Categories: İslami Makaleler

AHLAK KURALLARI

AHLAK KURALLARI

Ahlak kuralları günümüzün en fazla üzerinde durulması gereken konularındandır. Toplumlar gün geçtikçe ahlaki kurallar noktasında yozlaşmaya doğru gitmektedir. Globalleşmenin de etkisiyle aynı zamanda sosyal medya faktörüyle ahlaksızlık dünyaya çok daha rahat bir şekilde pazarlanmaktadır. Bu da bizlere bu konular üzerinde daha fazla durmamız gerektiği şuurunu vermektedir.

AHLAK KURALLARI NEDİR?

Ahlak kuralları; Toplumun genel doğruları hatta insanlığın genel doğruları olarak ilk başta basit bir tanım yapabiliriz. Arapça’da hulk kelimesi yaratılış demektir. Ahlak kelimesinin kökünü de bu kelime oluşturmaktadır. Aslında insanın yaratılışına uygun olan kurallar demektir. İnsan yaratıldığında temiz bir fıtrat üzere yaratılıyor. Eğer onu bozmaz ise ahlaklı bir birey olarak devam edebilir. Lakin özünü unutan insan ahlak kurallarını tekrar uygulayarak özüne dönmeye çalışıyor.

Ahlak kuralları; yaratılışın öngördüğü, tüm insanların ortak kanaati ile ortaya konmuş kurallar bütünü olarak karşımıza çıkmış oluyor. Bu kurallar aslında toplumun temel direkleridir. Bunlar ne kadar diri ise toplum o kadar ayaktadır. Adında bahsettiren toplumlara bakın ki, göreceksiniz kurallar tıkır tıkır işliyordur.

AHLAK KURALLARINA ÖRNEKLER

Ahlak kurallarına birçok örnekler vermek mümkün. En başta yalan konuşmamak , işine yalan girmemesi en temel kural olarak sayılabilir. Çünkü yalan kötülüklerin anasıdır. Yalanın önüne geçildiğinde çoğu ahlak kuralları da gün yüzüne çıkmış olacaktır.

Yardımlaşma, paylaşma, dayanışma da önemli kurallar arasındadır. Bunlar toplumun bir arada bütün hareket etmesinde temel taş hükmündedir. Bu taşlar yerine oturursa o toplum binası da kolay kolay yıkılmaz.

Bunlar gibi daha niceleri… Her birini toplumda yerleştirmek için her bir fert gayret etmeli. Bu şuurla hareket edilirse o toplum uçuşa geçecektir.

AHLAK KURALLARI ÖZELLİKLERİ

Ahlak kuralları özellikleri açısından çok ilginçtir. Mesela bir ahlak kuralı tek başına toplumda yön belirleyebilir. İnsana saygısı olmayan bir toplum bambaşka bir tarihe sahip olacak iken insana değer veren ise azametli güzel bir tarihe sahip olacaktır.

Ahlak kuralları evrenseldir. Her insan oğlunun kabul edeceği ortak doğrulardır. Ve bu ahlak kuralı nerede yapılırsa yapılsın oradakilerin takdirini alacaktır.

Ahlak kuralları insanın fıtratına uygundur. Yapmak daha büyük lezzet verecektir. Kurallara uymamanın sonu ise daima hüsran olacaktır.

AHLAK KURALLARI YAPTIRIMI

Bir takım Ahlak kuralları yaptırımı olabilir. Yani somut olarak. Ancak çoğu ahlak kuralının yaptırımı gözükemeyebilir. Burada insanların vicdanı ortaya girmektedir. Eğer vicdan bir yanlış yapıldığını veya yapılacağını hissediyor ise önceden bir duruş sergilemelidir.

Ayrıca ahlak kurallarına uymayanlara ,toplum gereken tepkiyi gösterir ise gerçek yaptırım o zaman olacaktır.

Admin

Share
Published by
Admin

Recent Posts

Abdestin Sünnetleri

Abdestin Sünnetleri

Abdestin sünnetleri Sual: Abdestin sünnetleri nelerdir? CEVAP Bazıları şunlardır: 1- Abdeste başlarken, Besmele okumak. 2-…

7 ay ago
Yusuf Suresinin Dualara Etkisi nedir ?

Yusuf Suresinin Dualara Etkisi nedir ?

Yusuf Suresi Nedir? Bu süre Yusuf’un rüya görmesiyle başlar. Yusuf rüyasında on bir yıldızla güneşin…

7 ay ago
Neden Rüya Görürüz?

Neden Rüya Görürüz?

Neden Rüya Görürüz? Rüyalar, bilinçaltımızın bizlere sunmuş olduğu birer illüzyondur. Sekiz saniye sürmediğine yemin edebilir…

7 ay ago

MEKKE TARİHİ

MEKKE TARİHİ    Mekke, İslam’ın beşiği olarak isimlendirebileceğimiz Suudi Arabistan’da yer alan bir şehirdir. Asırlar…

7 ay ago
Recep Ayı nedir Faziletleri nelerdir?

Recep Ayı nedir Faziletleri nelerdir?

Recep ayı nedir faziletleri nelerdir ? Recep ayı kameri ayların yedincisidir. Recebin kelime anlamı saygı…

7 ay ago
Namazda kaç rekât kıldığı konusunda tereddüt eden kimse ne yapmalıdır?

Namazda kaç rekât kıldığı konusunda tereddüt eden kimse ne yapmalıdır?

Namazda kaç rekât kıldığı konusunda tereddüt eden kimse ne yapmalıdır ? İslam alimlerinin bu konuda…

7 ay ago