Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Az Bulutlu

AMELLERİN ALLAH KATINDA MAKBUL OLMASI NEYE BAĞLIDIR?

21.06.2019
139
A+
A-
AMELLERİN ALLAH KATINDA MAKBUL OLMASI NEYE BAĞLIDIR?

AMELLERİN ALLAH KATINDA MAKBUL OLMASI NEYE BAĞLIDIR?

Amellerin Allah katında makbul olmasının en temel durumu kişinin ihlaslı bir insan olmasıdır. Bir kişi ibadetlerini harfiyen ve içten olarak yerine getiriyorsa, amelleri de o hususta değer kazanacaktır. Buhari hazretlerinin de dediği üzere, “Ameller niyetlere göre belirlenir”. Bu nedenle bir kişinin niyetini de Allah’ tan başkası bilmez. Makbul olup olmayacağına da bu hususta Allah bilecek ve o karar verecektir. Kulun kulu kandırması oldukça kolaydır. Bir kul diğer kişinin içerisini ya da niyetini anlayamaz. Fakat bir kulun Allah’ ı kandırması ne yazık ki mümkündür değildir. Gene de bir kişinin amelinde samimi davranabilmesinin ve makbul sayılabilmesinin hususları bulunmaktadır.

  • İmanını içten yaşamak ve dininden vazgeçmemek.

Bu durum kişinin dininde ve imanında sabit bir hal aldığını ve sözde değil gerçekte Müslüman olduğunu gösterir. İmanında sabitliği yaşayan bir kişi dininden vazgeçmeyi düşünmez ya da dini ile alakalı olarak aklında soru işaretleri barındırmaz.

  • Allah’ tan korkmak.

Allah’ ın gazabından korkan kişi, onu kandırmayı düşünemez. Allah’ ın rahmetinden ümit kesmezse eğer gün gelecektir ve o rahmete nail olacaktır.

Son dakika korkusu ile iman etmemek gerekir.

Bir kişinin ölürken nasıl gazaba uğradığını gördükten sonra tövbe etmesi ya da kıyamet alametlerinin herhangi biri yaşandıktan sonra iman etmesi, ne yazık ki kabul olmaz. Çünkü kıyamet alametleri gerçekleştiği zaman tövbe kapısı kapanmaktadır. Müslüman olmayan kişilerin Müslümanlık için tövbe etmesi de ne yazık ki kabul olmaz. Buna rağmen bilinmeyeni de Allah’ tan başka kimse bilemez.

  • Dinden çıkıcı hareketler sergilememek gerekmektedir.

Bir kişinin amellerinin Allah katında kabul olması için tutarlılık esastır. Kafirliğe sebep olan şeylerden uzaklaşması ve bu hususta da dinini içten gelerek samimi bir şekilde yaşaması ile amelleri kabul olma yoluna girer.

  • Dini kaidelerden şüphe duymamak gerekmektedir.

Bir kişinin Allah katında farz olan şeylerden şüphe duyması onu dinden çıkaracak ince bir çizgidir. Bu şekilde davranan bir kimsenin de amelleri kabul noktasında şüpheye girer. Çünkü kişi farz kabul edilen durumları da şüphe ile yaklaşarak yapmıştır. Bu nedenle İslamiyet dininde, doğruculuk, güler yüz, samimiyet ön plandadır.

  • İslam’ın ve İmanın şartlarına uyarak hareket etmek.

Bir kişinin işlediği ameller, dinimiz gereğince İslam’ın ve imanın şartlarının yerine getirilmesidir. Kişilerin farzları kesin bir şekilde, sünnetleri de peygamberimizin izinden gitmek amacıyla yerine getirmesi gerekmektedir. Bu hususta yaklaşım sergilediği zaman örnek bir mümin olur. Kişi yaptığı amelleri karşılık beklemeden yapmalıdır. Her zaman iyi niyetli ve olabildiğince yardımsever olmalıdır. Bir Müslüman ne kadar içten bir şekilde amel işlerse ancak o kadar örnek alınası ve amel defteri kabarık olan bir Müslüman sıfatı taşır. Kişinin her hali ile Müslüman kardeşine örnek olması ve dinini kurallarına riayet ederek yaşaması gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.