Anasayfa / İslami Makaleler / Ashabı Suffe Nedir?

Ashabı Suffe Nedir?

Ashabı Suffe Nedir?

Ashabı suffe Peygamberin mescidinin kuzey duvarına yapılan çardakta kalan sahabelere verilen isimdir. Suffe kelime manası olarak Arapça üstü kapalı geniş yer manasına gelmektedir. Bir nevi günümüze çardak gibi geniş bir yer.

Medine zamanında Mekke’den gelen bekar, kimsesi olmayan sahabeler burada kalırdı. Burada kalan kişiler başka bir işle uğraşmazdı. Sadece Kuran’ı ezberleme ve hadis ezberleme işiyle uğraşırdı. Geçimlerini peygamber sağlardı. Bunun yanında zengin sahabeler de geçimlerine yardım etmekteydi.

Bir nevi peygamber Medine’ye geldiğinde ordudan önce okulu kurmuştur. Ayrıca okulu hemen evinin yanına yaparak eğitimde öğrencilerle iç içe olmanın önemine hal diliyle göstermiştir.

Ashabı Suffe Özellikleri

Bu sahabelerin en büyük özelliği sadece ilimle uğraşmalarıydı. İçlerinden güçlü kuvvetli olanlar bazen dağdan odun kesip getirmekteydi. Buradan kazandığını da arkadaşlarıyla paylaşmaktaydı. Fakat ekseriyetle maişetleri Peygamber tarafından temin edilmekteydi.

İslamiyet’i yeni kabul etmiş beldeler, kendilerine dinin daha iyi öğretilmesi amacıyla Peygamberden öğretici istemekteydi. İşte bu gibi durumlarda Peygamber ashabı suffe içinden seçtiği kimseleri gönderirdi.

Bu sahabelerin bir başka özelliği kimseden bir şey istememeleriydi. Kendileri sadece ilimle meşgul eden bu sahabelere Medine halkı tarafından da saygı duyulmaktaydı.

Peygamber kendisine gelen sadakaları direkt bu sahabelere yönlendirirdi. Gelen hediye ise bu sefer kendi biraz alır, büyük kısmını yine bu eğitime adanmış arkadaşlarına gönderirdi. Hatta bir gün canında çok sevdiği kızı bir hizmetçi istediğinde ona eğitime adanmış bu sahabelerin maişetlerini karşılamadan bunu yapmayacağını ifade etmişti.

Medine halkı da bu sahabelere çok saygı beslemekteydi. Bir gün bu sahabelerden biri aç olduğunu peygambere bildirmişti O gün peygamberin evinde de sudan başka yiyecek yoktu. Medine halkından biri bu sahabeyi misafir etmek istedi. Eve geldiğinde onun evinde de çocukların yiyeceğinden başka bir şey olmadığını hanımından öğrendi. Bunun üzerine çocukları yemek yemeden uyutarak, tek kişilik bu yemeği sahabeye ikram etti. Beraber sofraya onunla beraber oturdu. Işıkları kapatarak yemek yer gibi yaptı ki sahabe rahat rahat karnını doyursun.

Ashabı Suffe Evlendi mi?

Ashabı suffe topluluğunun sayıları bazen 200’e kadar artmış. Bazen ise 60’ta kalmıştır. Bu topluluktan olanlardan evlenenler de olmaktaydı. Fakat bu durumda evlenenler kendi evlerinde kalmaktaydı. Sadece gündüzleri suffe denilen yere gelmektelerdi. Sadece bekarlar sabah akşam suffe denilen yerde kalmaktalardı.

Hakkında Admin

blank

İlginizi Çekebilir

blank

Kıyamet Saati Nedir? Neden 100 Saniye Kaldı !

Kıyamet Saati Nedir? Neden 100 Saniye Kaldı ! Kıyamet saati 2020 yılı itibariyle hiç bu …

14 Yorumlar

 1. blank

  bu yazıyı paylaştıgınız için bilhassa teşekkürlerimi sunarım

  • blank

   Yazilarinizi sürekli takip ediyorum dini konuda çok bilgilendirici yazilariniz var sayenenizde dini eksiklerimi kapatiyorum sagolun.

 2. blank

  Okadar akıcı doğru bilgiler ki bilmediğim yanlış bildiğim dini düşüncelerimde hatalarım doğru ile değişti çok faydalı site emeklerinize sağlık beni aydınlattınız

 3. blank

  Allah razı olsun çok güzel açıklamışsınız.Allah yardımcınız olsun.

 4. blank

  Ashabı Suffe hakkında oldukça faydalı ve bilgilendirici bir yazı olmuş. Uzun zamandır merak ettiğim bir konuydu sonuna kadar okudum. Emeğinize sağlık teşekkürler.

 5. blank

  Bilgi ocin tesekkurler cok aydinlandim,surekli verdiginiz bilgiler ile bilgime bilgi katiyorum emeginize saglik

 6. blank

  çok önemli bir konuda aydınlattınız teşekkürler..

 7. blank

  Çok güzel ve net anlatmış teskkürler yazıların devamını bekliyorum

 8. blank

  Ashabı suffe sofilik çok teşekkür ederim Yararlı bilgiler paylaştığıniz için

 9. blank

  çok güzel bir içerik olmuş ellerinize sağlık içim aydınlandı teşekkür ederim

 10. blank
  Fatma özçelik

  bu yazıyı paylaştıgınız için bilhassa teşekkürlerimi sunarım

 11. blank

  Gerçekten çok güzel ve açıklayıcı bir şekilde anlatılmış çok memnun kaldım herkese tavsiye ediyorumm

 12. blank

  Çok güzel ve severek takip ettiğim bir site yapanın eline sağlık emeğiniz boşa çıkmasın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TUTSELA Müslüman Dini Sitesi