Anasayfa / Dua / Ayet-el Kürsi
Ayet-el Kürsi
Ayet-el Kürsi

Ayet-el Kürsi

Ayet-el Kürsi, Kuran-ı Kerim’de Bakara suresi’nin 255. ayetidir. Medine-i Münevvere’de indirilmiştir. Bir çok faziletleri vardır. Müslüman alemi için mühim bir yere sahip olan Ayetel Kürsi duası özellikle sabah ve akşam saatlerinde çok fazla okunmaktadır. Okunan bu dua başınıza gelecek olan bütün kötlüklerden sizleri koruyacaktır.

Ayet-el Kürsi Arapça Okunuşu

اَللّٰهُ لاَ إِلَـهَ إِلاَّ هُوَ الْحَيُّ الْقَيُّومُ لاَ تَأْخُذُهُ سِنَةٌ وَلاَ نَوْمٌ لَّهُ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الأَرْضِ مَن ذَا الَّذِي يَشْفَعُ عِنْدَهُ إِلاَّ بِإِذْنِهِ يَعْلَمُ مَا بَيْنَ أَيْدِيهِمْ وَمَا خَلْفَهُمْ وَلاَ يُحِيطُونَ بِشَيْءٍ مِّنْ عِلْمِهِ إِلاَّ بِمَا شَاء وَسِعَ كُرْسِيُّهُ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضَ وَلاَ يَؤُودُهُ حِفْظُهُمَا وَهُوَ الْعَلِيُّ الْعَظِيمُ

Ayet-el Kürsi Türkçe Okunuşu

Bismillâhi’r-Rahmâni’r-Rahîm. Allâhü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm, lâ te’huzühu sinetün velâ nevm, lehu mâ fissemâvâti ve ma fil’ard, men zellezi yeşfeu indehu illâ bi’iznih, ya’lemü mâ beyne eydiyhim vemâ halfehüm, velâ yü-hîtûne bi’şey’in min ilmihî illâ bima şâe vesia kürsiyyühüssemâvâti vel’ard, velâ yeûdühû hıfzuhümâ ve hüvel aliyyül azim.” (Bakara suresinin 255 ayeti.)

Meali Nedir ?

Rahmân ve rahîm olan Allah’ın adıyla.

“Allah kendisinden başka hiçbir ilah olmayandır. Diridir, kayyumdur. Onu ne bir uyuklama tutabilir, ne de bir uyku. Göklerdeki her şey, yerdeki her şey onundur. İzni olmaksızın onun katında şefaatte bulunacak kimdir? O, kulların önlerindekileri ve arkalarındakileri (yaptıklarını ve yapacaklarını) bilir. Onlar onun ilminden, kendisinin dilediği kadarından başka bir şey kavrayamazlar. Onun kürsüsü bütün gökleri ve yeri kaplayıp kuşatmıştır. (O, göklere, yere, bütün evrene hükmetmektedir.) Gökleri ve yeri koruyup gözetmek ona güç gelmez. O, yücedir, büyüktür.” (Bakara suresinin 255 ayeti)

İmam Cafer Sadık (a.s) şöyle söylemiştir: “Her kim olursa olsun  Fatiha, Tevhit, Kadir ve Ayete’l Kürsi’yi surelerini okur  ve ondan sonra kalkarak kıble karşısında isteklerini ve dualarını Allah’tan dilerse, istekleri ve duaları kabul olur. Çünkü onlar İsmi azamdır.

Kur’an Ayetlerinin Seyyid ve Efendisi Ayete’l Kürsi’dir

Peygamber efendimiz Hz. Aliye Şöyle buyurmuştur: Bakara suresinde her birinde farklı  50 bereketi olan 50 kelimeden oluşan bir ayet vardır. O ayet “Ayete’l Kürsi”dir.

Ayet-el Kürsi okuyan kişilerin günlük hayatında daha ferah oldukları gözlemlenmiştir. Evden dışarı çıkarken okunan Ayet-el Kürsi günlük başınıza geleçek olayları ve şansızlıkları sizlerden uzaklaştırır. Yatmadan önce okunan bu dua ise rahat bir uyku çekmenize yardımcı olur. Yola çıkmadan okunan bu dua da ise yorgunluk çekemden rahat ve selametli bir yolculuk çekmektedir. Eğer önemli biri ile karşılaşırsanız ve bi an önce istediğiniz amaca ulaşmak istiyorsanız kimsenin olmadığı bir yerde ( çöl, kuraklık alan gibi ) 70 kere bu duayı okumalıdır. Şüphesiz ki o kişi o gün istediği amaca rahatça kavuşacaktır.

Hakkında paes

blank

İlginizi Çekebilir

blank

Ramazan Ayı Boyunca Hergün 100 Tane Çekelim “Sübhânallâhi ve bihamdihî sübhânallâhi’l-azıym estağfiru’llâh’el-azıym ve etûbü ileyk.”

Ramazan Ayı Boyunca Hergün 100 Tane Çekelim. Büyük İstiğfar : “Sübhânallâhi ve bihamdihî sübhânallâhi’l-azıym estağfiru’llâh’el-azıym …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TUTSELA Müslüman Dini Sitesi