ALTIN 497,56
DOLAR 8,2875
EURO 9,6786
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Gök Gürültülü

Ayet-el Kürsi ve Faziletleri

03.07.2020
66
A+
A-
Ayet-el Kürsi ve Faziletleri

Ayet-el Kürsi akılda kalıcılığı en zor ayetlerden oluşmasına rağmen, Müminler için büyük öneme sahiptir. Bu nedenle ezberlenmesi gereklidir.

Sure, Allah’ın izni olmaksızın hiçbir şeyin gerçekleşemeyeceğini anlatmaktadır. Allah’ın biz kullarına göndermiş olduğu bu sure kazalardan, belalardan, musibetlerden ve insanın başına gelebilecek her türlü kötü olaydan korur. Uzunluğundan da anlaşılacağı üzere içinde derin anlamlar bulundurmaktadır. Bu anlamlar Allah’ın sonsuz ilminin bir göstergesidir.

Ayet-el Kürsi ve Faziletleri

Ayet-el Kürsi’de Allah’ın yüceliği ve O’nun ilmimin ulaşılamayacak oluşu vurgulanmaktadır. Diğer surelerden farklı olan Ayet-el Kürsi, her Müslüman tarafından ezberlenmesi ve bunun yanı sıra anlamının derin bir şekilde irdelenip öğrenilmesi gereklidir.

Ayet-el Kürsi pek çok fazilete sahiptir. Ayet-el Kürsinin faziletleri şöyle sıralanabilir:

 • Bir evde ayetel kürsi okumak o eve şeytan adımını atmasına dahi engel olur. O evde hiçbir büyü yapılamaz.
 • Ayet-el Kürsi okumayı alışkanlık haline getirmiş olan Müslüman kişi hem bu dünyada hem de öteki dünyada yüksek mevkilere gelebilir.
 • Müslüman kişi Ayet-el Kürsi’yi 7 kere okuyup sağına, soluna, önüne, arkasına, yukarısına ve aşağısına üfleyip sonrasında da kendi etrafına doğru üflerse Allah meleklerini o kişinin etrafını çevrelemek için gönderir ve o kişiyi gün içinde belalardan kötülüklerden ve musibetlerden korur.
 • Kişinin sahip olduğu nimetlerin bereketlenmesi için Ayet-el Kürsi’yi 313 kere okuyup nimetlerine üzerine üflemesi gereklidir. Zira 313 sayısı Ayet-el Kürsi’nin hatim sayısıdır.

Ayet-el Kürsinin Faziletleri Hakkında

 • Ayetel Kürsi duası okumayı alışkanlık haline getirmiş olan kişinin geçmişte işlediği günahlar bağışlanır ve o kişiye Allah tarafından hayır kapıları sonuna kadar açılır.
 • Namaz sonralarında da Ayet-el Kürsi okunmalıdır. Bu zamanlarda okuyan Müslüman kişi için Cennetin 8 kapısı da açık olur ve istediği kapıdan girebilir.
 • Ayet-el Kürsi gece yatmadan önce okunduğunda okuyan kişinin kendisi, ailesi ve sevdikleri koruma altına alınmış olur. Eğer okuyan kişi ve ailesi sıkıntılı zamanlar geçiriyorlarsa Allah sıkıntılarını hafifletir.
 • İlim isteyen kişi Ayet-el Kürsi’yi sürekli olarak okursa Allah ona gizli bilgileri ve tedavi yöntemlerini öğrenme konusunda hayırlı ve faydalı kapıları ardına kadar açar.
 • Ayet-el Kürsi’yi okuyarak Allah’ın büyük isimlerini anmak ve zikretmek mümkündür. Bu isimleri zikrederek şeytan ve kötü niyetli insanların şerrinden kurtulmak mümkündür.
 • Ayet-el Kürsi okuyan kişi daha anlayışlı olur. Kişinin aile hayatında ilişkileri olumlu yönde etkilenir. Hayırlı insanlarla karşılaşıp güzel ilişkiler kurması sağlanır.
 • Kötü yolda olan, kötü niyetli ve sapkın kişiler Ayet-el Kürsi’yi devamlı olarak okuyarak şehvete olan düşkünlüklerinden kurtulup, doğru yola yönelip iyi ahlak sahibi bir kişi olabilirler.
 • Müslüman kişi eğer günün sabah ve akşam vakitlerinde 10 kere İhlas suresi ve 10 kere de Ayet-el Kürsi’yi sürekli olarak okursa o kişi Allah’ın rızasına mazhar olur. Allah’u Teala onu şeytanın şerrinden ve kötülüklerinden korur. Ayrıca mahşerde onu Peygamber Efendimize komşu eyler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.