Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Az Bulutlu

BATIL İNANÇLAR

05.03.2019
90
A+
A-
BATIL İNANÇLAR

BATIL İNANÇLAR

Günlük hayatımızda sıklıkla karşımıza çıkan batıl inançlara bazı insanlar gönüllü olarak inanırlar. Onların gerçek olduklarına dair inançlarını da kendini gerçekleştiren kehanet adı verilen sistemle kanıtlamaya çalışırlar. Bazı kişiler ise bu batıl inançlara asla inanmaz. Fakat yaşadıkları ortamda bu batıl inançların yaygın olması nedeniyle çocukluktan beri bu batıl inançlara karşı maruz kalmışlardır. İnanmasalar da batıl inançların yaygın olduğu bir toplumda büyümeleri nedeniyle ister istemez dikkatli davranmaktadırlar. Bu batıl inançların milletlere özgü olabildiği gibi dünyada da yaygınlıkla kullanılan durumda olanları bulunmaktadır.

  1. Merdiven Altından Geçmek:

Bu batıl davranışa göre kişi merdiven altından geçerse şansız ve uğursuz bir kişi olarak hayatına devam eder. Bu batıl inanış apartmanda yaşayan kişileri zora sokacak cinsten bir inanıştır. Kişi günlük hayatta ister istemez merdiven altından muhakkak geçmektedir.  Bu inanış aslında ilk olarak Antik Mısır’ da ortaya çıkmıştır. Sebebi ise, merdivenin duvara yaslandığı zaman ya da o şekilde yapıldığı zaman Mısırlılar için kutsal kabul edilen üçgen şeklinin ortaya çıkmasıdır. O dine ait olan ve kutsal kabul edilen bir sembolün altından geçilmesinin hoş karşılanmaması, o zamandan günümüze kültür aktarımı ile uğursuzluk olarak geçmiştir. Tamamen batıl davranış olarak kabul edilmektedir.

  1. Ayna kırılması:

Dünya üzerinde ayna kırılmasına bağlı olarak 7 yıl uğursuzluk getirdiğine dair bir inanış bulunmaktadır. Bunun sebebi de Orta Çağ’ da insanların öbür dünyadaki yansımalarına bakmak için ayna, su veya parlak yüzeylere bakmasıymış. Aynaların kırılması da öbür dünyadaki görüntünün bozulması olarak kabul edildiği için uğursuzluk olarak sayılmasıymış. İnsanın bedeninin 7 yılda bir yenilenmesi de gene Orta Çağ inancı olduğu için, uğursuzluğun beden yenilenene kadar yani 7 yıl süreceğine inanç da buradan gelmektedir.

Büyü ile uğraşan kişiler de aynayı bir geçiş olarak görmüşlerdir. Aynanın bir başka boyuta yani insan dışı varlıkların yaşadığı diğer boyutlara geçişin aynadan sağlandığı inanışı vardır. Cinler de ayna vasıtası ile alemler arası geçiş yapmaktadır. Ayna kırılırsa insan alemine geçmiş olan bir cin burada kalacak ve kendi alemine geçemediği için kişiye musallat olacaktır. Bu durum da tamamen batıl davranış olarak geçmektedir.  Gerçekle hiçbir şekilde doğruluk bağlantısı olmamasına rağmen ayna kırmak hala şimdiki zamanda da bazı kesimler tarafından uğursuzluk olarak kabul edilmektedir.

  1. Tahtaya Vurmak:

Çevremizde neredeyse her on kişiden dokuzunun yaptığı bir eylemdir. Nereden geldiği ve ne anlama gelindiği bilinmemesine rağmen sıklıkla yapılmaya devam edilmektedir. Batıl inançlara inananın da inanmayanın da yapmış olduğu ender eylemlerden birisidir. Tahtaya vurmak batıl inancı dünya üzerinde bağımsız iki ayrı yerde ortaya çıkmıştır. MÖ. 2000 yılında Kuzey Amerika’ da bulunan yerlilerde ve günümüz Türkiye’sinde bulunan Ege Bölgesinde varlığını sürmüş, Helen uygarlığında ortaya çıkmıştır. Her iki kültürde de meşe ağacına çok sık yıldırım düşmektedir. Bu iki bölgede yaşayan ve birbiri ile bağımsız hareket eden uygarlıklar aynı anda meşe ağacının Tanrı’ nın yer yüzüne inmesi için bir geçit olduğuna inanmışlardır. Bu iki uygarlık da, başlarına gelen kötü olaylarda bu ağacın köküne vurarak Tanrı ile temasa geçtiklerine inanmışlardır. Orta çağa kadar bu şekilde süren inanış, Orta Çağ’ da da yerini Hz. İsa’ nın tahta çarmıha gerilmesine bırakmıştır. Kişiler kötü olaylarda tahtaya vurarak bu kötü olayın anılmasını sağlamaktadır.

  1. Önünden Kara Kedi Geçmesi

M.Ö. 3000li yıllarda Mısır’ da kedi kutsal bir varlık olarak anılmaktaydı. Siyah dişi kedilerin ise en kutsal varlıklar olduğu kabul edilmekteydi.  Yüzyıllar boyunca kedilere dokunulmamasının ardından kedi nüfusunda artış meydana geldi. Böylece zaman içerisinde kediler gözden düştü. Büyü ile uğraşanlar sokaktan kara kedileri toplayarak kendi amaçları dahilinde kullandı. Bu nedenle kara kedi kişilere büyünün de etkisi ile hastalık ve ölüm getirdi. Hala günümüzde de bu yaygın kültürleşme etkisi sürmektedir. Bu nedenle kara kedi uğursuz olarak bilinmektedir

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.