Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 24°C
Gök Gürültülü

Bayram Namazı Ne Zaman Kılınır?

19.04.2020
273
A+
A-
Bayram Namazı Ne Zaman Kılınır?

Bayram Namazı

Ramazan ayı sonunda ve Kurban Bayramının ilk gününde kılınan bayram namazı vaciptir. Farz olmamakla birlikte farza yakındır. Bayram namazına Iydü’l Fıtr denilmektedir. Iyad’ül Fıtr iftar bayramı anlamına gelmektedir. Bir aylık Ramazan Orucunun ardından Allah-u Teala’nın Müslümanlara verdiği bir mükafattır. Peygamberimiz (sav) şöyle buyuruyor: “ Bayram günlerinde yiyiniz içiniz.” (Ebu Davud, Savm, 49/ Tirmizi, Savm, 59(773).

Bayram, sevinç ve mutluluk günü anlamına gelmektedir. Bu günlerde Allah ve Rasulü’nün çizdiği sınırlar çerçevesinde hareket edilmelidir. Haram davranışlarla bayram kutlamak caiz değildir. Allah-u Teala’nın haram kıldığı konularda muhalefet edilmez.

Peygamberimiz (sav), Medine’de gayri müslimlerin bayramlarına iştirak edilmesini men etmiş ve ‘ Allah size iki bayram vermiştir. Biri Ramazan Bayramı diğeri de Kurban Bayramıdır’ buyurmuştur. Bayram namazı nasıl kılınır? İslam’da bayram namazı hanefi, şafi, maliki ve hanbeli meshebine göre kılınmaktadır. Şimdi biz hanefi mezhebine göre bayram namazı nasıl kılınır? Onu anlatacağız.

Bayram Hilal Göründü mü?

Ramazanın son günü hilalin görünmesiyle birlikte ertesi gün bayram yapılır. Hilal görünmediği takdirde ertesi gün oruç tutulur ve bir gün sonrasında bayram namazı kılınır ve bayram yapılır.

Bayram Namazını Kimler Kılar?

Müslümanların bayramı olan Ramazan ve Kurban Bayramı, Bayram namazı ile başlar. Peki Bayram namazı kimlere vaciptir?

1- Müslümanlara,

2- Akıllı olanlar,

3- Ergenlik çağına girmiş olanlara,

4- Erkek olanlara,

5- Sağlıklı olanlara,

6- Hür olanlara,

7- Misafir olmayanlara,

8- Kör olmayanlara,

9- Yürümede zorlanmayanlara bu namaz vaciptir. Hanefi mezhebine göne bayram namazının kılınışı bu dokuz sınıfı kapsamaktadır.

Bir de bayram namazının vacip olmadığı kişiler vardır. Bu kişiler şu şekilde sıralanabilir:

1- Kadınlara,

2- Ergenlik çağına girmemiş çocuklara,

3- Hür olmayanlara,

4- Misafir olanlara,

5- Can ve mal güvenliği olmayanlara bayram namazı vacip değildir. Cuma namazı şartlarıyla bayram namazı şartları aynıdır.

Bayram Namazı Ne Zaman Kılınır?

Sabah namazı kılındıktan sonra güneşin doğuşu ile birlikte bayram namazı vakti girer. Güneş bir mızrak boyu kadar yükseldiği zaman bayram namazı vakti çıkar. Bu konuda tek örnek olan Rasulullah (sav) şu şekilde hareket etmiştir: Buhari ve Müslim’de geçen hadis şu şekildedir: “ Peygamberimiz (sav) güneş iki mızrak kadar yükseğe ulaştığında musallaya (açık düz bir arazi) gitti. Burada cemaatle iki rekat bayram namazı kıldı. Bu iki rekat dışında namaz kılmadı.” Bayram namazı hükmü, Rasullulah (sav)’in sünnetine göre belirlenmektedir.

Namaz öncesi ve sonrası evde nafile namaz kılınabilir. Rasulullah (sav)’in bu şekilde bir uygulaması mevcuttur. Ramazan Bayramı Namazı ilk günün öğle vaktine kadar kılınabilir. Kurban Bayramı namazı ise 1, 2 veya 3. gün kılınabilir. İbn Abbas (ra): “ Rasulullah (sav) bayram namazını ezansız ve gametsiz kıldırdı.” buyurmuştur. Bu uygulama dört raşit halife döneminde uygulandı.

Bayram Namazı Nasıl Kılınır?

Ramazan ayı sonunda ve Kurban Bayramının kılınan bayram namazı iki rekattır. Bu namazın kendine özgü özellikleri vardır. Nesai ve İbn Mace’de geçen ve Hz. Ömer’in (ra) rivayet ettiği hadiste, Rasullullah (sav)’in bayram namazı öncesi yanında bir mızrak taşıdığı ve bu mızrağı sütre yaptığı rivayet edilmektedir. Bayram namazı nedir? Bayram namazı Rasulullah’ın (sav) sünnetine uygun kılınması gereken bir namazdır.

Bayram Namazının 1. Rekatı

1- Ezan ve gametsiz olarak kılınan bayram namazında cemaat imamın arkasında saf yapar. ‘ Niyet ettim Allah rızası için bayram namazı kılmaya, uydum hazır olan imama’ diye niyet edilir.

2- İmam tekbir getirir ve elleri kulak hizasına getirir ve göbek hizasında bağlar. Cemaatte aynı şekilde elleri kulak hizasına getirir ve elleri göbek hizasında bağlar.

3- İmam ve cemaat sessiz bir şekilde ‘sübhaneke’ duasını okur. Bu dua sonrasında üç defa tekbir alınır. Buna Zevaid/Ziyade tekbir denir. Tekbir şu şekildedir: ‘Allah-u Ekber’ denilir ve eller yana bırakılır kısa bir süre durulur ve tekrar tekbir alınır. Üç defa tekbir alınır. Bayram namazının kılınışı bu tekbirler nedeniyle diğer namazlardan farklılık arz eder.

4- Üçüncü tekbir sonrası imam elleri göbek altına bağlar ve imam da aynı şekilde hareket eder.

5- Üçüncü tekbir sonrası imam açıktan ‘Fatiha’ suresini okur ve ardından üç kısa süre veya Kuran’dan bir sure okur. Cemaat sessiz bir şekilde okunan sureleri dinler.

6- Daha sonra ruku ve secde yapılır ikinci rekata geçilir.

Bayram Namazının 2. Rekatı

1- Gizli beslemenin ardından imam açıktan Fatiha okur. Kuran’dan bir sure veya Kuran’dan üç kısa ayet okuyan imam ziyade tekbiri getirir. Yani üç defa ‘Allahu ekber’ der ve ellerini yana salar. Her tekbir arasında kısa bir bekleme vardır. Üçüncü tekbir sonrası bir tekbir daha alınır ve rukuya gidilir.

2- Ruku, secde ve son oturuş, namazın son kısmıdır. Tahiyyatta yani son oturuşta ‘ Ettehıyyatü, Allahümme Salli, Allahümme Barik, Rebbena atina ve sığınma’ duaları okunur. Daha sonra sağa ve sola verilir ve namaz bitirilir.

Bayram Namazı Sonrası Hutbe

Rasullulah (sav) her zaman için namazı hutbeden önce kılardı. Bayram namazı kaç rekat? Konusunun ardından, ‘bayram namazı hutbesi’ konusuna da açıklık getirelim.

Hutbeye imam Allah’a hamd ile başlar. Rasulullah sallallahu aleyhi vesselleme salatu selam getirir. Salatu selam sonrasında imam teşrik tekbiri getirmeye başlar. Rasulullah hutbenin belli yerlerinde sık sık tekbir getirir ve bayram hutbesinde tekbiri çoğaltırdı (İbn Mace).

İlk hutbede 9, ikinci hutbede 7 tekbir getirmek sünnettir. İki hutbe arasında Rasullulah (sav) otururdu. Hutbeyi terk etmek ve bayram namazı öncesi okumak mekruhtur. Hutbe ise sünnettir.

Ramazan Bayramının namazının hutbesinde, imam fıtır sadakası hakkında bilgi vermektedir. Bayram namazına bayanların gelmesi caizdir. Akil baliğ genç kızların ve namaza manisi olmayan kadınların bayram namazına gelmelerinde her hangi bir sakınca yoktur. (Buhari Salat/2, Müslim, İdeyn/3). Hayızlı bayanlar sadece hutbeyi dinlemek için ve tekbirlere eşlik etmek için gelebilirler (Buhari ideyn/ 12,21/Müslim, İdeyn 11(890).

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 13 YORUM
 1. Selma dedi ki:

  Bayram namazı hakkında oldukça açıklayıcı ve faydali bir yazı olmuş. Sayenizde bazı gözden kaçırdığımız noktalar konusunda bilgilendik. Emeğinize sağlık teşekkürler.

 2. Arzu dedi ki:

  Bilgilendirme icin teşekkürler,sunmus ildugunuz tum bilgileri dikkatle takip ediyorum emeginize saglk

 3. Krkrthsn dedi ki:

  Bayram namazının nasıl kılınacağını çok ince ayrıntisina kadar anlatmişsiniz çok teşekkürler

 4. Mustafa dedi ki:

  Site çok ayrıntılı herkese tavsiye ediyorum

 5. Mustafa dedi ki:

  Site çok ayrıntılı herkese tavsiye ediyorum .

 6. Mert dedi ki:

  Gerçekten çok güzel ve açıklayıcı bir şekilde anlatılmış çok beğendim herkese tavsiye ediyorumm

 7. Onur Telli dedi ki:

  Bayram namızın önemini anlatmış çok faydalı bir içerik olmuş

 8. Yusuf665 dedi ki:

  Bayram namazı ile okadar çok yanlış bilgi edinmişim ki ondan öncesi ve sonrası yapılması gerekenlere hiç değinmemiş olarak bu bilgiler sayesinde yanlışlarımı eksiklerimi okuyup öğrendim yapanın emeğine sağlık güzel hizmet

 9. Velat dedi ki:

  Teşekkürler ederim bu sene kılamadik onun yerine duha namazı kıldım Alllah kabul etsin inşallah

 10. Taha dedi ki:

  Allah bu bilgileri bize sunandan razı olsun. Çok güzel bir site emeğinize sağlık. Çok güzel.

 11. Mehmet Çelik dedi ki:

  Bayram namazı ne zaman kılınıyor bilmiyordum. Bu makale sayesinde her şeyi öğrendim. Cok teşekküler kardeşim.

 12. Ali dedi ki:

  Bu bilgeleri ne zamandir ariyordum bu site sayesinde bulda çok guzel bir site artik her şeyi burda arasdiriyorum

 13. Florensia dedi ki:

  Gayet açık anlatmışsiniz sağolun net ve sade anlatım var teşekkürler