Son Dakika
Anasayfa / İslami Makaleler / BEDEN TEMİZLİĞİ

BEDEN TEMİZLİĞİ

BEDEN TEMİZLİĞİ

İslamiyet’te beden temizliğine oldukça önem verilmektedir. Abdest ve gusül gibi insana farz olan temizliklerin yapılmasının yanı sıra, her insanın kendi kişisel temizliğine de önem vermesi hususunda oldukça fazla hadis – i şerif bulunmaktadır. Beden temizliği konusunda İslami bakış açısı ile yaklaşımlar aşağıda listelenmiştir.

  • Saç

Çabuk kirlendiği ve birtakım parazitlere davetiye çıkardığı için saçlar insan bedeninde temizliğine dikkat edilmesi gereken unsurların başında gelmektedir. Peygamberimizin de saçlarına özenle baktığı bilinmektedir. Saçlara bakmak kişinin beden temizliğine baştan başlamasına ve temizliğine özen göstermesine neden olur.

  • Bıyık

Peygamberimiz, bıyık temizliğine değinerek dudakların uç kısmını geçmeyecek şekilde kesilmesini söylemiştir. Burada amaç yemek yerken bıyıkların yemeğin içerisine girmemesinden kaynaklıdır.

  • Vücut Temizliği

Beden temizliği dikkate alındığında vücutta meydana gelen kıl ve tüylerin temizliği de kişinin bakteriler ile çeşitli hastalıkları barındırmaması açısından önem arz etmektedir. Peygamberimiz vücuttaki tüylerin bir ayı geçmeyecek şekilde kesilmesini ve abdestsizken de bu temizliğin yapılmasının mekruh olacağını buyurmuştur. Bunun nedeni, kıl ve tüylerin de kişi ile birlikte kirlendiği ve gene kişi ile birlikte abdest alması gerektiğidir.

  • Tırnak Temizliği

Tırnağın fazla uzatılmadan kesilmesi gerekmektedir. Çünkü tırnaklar en çok mikrop tutan ve arasına kir girme ihtimali yüksek olan organlardır. Bu şekilde de namazda Allah’ ın huzuruna çıkmak uygun olmaz. Eğer mümkünse kesilen tırnakların çöpe değil toprağa atılması, insanın topraktan geldiğini ve orada çürümesinin uygun olmasını gerektirir.

  • Ağız Temizliği

Ağız mikrop barındıran ve bakılmadığı zaman oldukça kötü koku yayan bir organımızdır. Ağız temizliği derken kast edilen, diş, dil ve ağızın iç kısmının temizliğidir. İslamiyet ağız temizliğine önem vermektedir. Bunun birincil sebebi vücutta oluşan herhangi bir rahatsızlığın ağız yolu ile kendini belli etmesi, ikincisi de ağız kokusunun ve diş çürüklüğünün yaymış olduğu kötü kokunun çevremizdeki kişileri rahatsız etmesinden kaynaklıdır. Böbrek, karaciğer vb. iç organlarda oluşan bir problemde kendini ağız içinde ya da dilde bir yara olarak göstermektedir. Uzun süre tedavi edilmeyen diş çürüklüğü kalp hastalığı olarak kendini göstermektedir. Ağız ve iç organlar birbirini etkilemektedir. Bu nedenle ağız temizliğinin sağlık açısından bakımının yapılması dinimizin de gerekliliğidir. Maddi açıdan ağız temizliğine bu şekilde özen gösterilebilir. Fakat manevi açıdan da dinimiz ağız temizliğini emretmiştir. Bunlar da yalan söylememek, dedikodu yapmamak, iftira atmamak, küfür etmemek ve Allah’ a şirk koşmamaktır. Bir mümin hem maddi anlamda hem de manevi anlamda ağız temizliğine dikkat etmelidir.

  • Burun Temizliği

Burun insan vücudunda çok kirlenen bir organdır. Bu nedenle sık temizlenmesi gerekmektedir. Hatta alırken beş vakit namazdan önce abdest alırken burun temizliğinin de dahil edilmesi, onun çok kirlendiğinin ve temizliğine dikkat edilmesi gerektiğinin işaretidir.

Hakkında Admin

İlginizi Çekebilir

İblisi Üzen Yedi Güzel Haslet

İnsanın Bâzı Davranışları, Şeytânın Feryâd-u Figân Etmesine ve Üzüntüden Zayıf Düşmesine Yol Açmaktadır. Rivâyete Göre …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TUTSELA Müslüman Dini Sitesi