Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Bütün Peygamber Efendilerimiz

12.06.2020
1.170
A+
A-
Bütün Peygamber Efendilerimiz

1. Hz Âdem (a.S.) :

Kur’an’da adı 25 kez geçer. İlk insan, ilk peygamberdir. Tarımla uğraşmıştır. Tanrı, onunla birlikte Havaa annemizi de yaratarak insan soyunu başlatmıştır. Hz. Adem’e 10 sayfa kitap indirilmiştir.

2. Hz. İdris (a.S.):

Kur’an’da adı 2 defa geçer. Pozitif yönde bilimlerle uğraşan ilk peygamberdir. Terzilik yapmıştır. İlk defa iğne, iplik kullanarak kıyafet dikmiştir. Yazıyı ilk kullanan insan olduğu da tahmin edilmektedir. Hz. İdris’e 30 sayfa kitap indirilmiştir.

3. Hz. Nuh (a.S.):

Kur’an’da adı 43 defa geçer. Kur’an’da da bir surenin adı Nuh Suresi’dir. Kavmini sapkınlıktan kurtarmak ve tanrı’a iman etmelerini sağlamak istemişse de bunda başarılı olamadı. Hatta eşi ve bir çocuğu da ona inanç etmedi. Bir vapur inşa edip yeryüzündeki bütün canlıları bu gemiye almasıyla bilinir. Daha sonrasında Dünya’da büyük bir tufan olmuş, ona inanmayan kavmi allah tarafınca helak edilmiştir.

4. Hz. Hud (a.S.):

Kur’an’da adı 10 kez geçer. Kur’an’da bir surenin adı da Nuh Suresi’dir. Geçimini ticaret ile elde etmiştır. Sapkınlık içerisindeki Âd kavmine gönderilmiştir. Bu kavim kendi bünyesinde yüksek binalar inşa etme yarışına girmiş insanlardan oluşan bir kavimdir.

5. Hz. Salih (a.S.):

Kur’an’da adı 8 kez geçer. Ünlü Semud kavmine onları allah’a iman ettirmek için gönderilmiştir. Ticaretle geçimini sağlamıştır.

6. Hz. İbrahim (a.S.):

Kur’an’da adı 69 kere geçer. Kur’an’daki bir surenin adı da İbrahim Suresi’dir. Son peygamber Hz. Muhammed’in büyük dedesidir. Oğlu İsmail’le birlikte Kabe’yi inşa etmiş bir peygamberdir. Firavun tarafınca ateşe atılırken ateş, suya dönmüş ve tanrı’ın hikmetiyle yanmaktan kurtulmuştur. İnsanlar, kurban kesmeyi ondan öğrenmiştir.

7. Hz. Lût (a.S.):

Kur’an’da adı 27 kez geçer. Hz. İbrahim’e (a.S.) iman etmiş ve onunla hicret etmiş kişilerdendir.

8. Hz. İsmail (a.S.):

Kur’an’da adı 12 kere geçer. Çobanlık yaparak geçinmiştir. Babasıyla Kabe’yi inşa etmiştir. Bir çok dini öğretiyi babasıyla beraber ilk uygulayan peygamberdir. Babası onu allah’a kurban etmek isterken allah Hz. İbrahim’e bir koç göndermiş, bu şekilde kurban olmaktan kurtulmuştur.

9. Hz. İshak (a.S.):

Kur’an’da adı 15 kez geçer. Hz. İbrahim’in (a.S.) oğlu, Hz. İsmail’in kardeşidir. İsrailoğulları kavmine onları sapkınlıktan kurtarmak ve allah’a iman etmelerini sağlamak amacıyla gönderilmiştir. Kendisinden sonrasında gelen bütün peygamberler onun soyundan gelmiştir.

10. Hz. Yakup (a.S.):

Kur’an’da adı 16 kere geçer. Hz. İbrahim’in (a.S.) torunu, Hz İshak’ın oğludur. İsrailoğullarına gönderildi. Oğlu Hz. Yusuf’u kaybetmenin acısıyla kör oldu. Onu tekrar bulunca gözleri geri açıldı. öteki oğullarının ihanetine uğrayarak sınav olmuş bir peygamberdir.

11. Hz. Yusuf (a.S.):

Kur’an’da adı 27 kere geçer. Kur’an’da bir surenin adı da Yusuf’tur. Yakup’un on iki oğlu vardı. Oğulları Hz. Yusuf’u kıskanarak onu bir kuyuya attı. Yakup oğlunu uzun zaman boyunca görmedi. Rüya tabiri yeteneğiyle Mısır’da yöneticilik yaptı. Kur’an’da bir surede anlatılan kıssa ona aittir. Bu kıssa Kur’an’da “kıssaların güzeli” olarak da bilinir.

12. Hz. Şuayb (a.S.):

Kur’an’da 11 kez adı geçer. Tanrı tarafınca kendine müthiş bir mevzuşma beceriyi verilmiştir. “peygamberlerin hatibi” olarak bilinir. Hilekar Meyden ve Eyke halkına iman etsinler diye gönderilmiştir. Kendisinden sonra gelen Hz. Musa, kızlarından biriyle evlenmiş, daha sonrasında peygamber olmuştur.

13. Hz. Musa (a.S.):

Kur’an’da adı 136 kere geçer. Kur’an’da adı maksimum geçen peygamberdir. İsrailoğulları’na gönderildi. Hz. Şuayb’ın (a.S.) damadıdır. İsrailoğulları onun sayesinde Mısır’dan çekildi. Kendisine dört mukaddes kitabından kabul gören Tevrat verilmiştir. Asasıyla Nil Nehri’ni ikiye ayıran peygamber olarak bilinir.

14. Hz. Harun (a.S.):

Kur’an’da adı 20 kere geçer. Hz. Musa’nın (a.S.) kardeşi ve yardımcısıdır. Hz. Musa, Mısır’a dönünce Harun’a allah’ın emirlerini anlatmıştır. Harun bunları kabul ederek Musa’ya yardımcı olmuştur. Allah tarafından kendine kuvvetli bir hitabet yetenği verildi.

15. Hz. Davud (a.S.):

Kur’an’da adı 16 kez geçer. Sesinin güzelliğiyle bilinir. Hatta çağımızda bile güzel seslilere ona ithafen “Davudi” sesli denilmektedir. Tâlût’un ordusunda bir askerken allah’ın lütfuyla önce peygamber, peşinden İsrailoğullarına kral olmuştur. Demircilikle uğraşmıştır. Kendisine dört kutsal kitaptan kabul gören Zebur indirildi.

16. Hz. Süleyman (a.S.):

Kur’an’da adı 17 defa geçer. Hz. Davud’un erkek evladıdır. Babası öldükten sonrasında hükümdar oldu. Tanrı tarafınca kendine hayvanlarla mevzuşma ve onlara hükmetme beceriyi verilmiştir.

17. Hz. Eyyub (a.S.):

Kur’an’da adı 4 kez geçer. Ağır bir hastalık geçirerek sabretmiştir. Sabrın timsali olan peygamber olarak bilinir.

18. Hz. Zülküf (a.s.):

Kur’an’da adı 2 defa geçer. Babası Hz. Eyyub’dur. Sabrıyla Allah’ın rahmetine mazhar olmuş peygamberdir.

19. Hz. Yunus (a.s.):

Kur’an’da adı 4 defa geçer. Kur’an’da bir surenin adı aynı zamanda Yunus’tur. Ninovalılar’a peygamber olarak gönderildi.

20. Hz. İlyas (a.S.):

Kur’an’da adı 3 kez geçer. İsrailoğulları’na peygamber olarak gönderilmiştir.

21. Hz. Elyesa (a.S.):

Kur’an’da adı 2 kere geçer. Hz. İlyas’ın desteksıdır.

22. Hz. Zekeriyya (a.S.):

Kur’an’da adı 7 kere geçer. Hazreti Süleyman (a.S.) soyundan gelir. Kudüs’te Hz. Meryem’i koruyan peygamber olarak bilinir. İsrailoğulları tarafından öldürülmüştür.

23.Hz. Yahya (a.S.):

Kur’an’da adı 5 defa geçer. Babası Hz. Zekeriyya’dır. Adı allah tarafınca konulmuştur ve önceden kimse bu adı kullanmamıştır. İleride Hz. İsa’nın geleceğini müjdelemiştir.

24. Hz. İsa (a.S.):

Kur’an’da adı 25 kez geçer. Babasız olarak doğmuştur. Bu özelliğiyle Dünya’ya gelen ilk ve tek insan ve peygamberdir. Doğar doğmaz mevzuşmuştur. Allah tarafından kendisine bir çok mucize bahşedilmiştir. Ölüleri diriltmiş, sakatları yürütmüş, körlerin gaslınü açmıştır. Sonradan hristiyanlar tarafınca doğduğu yıl miladi takvimin başlangıcı kabul edildi. Kendisine dört mukaddes kitabından üçüncüsü olan İncil indirilmiştir.

25. Hz. Muhammed (s.A.V.):

Kur’an’da adı 4 kere adı geçer. Kur’an’ın bir suresinin adı da Muhammed’dir. Son peygamberdir. Evrenseldir, yalnız kendi kabilesine değil bütün insanlığa gönderilmiştir. Kendisine son mukaddes kitap olan Kur’an-ı Kerim indirilmiştir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.