Anasayfa / İslami Makaleler / Cami Adabı Nedir? Camilerde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Cami Adabı Nedir? Camilerde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Camilerde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Cami, Müslüman dünyasının kutsal mekanlarından bir tanesidir. Mescitlerden daha büyük olan bu yapılar İslam dünyasının değer gösterdiği yerlerdendir. Peki, cami adabı nedir ve camilerde nelere dikkat edilmelidir? İşte ayrıntılar.

Cami Nedir?

Müslümanların ibadet etmesi amacıyla bir araya toplandığı kutsal mekanlara cami denir. Müslüman dünyası camilerde ibadetlerini yerine getirirken aynı zamanda huzur ve güven duymanın rahatlığını yaşamaktadırlar. Çünkü İslamiyet huzur ve güvendir. Dolayısıyla camiler, huzur ve güven içinde birlik ve beraberliğin bir göstergesi olarak tarif edilebilir. Ayrıca camiler, Allah nezdinde en değerli kutsal mekanlardır.

Cemaat Nedir?

Cemaat kavramı, camileri dolduran tüm Müslümanlara denir. Cami ve cemaat bir bütünlük arz eder. Dolayısıyla cami ve cemaat ayrılmaz iki kavramdır. Öte yandan cemaat kavramı içine herkesi dahil edebiliriz. Yaşlı, genç, zengin, fakir, uzun, kısa, erkek, kadın vb. ayırım yapılması söz konusu olamaz.

Cami Adabı Nedir?

Cami adabı, camiye gelen hir insanın dikkat etmesi gereken bazı kaidelerdir. Bu kaidelere herkesin uyması hem camiye saygı açısından hem de ibadet edenlere saygı açısından önem arz etmektedir.

Cami Adabı Olarak Nelere Dikkat Edilmelidir?

Camiye gelen Müslümanların dikkat etmesi gereken bazı cami adapları vardır. Bunlara herkesin dikkat etmesi önemlidir. Peki, cami adapları nelerdir? Onlara bakalım.

 • İlk olarak camilere temiz giysilerle gelinmelidir.
 • Mümkünsü güzel kokulardan sürünmelidir.
 • Erkek ya da kadınlar elbise tercihinde setri avret kaidelerine göre giyinmelidir.
 • Vücut temizliği yapılarak camilere gidilmelidir. Mümkünse gusül abdesti almak en iyisidir. Özellikle cuma günleri bunu yapmak ayrıca sevaptır ve aynı zamanda sünnettir.
 • Temiz çoraplar giyilmelidir. Eğer çorap kokuyorsa giymemek en iyi davranış olacaktır.
 • Camiye gitmeden önce cemaati rahatsız edecek kötü kokan yiyecek ve içeceklerden uzak durmak gerekiyor.
 • Cami içinde diğer insanları rahatsız edecek konuşma, hal ve hareketlerden kaçınmak gerekiyor.
 • Camiye girmeden önce cep telefonlarını kapatmak veya sessize almak en iyi yapacağımız davranışlardan bir tanesi olacaktır.

Dolayısıyla camiye gelen her insan cami adaplarına riayet etmeli, kul hakkına girmeden ve kimseyi rahatsız etmeden camide ibadetini yapıp oradan usulünce ayrılması lazım gelmektedir. Ayrıca, Allah’ın evinden ve onun (cc) huzurunda olunduğunu da akıldan çıkarmamak gerekiyor.

Hakkında Admin

İlginizi Çekebilir

blank

GÜZEL AHLAK

Bizler yaratılış itibariyle diğer canlılara benzesek de ahlak kavramı bizleri diğer canlılardan ayıran en önemli özelliklerimizden biridir. Güzel …

1 Yorum

 1. blank
  murat kırmızı

  Yazı için teşekkür ederiz. Yararlı bir yazı olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TUTSELA Müslüman Dini Sitesi