Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Gök Gürültülü

Cennet Nasıl Bir Yer ?

20.10.2018
102
A+
A-
Cennet Nasıl Bir Yer ?

Cennet Nasıl Bir Yer ?

Sözlük anlamı bitkilerle örtülü yer, bahçe, ağaç bahçesi anlamına gelen cennet,  sözlük anlamı dışında terim anlamı olarak bir çok nimetin yer aldığı, nimetler içinde müminlerin ebediyen içinde kalacakları yurt olarak tanımlanmıştır. Cennet terin anlamı olarak bu şekilde tanımlansa da Kur’an-ı Kerim’de tabakalar halinde olduğu ve bu tabakalara isimler verildiği yazmaktadır. Cennetin tabakalarına şu isimler verilmiştir:

– Şehidlerin ve müninlerin bulunduğu tabaka olan cennet için; Cennetü’l-me’vâ
– İkamet ve ebedilik tabakası olan cennet için; Cennet-i adn
– Ebedilik yurdu tabakası olan cennet için; Dârü’l-huld
– Her şeyi içinde barındıran cennet tabakası için; Firdevs
– Esenlik tabaksı için; Dârü’s-selâm
– Ebedi kalınacak yer olan tabakası için; Dârü’l-mukame
– Nimet bahçelerinin bulunduğu tabaka için; Cennâtü’n-naîm
– Güvenli makam tabakası için; El- makamül Emin

Kur’anı-ı Kerim’de cennet için şöyle bir tanım yer almaktadır: Genişliği gökler kadar yer kadar olan, yakıcı sıcağın ve dondurucu soğuğun olmadığı, temiz suyu bol olan, tadı bozulmayan süt ve bal ırmaklarının sayısız olduğu, zencefil kokuları ile tatlandırılmış tatlı su pınarlarının yer aldığı, misk kokuları içinde olan bir yerdir. İçtiğiniz süt, bal ırmakları ve temiz suyu baş ağrıtmayan, sarhoş etmeyen, sizlere zevk veren, beyaz kaynakların yer aldığı, sedir ağaçlarının sayısız, muz ağaçlarının sonsuz, üzüm salkımlarının bulunduğu bir bahçe olarak nitelenmiştir.

—– Yine Kur’an-ı Kerim’de geçen ayetlerde cennet için şu bilgiler yer almaktadır:

Cennette kalanların elbiselerinin ince ve kalın halis ipek kumaştan olduğu, altından süsleri olan evlerin yer aldığı, hizmet etmesi için ölümsüz gençlerin bulunduğu, inci yüzlü hurilerin yer aldığı, insan canının çekebileceği her şeyin cennet içinde sonsuz bir şekilde yer aldığı, altın kadehler ve tepsiler içinde şerbetlerin dağıtıldığı, üst üste inşa edilmiş köşkler ile bezeli olduğu, cennetlikler için tertemiz eşlerin bulunduğu yazılmıştır.

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed ( sav ) bir hadisinde; Cenab – ı hak buyuruyor ki: ‘’ Salih kullarım için; hiçbir gözün görmediği, hiçbir kulağın işitmediği, insan kalbinden geçmeyecek kadar güzel nimetleri hazırladım’’, ‘’ Allah’ın rızası ise hepsinden  ( bütün cennet nimetlerinden daha büyüktür’’ şeklinde cennetin büyüklüğünü ve güzelliğini dile getirmiştir.

—–Cennetin nasıl bir yer olduğunu anlatan bir başka tefsirde ise cennet ile ilgili şu bilgiler yer almaktadır:

Cennette kötü inançların yer almadığını, küfür, şirk, dalalet, cehalet gibi kavramların bulunmadığı,
Cennete kötü huyların asla giremediği, yalan, gıybet, günah, iftira gibi kötülüklerin cennete giremeyeceği,
Uykusuzluk, hastalık, yorgunluk gibi insan bedenine özgü noksanlıkların cennette olmayacağına,
Ah, of, eyvah, keşke gibi hayıflanma ve sitem kavramlarının cennet lügatinde asla bulunmayacağı,
Mümin erkekler ve mümin kadınlar için içinde süt ve bal akan ırmaklar vaad edilen bir yer olduğu belirtilmiştir.

Cennet ile ilgili ayetler incelendiğinde cennetin çok geniş bir bahçe olduğu anlaşılmaktadır. Bu kadar nimetin bir arada olması ruhlar için bahşedilmiş birer ödül anlamına gelmektedir. Cennette altında tepsiler olması ve köklerin yer alması maddi nimetlerden faydalanılacağını, Tertemiz eşlerin yer alması da manevi anlamda hazlar tadılacağı anlamı doğurmaktadır.  Cenab-ı Allah; insan ruhunu hem maddi nimetler sunarak ödüllendirirken manevi hazlar yaşatarak da ödüllendirmektedir.

El- Hicr suresinin 15/47-48 ayetlerinde cennetin manevi hazzı için şu cümleler yazılmıştır:  ‘’ Allah tarafından kalplerinden kin,nefret sökülüp atılmış olan cennetlikler, kardeşler halinde, karşı karşıya köşklerin tahtları üzerinde otururlar. Orada ( cennette ), hiçbir yorgunluk ve zahmet yoktur’’ buyurularak cennetin maddi ve manevi olarak bir nimetler bütünü olduğu belirtilmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Zorbey can dedi ki:

    Cenneti elde etmek kolay değil ne cennet nede cehennem kolay kapı değil, bizler rabbimizin cennet kapısından geçmeyi bize inş nasip etsin…

  2. Abdullah ersoy dedi ki:

    Cennete kim gitmek istemezki ama amelimiz önemli inş cennet bizlerede nasip olur inşallah