Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 6°C
Kar Yağışlı

Allah sevgisi ve Allah korkusu

04.04.2018
444
A+
A-
Allah sevgisi ve Allah korkusu

dininin

İslam dininin Müslümanlar üzerinde kıldığı ilahi esaslardan biri de Allah’ı sevmek ve Allah’tan korkmaktır. Müslüman müminler Rabbimize büyük bir tutku ile bağlı olup, lütfü ve keremi kendisine sonsuz kılınarak sevgi ve hürmetle bağlı kalacaktır. Kullar Rabb’in merhameti ve rahmeti üzerine benimseyerek tüm her şeyi kuşatacağına inanacaktır. Kul her ne kadar günahkar olursa olsun, yine de Rabb’in karşısında mutlaka umudunu yitirmemelidir. Sevgiye dayalı olarak Rabbimizin sonsuz şefkati, sevgisi ve rahmetini unutmayacağı gibi, aynı zamanda kahr ve azabını da unutmamalıdır. Bu doğrultuda O’ndan korkmalı ve O’ndan gelecek her lütfü baş tacı etmelidir. Korku derecesinin ifratından her daim ümitsizlik ve umutsuzluk doğar, buna hitaben fazladan ümit beslemek kulları gaflete düşürerek akıbetini umursamamasına neden olmaktadır.

Allah’a İman İle Sevgi Duymak

Allahtan hiçbir zaman ümit kesilmemeli ve O’ndan gelecek olan sevgiyi de gazabı da baş tacı etmelidir. Bu konuya hemen yukarıda da değindik ve tekrarlamakta fayda olacağından bu tür bir yaklaşımda olmak gerek Allah’ın sevgisine, gerek ise O’ndan korkulmasına işaret olmaktadır. Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de kullara şöyle belirtilmiştir; “Müminler, Allah’ın gazabından korkarlar ve buna dayalı olarak rahmetini de umarlar.” tasviri kullar arasında sevgi ve korkunun temelini kurmaktadır. Zira Allah’tan ümidi kesmek ve azabından emin olmak da dinimiz İslam’da yasaklanmıştır.

Tüm bu oluşumlara dayalı olarak Allah’a bağlılık sadece O’nu sevmek veya O’ndan korkmayla son bulmamaktadır. Bunun üzerine her hayrın başı ve hikmetin başı mutlak suretle Allah korkusu ile tanımlanmaktadır. Bu söze ek olarak Allah’a olan korku en az O’nu sevmek kadar tatlı bir hale sahip olmaktadır. Gerçek manada Yaradan’a olan sevgi ve korku saygısı müminlerin aklından çıkmamalı ve bunu kalpleri ile yaşamaları gerekmektedir. Son olarak Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V.)’in de Allah sevgisi ve korkusu üzerine buyurduğu gibi;

 “Mü`min kimse, Allah`ın azab ve ikabının miktarını bilseydi, hiçbir kimse Cenneti ümid etmezdi. Kâfir de Allah`ın rahmetinin ne kadar çok olduğunu bilseydi hiç kimse O`nun rahmetinden ümid kesmezdi.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.