Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16°C
Gök Gürültülü

Dört Büyük Melek Kimdir? Görevleri Nelerdir?

13.07.2020
3.558
A+
A-
Dört Büyük Melek Kimdir? Görevleri Nelerdir?
Allah tarafından yaratılan insan ve insan dışında pek çok varlık bulunmaktadır. Bu yazımızda dört büyük melek hakkında sizlere bilgi vereceğiz.
Bu varlıkların bir kısmı insanlar tarafından bilinirken bir diğer kısmı bilinmemektedir. Var olan ve Allah tarafından yaratıldığını bildiğimiz bazı varlıkları ise; cin, melek, hayvan ve insan olarak sıralayabiliriz.

Melekler Hakkında Bilgiler

Yaratılmış olanlardan insan ve cin’in görevi Allah’a kulluk etmektir. Yani insan ve cinler Kuran’da da belirtildiği üzere Allah’a kulluk etmek için yaratılmıştır. Aynı şekilde meleklerin görevide Allah’a kulluk etmektir. Fakat bunun dışında meleklerin başka görevleride bulunmaktadır.
Çeşit çeşit melek Allah tarafından yaratılmıştır ve her birinin kulluk edip ibadet etme dışında da görevleri bulunmaktadır. Birde dört büyük melek vardır. Bu melekler hem Allah’a kulluk eder hemde üzerlerine düşen görevleri büyük bir titizlik ile yerine getirir.

Dört Büyük Melek

Bahsedildiği üzere dört büyük melek vardır. Bunlar;
  • Azrail
  • Cebrail
  • Mikail
  • ve İsrafil
isimli meleklerdir. Yaratıcımız olan Allah tarafından diğer tüm meleklere üstün kılınan bu meleklerin her birinin kendine özgü önemli görevleri bulunmaktadır.

Dört Büyük Meleğin Görevleri Nelerdir?

Azrail:  Azrail isimli meleğin görevi yaratılmış olan tüm varlıkların canlarını almaktır. Allah tarafından can almakla görevlendirilen ve bu sebeple yaratılan ölüm meleği Azrail’in Allah tarafından verilen süreyi tamamlayan canları almak ile sorumludur.
Cebrail: Dört büyük melekten biri olan Cebrail isimli meleğin görevi ise vahyi insanlara iletmektir. Yani Allah peygamberlere iletmek istedikleri mesajları Cebrail vasıtası ile iletmiştir.
Mikail: Doğa olaylarından sorumlu olan melektir.
İsrafil: Son olarak bahsedeceğim melek ise İsrafil’dir. Kıyamet meleği olarak bilinen bu melek ise şuan Sur’a azını dayamış ve üflemek için Allah tarafından gelecek olan emri beklemektedir. Boru gibi bir şeyi andıran Sur’a üflemesi ile beraber kıyamet gerçekleşecektir.
Daha öncede belirttiğim gibi bu meleklerin bahsi geçen ibadet dışında böyle önemli görevleride bulunmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.