Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Az Bulutlu

Dua Âdâbı

01.09.2018
532
A+
A-
Dua Âdâbı

Dua Âdâbı

Dua şüphesiz ki Mü’min’in silahıdır. Dua, belaları ortadan kaldırmaya ve onlara karşı tedbir almaya bir vesiledir; kalkandır. Dua, yerlerin ve göklerin adeta nuru ve dinin direği mesabesindedir. Duanın kabul olması için dua esnasında bazı edeplere dikkat etmek önemlidir.
Dua âdâbı şöyle olmalıdır:
1) Haram yemek duanın kabul olmasına engel olacağından her zaman helal yemeye ve helal kazanmaya dikkat etmelidir.
2) Duayı kabul olacağına dair umut ve inançla etmelidir.
3) Duaya başlamadan önce Allah’a halis bir niyet ve Ona yönelmiş bir kalple tevbe etmelidir.
4) Duanın kabul olması geciktiği takdirde isyan etmemeli; “Dua ediyorum, kabul olmuyor.” dememeli; bunda da bir hayır vardır diyerek teslim olmalıdır.
5) Allah’ın her şeye kadir olduğunu bilmeli; aciz bir kul olduğunu hatırda tutarak gerekirse isteğini üçer kere tekrar ederek gönülden istemelidir.
6) Yalnızca dar zamanda değil; rahat ve bolluk zamanında da duaya devam etmek duanın kabul olması için elzemdir. Dua bir ibadet biçimidir ve rahatlıkta da darlıkta da kulluğun gereklerinden şaşmamak gerekir.
7) Dua etmeye başlarken besmele çekilmeli; ardından elhamdülillah demeli ve Peygamber Efendimize s.a.v salatü selam getirmelidir.
8) Duanın başında da sonunda da Peygamber Efendimize s.a.v. salavat okumak duanın kabul olması için olmazsa olmaz şartlardan biridir.
9) Dua ederken abdestli bulunmak; kıbleye yönelmek de dua adabı arasındadır.
10) Anne-baba için bir şey istenmeyen duanın kabul olunamayacağına dair haber vardır. Kur’an’daki dua ayetlerinde de anne baba muhakkak anılmıştır. Dolayısıyla dua esnasında anne baba için de dua etmek dua adabı arasında sayılır ve duanın kabul olması için önemlidir.
11) Dua esnasında bütün Mü’minler için de hayır ve iyilik istemek Kur’an’ın bize öğrettiği dua adabı arasında yer alır. Bu yüzden kişi kendine olduğu kadar sevdikleri, eş-dost-akrabaları ve tüm Müslümanlar için de dua etmelidir.
12) Dua bittikten sonra elleri yüze sürerek Âmiin demelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.