ALTIN 498,41
DOLAR 8,1641
EURO 9,6466
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Sisli

Dünyada Kaç Tane İnanç Var?

19.02.2019
1.043
A+
A-
Dünyada Kaç Tane İnanç Var?
Dünyada Kaç Tane İnanç Var?
Din Nedir? 
Din, insan ile kutsal veya kutsallık arasındaki ilişkileri tanımlayan inançlar, duygular, dogmalar ve pratikler topluluğudur. İster inanç sahibi olun, ister şüpheci olun, çoğu insanın kutsal kabul edip inandığı birtakım olgu veya nesneler vardır. Bu noktada daha genel olan din kavramı yerine inanç veya inanış kavramının daha etkin olduğunu görüyoruz.
İnanç Nedir? İnanç Çeşitleri Nelerdir? 
İnanç, sözlük anlamı olarak, inanılan ya da doğru olduğu kabul edilen herhangi bir olgu ya da nesnedir. Dini anlamda inanç ise, mitolojik, doğaüstü veya manevi özelliklere sahip birtakım şeylerin varlığına inanmaktır. Diğer yandan, geçmişten günümüzde gelene kadar gerçek anlamda dini motifler taşıyan ve doğru olduğu kabul edilen inançlar olmasına rağmen, çoğu kimsenin yanlış hatta sapkın olduğunu kabul ettiği ve batıl adı verilen inanç türleri de vardır. Batıl inançlar, gerçek anlamda kutsal veya mantıksal bir temele dayanmaz. Hak veya batıl şeklinde, yıllardır inanılan bu inanç biçimlerinin sayısı giderek artıyor. Bazı inanç türleri zamanla unutulsa bile, yine de toplumları belli bir süre boyunca etkilemeyi başarıyor.
Dünyada Kaç Tane İnanç Vardır? 
Dünyada kaç tane inanç vardır? Bu sorunun cevabı aslında çok da kolay değildir? Çünkü öncesinde kitapların, daha sonra da teknolojinin ve internetin yaygınlaşması sonucu insanların farklı inanç türlerini öğrenmesi ve bu inançlardan etkilenmesi daha kolay hale gelmiştir. Bu yüzden, dünya genelinde önceki yıllara kıyasla daha çok inanç biçimi ortaya çıkıyor ve çok daha hızlı yayılıyor. Resmi araştırma kurumlarının açıkladığı son rakamlara göre, dünya genelinde yaklaşık 4.300 tane inanç bulunuyor. Bu kadar sayıda farklı inanç türü, camilere, kiliselere, mezheplere, cemaatlere, dini organlara, inanç gruplarına, kabilelere, kültürlere ve hareketlere göre farklılık veya artış gösterir. Çünkü kutsal kabul edilen bu grup veya organların toplum üzerinde değişken etkileri söz konusudur.
Dünya’daki Genel Din ve İnanç Görünümü 
Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 75’i dünyanın en etkili beş dininden birine mensuptur. Bu dinler; Budizm, Hristiyanlık, Hinduizm, İslamiyet ve Yahudiliktir. Bunlar arasında en yaygın ve en kalabalık olan iki din Hristiyanlık ve İslamiyet’tir. Bu iki dine mensup olan kişilerin sayısı, dünya nüfusunun yarısından fazladır.
Bazı Din ve İnançlara Ait İlginç Bilgiler
Dünyadaki inanlar ile ilgili dağılıma bakılırsa, çok önemli bir oran herhangi bir inancı olmadığını belirten kişilere aittir. Bu kişiler eğer birleşip tek bir din oluştursalardı, dünyanın üçüncü en büyük dini haline gelirlerdi. Budizm ise felsefi görüşlerine olan ilgiden dolayı günümüzde sayısı giderek artan dini inançlar arasında bulunuyor. Diğer bir ilginç durum ise çoğu ülkenin insanları, nüfus olarak dünyanın en büyük ikinci dini inancı olan İslamiyet’in mensuplarının sadece Arap olduğuna inanıyor. tam tersine, İslam nüfusunun çoğunluğu Arap ülkelerinin dışındaki ülkelerde yaşıyor.
Dünya’daki En Büyük 20 İnanç ve Bunlara İnananların Sayısı
1: Hristiyanlık (2,2 milyar)
2: İslamiyet (1,5 milyar)
3: İnançsız (Seküler / Agnostik / Ateist) (1,2 milyar)
4: Hinduizm (1,1 milyar)
5: Budizm (535 milyon)
6: Çin Geleneksel Dini (394 milyon)
7: İlkel ve Yerli İnançlar (300 milyon)
8: Afrika Geleneksel Dini ve Diasporası (100 milyon)
9: Şiilik (30 milyon)
10: Bağımsız Duruş İnancı (19 milyon)
11: Spiritizm (15 milyon)
12: Yahudilik (14 milyon)
13: Bahai (7 milyon)
14: Cainizm (4,2 milyon)
15: Şintoizm (4 milyon)
16: Kaodaizm (4 milyon)
17: Zerdüştlük (2,6 milyon)
18: Tenrikyo (2 milyon)
19: Neo Putperestlik (1 milyon)
20: Üniter Evrenselcilik (800.000)
Bunların dışında Konfüçyüsçülük, Deizm, Hümanizm, Satanizm, Mistisizm, Paganizm, Şamanizm, Taoizm ve Yezidilik gibi dünyayı etkileyen ve etkileri hala devam eden inançlar da vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. İbrahim sarı dedi ki:

    Bu konu çok önemlidir herkesin bilmesini gerektigini düşünüyorum yazınız için teşekkür ederim

  2. Metin Ùnalan. dedi ki:

    Dunya nufusu inanc ve dinlerine gore bu inanç ve din miktari kadar deģişik Tanri yani Allah var.
    Òrneģin Papua New Gine kòylerinde. Her koý yaptiģi kuklalarin içìne Allahin girdiģine inanir ve onlarin Tanrilari diger koylerin Tanrilarindan daha gùçludur. Tabiat olaylarini o tanrilar yaratir. Bu inanç islàmiyete de yansimiştir.Ve islàmiyetin Allahi diģer dinlerin Allahlarindan daha gùçludur.