Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28°C
Parçalı Bulutlu

Dünyadaki İlk Müslümanlar Kimlerdir?

08.06.2020
52
A+
A-

Dünyadaki ilk müslümanlar kimlerdir? Dünyadaki İlk 40 müslüman ve haklarında kısa bilgiler. İslamı Kabul Eden İlk 40 Müslüman.

Dünyadaki İlk Müslümanlar Kimlerdir?

İslam, dünya çapında yaklaşık 1.8 milyar Müslüman ile Hıristiyanlıktan sonra dünyanın ikinci en büyük inanca sahip dinidir. Kökleri daha da ileri gitse de, akademisyenler tipik olarak İslam’ın oluşumunun 7. yüzyıla dayandığına işaret eder.

İslam Mekke’de, günümüz Suudi Arabistanında, peygamber Muhammed’in hayatı sırasında başladı ve hızlı bir şekilde büyüyor. İslam tarihini oluşturan ilk müslümanlar ise Hz. Muhammed ve sonrası için ciddi mücadeleler verilmiştir.

Dünyadaki en büyük mücadeleyi veren din İslam dinidir. İslam’ın inanç kaynaklarına Müslüman denir. Dünyadaki ilk müslüman, yani islam dinini ilk kabul eden Hz. Haticedir.
Bu içeriğimizde dünyadaki ilk müslümanlar’ın bir listesini hazırladık. Hiyerarşik olarak dünyada islamı ilk kabul eden 40 kişi listemize sayfayı aşağı kaydırarak ulaşabilirsiniz.

1. Hz. Hatice

Hz. Hatice, Mekke’nin en zenginlerinden idi. Ticaret kervanları vardı. Hz. Peygamberle evlendi. 25 yıllık evliliklerinden 2si erkek 4ü kız 6 çocuğu oldu.Hz. Peygamberin ilk yıllarında en büyük destekçisi idi. 620 yılında vefat etmiştir. Hz. Ali: Hz. Peygamberin amcası Ebu Talibin oğlu daha sonra Hz. Fatma ile evlenip Hz. Peygamberin damadı oldu. İlk çocuk müslümandır.Bütün savaşlarda kahramanlıkları ile nam saldı. İslamın 4. Halifesidir.Cennetle müjdelenen 10 kişiden biridir. Allahın Aslanı ve İlmin kapısı namıyla anıldı. 661 yılında 63 yaşında iken Hariciler tarafından şehit edildi.

2. Hz Ali

Hz. Ali, Müslümanlık tarihinin 656-661 yılları arasındaki hükümdarı. İslam peygamberi Muhammed’in hem güveyi hem de amcası Ebu Talib’in oğlu olan Hz. Ali, Hz. Muhammed’in müslümanlığa davetini kabul eden Hz. Hatice’den sonra ilk kişidir. Sünni inança göre Ali, dört halifenin sonuncusu, Şii İslam’a göre ise imamların ilki ve Muhammed’in hak varisidir.

3. Hz. Ebubekir

Hz. Ebubekir, Hz. Peygamberin küçüklüğünden beri en yakın arkadaşlarından biridir. Hz. Peygambere şüphesiz bir şekilde iman eden ilk erkektir. Zengin bir tüccar, her kesimin güvendiği bir arabulucu ve hakemdi.Servetini daha sonra İslam yolunda harcadı. Müşrikler tarafından zulme uğrayan köle müslümanları para ile alıp onları özgürleştiriyordu.Kızı Hz. Ayşe’yi Hz. Peygambere nikâhladı. Cahiliyede bile putlara tapmaz idi, içki içmez idi ve günaha girmez idi. Bundan dolayı lakabı sonradan Sıddık oldu.Hicrette Hz. Peygamberin yanındaki kişi idi, mağarada Hz. Peygamberle birlikte idi. Bütün savaşlara katılıp ön saflarda savaştı. Hz. Peygamber vefat ettiğinde sağa sola dağılan, morali bozulan sahabeleri toplayıp şu hutbeyi okudu: Ey nas, Hz. Muhammed’e tapan varsa bilsin ki O öldü, Allah’a tapan varsa bilsin ki Allah bakidir, asla ölmez. Oy birliği ile halife seçildi. Yalancı peygamberlerle savaştı. Kur’an’ı bir araya topladı. 142 hadis rivayet etti. 2 yıl halifelik yaptıktan sonra 634 yılında vefat etti.

4. Hz. Zeyd bin Harise

Hz. Zeyd bin Harise, Hz. Peygamberin kölesi idi, daha sonra Hz.Peygamber kendisini azat etti.Hz. Peygamber evlatlık yaptı kendine Zeyd’i. Manevi oğlu oldu.Hz.Peygamberin hep yanındaydı. 629 yılında Mute Savaşında şehit oldu. Hz.Osman bin Affan: Çok varlıklı biri idi. Müslümanlar için su kuyuları alır ve vakıf ederdi. Namı diğer Zinnureyn idi (Hz. Peygamberin iki kızıyla evlendiği için Ona bu lakap takıldı). Habeşistan’a hicret eden kafilenin içindeydi. Bedir dışındaki tüm savaşlara katılmıştır. Hz.Ömer’den sonra İslamın üçüncü halifesi olmuştur.Haya timsali idi. 656 yılında Kur’an’ı Kerim okurken şehit edildi. Kur’an’ı Kerim’i ilk çoğaltan halifedir.

5. Hz Osman

Hz. Osman İslam tarihinin 4 halifesinden biridir. Her zaman ümmete örnek olmuş islamın tam içerisinde bulunan, hatta islam tarihinin tüm zor süreçlerini yaşayan bir halifedir. Ayrıca, Hz. Osman’ın halifelik tarihinde yaşadıkları ve sözleri pek çok akademisten tarafından hala araştırılmaktadır.

6. Hz. Erkam bin Ebu Erkam

Daha 17 yaşında iken müslüman oldu. Hz. Peygamber ve ilk müslümanların toplanma yeri idi Erkam Bin Erkam’ın evi. 7. veya 12. müslüman olduğu rivayet edilir. Medine’ye ilk hicret edenlerin içinde idi. Bedir, Uhud ve Hendek savaşlarına katılıp kahramanca savaştı. 673 yılında Medine’de vefat etti. Hz. Abdurrahman bin Avf: 651’de vefat etti. Cennetle müjdelenen 10 kişiden biridir.

7. Hz.Sa’d bin ebi Vakkas

Bütün savaşlara katıldı, İslamiyet’in ilk savaşları sırasında İslam ordusunda okçu olarak görev yaptı. İslam için ok atan ilk kişidir.Hatta İslam için kan akıtan ilk kişidir de deniliyor. Hz.Ebubekir ve Hz. Ömer’in halifeliği dönemindeki savaşlarda İslam ordusunun komutanlarından biriydi. 674 yılında Medine’de vefat etti. Cennetle müjdelenen 10 kişiden biridir.

8. Hz. Zübeyr bin Avvam

Hz. Peygamber ile bacanak idi. Hz. Ayşe’nin kardeşi Hz. Esma ile evliydi. Habeşistan’a hicret eden kafilede idi. Yermuk Savaşında yaralandı. 656 yılında vefat etti. Cennetle müjdelenen 10 kişiden biridir. Hz. Talha bin Ubeydullah: Bedir Savaşı’nda Şam’da olduğu için katılamadı. Uhud Savaşında Hz. Peygamberi korurken ok darbesiyle elinden yaralandı.656 yılında Cemel Vakasında şehit oldu.Cennet ile müjdelenen 10 kişiden biridir.

9. Hz. Ebu Ubeyde bin Cerrah

Habeşistan’a giden kafilenin içinde idi .Tevazu sahibi ve cesur biri idi. 639 yılında Taun salgınında vefat etti.Cennetle müjdelenen 10 kişiden biridir.

10. Hz. Sait bin Zeyd

Hz. Ömer’in eniştesi. Habeşistan’a hicret edenlerden biridir. Talha bin Ubeydullah ile birlikte Şam’da olduğu için Bedir Savaşına katılamadı. Medine’de vefat etti. Cennetle müjdelenen 10 kişiden biridir.

11. Hz. Hamza

Hz. Peygamberin Allah’ın Aslanı lakaplı amcası. Seriye komutanı. Bedir Savaşında düelloya çıkan üç sahabeden biri. Uhud Savaşında Ebu Sufyan’ın eşi Hint’in kölesi Habeşli Vahşi’nin mızrağı ile şehit oldu.

12. Hz. Ömer

Namı diğer Faruk. Cesaretiyle bilinen İslamın ikinci halifesidir.Hz. Peygamberle bütün savaşlara katılmıştır.Halife iken Suriye, Filistin, Mısır, Irak ve İran’ı fethetti. 644 yılında Ebu Lülü adlı İranlı Mecusi bir köle tarafından sabah namazında zehirli bir hançer ile vuruldu, bu yaradan dolayı üç gün sonra şehit oldu. Cennetle müjdelenen 10 kişiden biridir.

13. Hz. Cafer bin Ebu Talib

Ebu Talibin oğlu, Hz.Peygamberim amcası oğlu, Hz.Ali’nin kardeşi.Habeşistana hicret edenlerin lideri idi. Hz.Cafer, Mute Savaşı’nda şehit oldu. İşte ilk 40 Müslüman

14. Abdurrahman bin Avf

Abdurrahman bin Avf, Fil Vakasından 10 yıl kadar sonra Mekke’de doğmuştur. Hz. Peygamber’e ilk iman eden ve cennet ile müjdelenen 10 sahabiden birisidir. İlk sekiz müslümandan biridir.

15. Sad bin Ebi Vakkas

Sad bin Ebi Vakkas, miladi takvime göre 592 yılında Mekke’de doğmuştur. Hz. Ömer zamanında etkin görevlerde bulundu ve cephelerde başkumandanlık yaptı. Hadis nakli konusunda hassas davranan Sad bin Ebi Vakkas emin olmadıkça birde gerekmedikçe hadis dile getirmezdi.

16. Talha bin Ubeydullah

Talha bin Ubeydullah, islam tarihinde Aşere-i mübeşşereden olan sahabi olarak bilmektedir. Halife seçilmesinin ardından Hz. Ebû Bekir’e hemen egemen olarak kabul eden Talha bin Ubeydullah onun döneminde yaşanan ridde olaylarının bastırılmasında etkin bir rol oynamıştır.

17. Adı geçen bin Zeyd

Said bin Zeyd miladi takvim ile 600 yıllarında Mekke’de dünyaya geldi. Beni Adi b. Ka’b oğullarından olup ırkı dedelerinden Ka‘b b. Lüey’de Hz. Peygamber’in ırkı ile birleşmiştir. Çok genç yaşta İslamiyeti kabul eden Said bin Zeyd’in 12. veya 13. müslüman olduğu aktarılmaktadır.

18. Muaz bin Haris

Doğum tarihi tam olarak bilinmiyor, ancak kardeşleri Muavviz ve Avf ile birlikte genç yaşta Bedir Gazvesine katıldığı söyleniyor. Muaz ve ağabeyi Avf ile beraber 1. ve 2. Akabe biatlarında bulunmuştur. Vefat tarihi tam olarak bilinmemekle beraber farklı söylenyiler bulunan Muaz’ın Sıffin savaşında Hz. Ali’nin saflarında çarpışırken öldüğü düşünülmektedir.

19. Amir bin Fuheyre

Amir bin Fuheyre Hz. Peygamber ve Hz. Ebu Bekir ile birlikte Medine’ye hicret eden bir sahabi olarak bilinmektedir. Hz. Peygamber göç sırasında Ebû Bekir ile birlikte Sevr mağarasında saklanınca Amir sürüsünü bu mağaraya doğru sürerek Hz. Peygamber ve Hz. Ebu Bekir’e süt ve yiyecek götürmüştür..

20. Cafer-i Tayyar

Cafer-i Tayyar, Cennete uçarak giden sahabi olarak anılmaktadır. Bunun dışında, 4. halife Hz. ali’nin kardeşi, mute savaşında kumandanken sancağı almış ve savaşırken iki elinide kaybederek şehid düşmüştür. Cennette kendisine savaşta kaybettiği iki kol için kanat verilecektir, sözü ile sevenlerine müjdeli haber verilmiştir ve bu yüzden de cennete uçarak giden sahabi olarak anılmasının nedenide budur.

21. Musab bin Umeyr

Musab bin Umeyr, Kureyş’de ana kollarından, Cahiliye devrinde sidane ve hicabe görevleriyle kabilenin sancaktarlığını devralan Beni Abdüddar’a bağlı varlıklı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Hicretten sonra Resül-i Ekrem onu muhacirlerden Sad bin Ebü Vakkas, ensardan Ebü Eyyüb el-Ensari ile kardeş yaptı ve kabilesinin geleneğine uyarak Bedirde muhacirlerin, Uhud’da bütün islam aleminin sancaktarlığını onun yapmasına müsade etti.

22. Abdullah İbni Mesut

Abdullah İbni Mesut’in ailesi ve müslümanlıktan önceki hayatı hakkında çok fazla bir bilgi yoktur. Babası, Abdullah bin Haris bin Zühre’nin halifiydi. Mekke’de tüm islam alemi ile birlikte oda müşriklerin eziyeti ve işkencesine maruz kalmıştır. Bundan kurtulmak için ise Habeşistan hicretine katıldı. Medine’de Mescid-i Nebevi’nin arka tarafında Abdullah’a annesiyle birlikte kalacakları bir ev verildi, ayrıca annesi ve kendisine Resulullah’ın yaşam alanına rahatça girip çıkmaları için müsade edildi.

23. Mikdad bin Esved

Mikdad bin Esved, Eshab-ı kiramın meşhurlarından ve ilk olarak iman eden olarak bilinmektedir. Hazreti Mikdad’ın mensup olduğu kabilesi, düşmanları tarafından yenilgiye uğratılmış, evleri, toprakları ve tüm malları ellerinden alınarak dağıtılmıştır. Devamında, bu durmda tek yapabilecekleri şey kalmıştır o da oralardan gitmek. Uhud, Hendek, Hayber, Beni Kureyza ve diğer savaşlara katılan Mikdad b. Esved, bazı Keşif kollarında da bulunmuş ve ilk keşifde İslam askerinin kumandanı olarak tayin edilmiştir.

24. Ebu Zer Gıfari

Künyesi ile meşhur olduğundan adı unutulmuştur. Bu sebeple isim tahminleri şu şekildedir. Berir, Büreyr, Yezid, Yüreyr, babasının isim tahminleri ise: Seken veya Abdullah olduğu düşünülmektedir. Ebu Zer Uhud ve Hendek Gazvesinden hemen sonra Medineye hicret etmiştir.

25. Esma binti Ebubekir

Esma binti Ebubekir, hicretten tam 27 yıl önce 595’de Mekke’de doğmuştur. Annesi, Kuteyle bint Abdüluzza’nın sonralarından müslüman olduğu bilinmektedir. Hz. Peygamber ile Ebu Bekir Medine’ye ulaştıktan bir süre sonra Mekkeye birilerini göndererek iki ailenin de orada kalan kişiselerini Medine’ye getirtmiştir.

26. Osman bin Mazun

Osman bin Mazun, Kureyş kabilesinin Beni Cumah kolundandır. Sahabi olarak bilinen Osman bin Mazun Hz. Ebu Bekir aracılığıyla 13. kişi olarak İslamiyet’i kabul etmiş ve müslüman olmuştur. İbadete düşkün olan Osman bin Maz‘un günah işlemekten oldukça iyi bir şekilde kaçınırdı.

27. Bilal-i Habeşi

Bilal-i Habeşi, hicretten 40 yıl kadar önce Habeş asıllı bir köle olarak Arabistan’ın batı tarafındaki Serat’te veya Mekke’de Cumah kabilesi içerisinde doğmuştur. Bilal, Beni Cumah’dan adı bilinmeyen bir kişinin veya daha yaygın olan bir bilgiye göre aynı kabileden Ümeyye bin Halef’in kölesiydi.

28. Habbab bin Eret

Habbab bin Eret’in künyesi Ebu Yahya ve Ebu Muhammed olarak da bilinmektedir. İslamiyeti kabul ettikleri için işkence edilen kölelerden biri olan Habbab bin Eret’e sıcak taşların üzerinde işkence edilmiştir. İlk muhacirlerden birisi olan Habbab bin Eret, Medine’ye hicret edince Mikdad bin Amr gibi bazı bekar müslümanlar ile birlikte Külsüm bin Hidm’in evine misafir olmuştur ve Külsüm’ün Bedir Gazvesinden önce vefatına kadar onun evinde kalmıştır.

29. Hatıb bin Ebi Beltea

Hatıb bin Ebi Beltea, İbn Ebu Beltea diye olarak anılmaktadır. 65 yaşlarında vefat ettiğine dair bilgilere bakarak miladi 586 yılları civarında doğduğunu söyleyebiliriz. Cahiliye döneminde iyi at binmesi ve güzel şiir söylemesi ile tanınırmış.

30. Halid bin Said

Halid bin Said’in babası Cahiliye devrinde Mekkenin ileri gelenleri olarak, daha sonra ise İslam’ın tanınmış düşmanlarından biri olup Ebu Ühayha künyesiyle ile bilinirdi. Halid bin Said, 2. muhacir kafilesiyle Habeşistan’a hicret eden kardeşi Amr, Cafer bin Ebu Talib ve bunların dışında diğer müslümanlar ile birlikte 7. yüzyılda Medine’ye döndü.

31. Abdullah bin Cahş

Abdullah bin Cahş, Hz. Peygamber’in halasının oğlu ve ilk seriyye kumandanı olarak bilinmektedir. Hz. Peygamber Darülerkama sığınmadan hemen önce 2 erkek kardeşi ile birlikte müslüman olmuştur. Abdullah, Uhud ve Bedir savaşlarına katıldı. Uhud Savaşında kahramanca çarpıştıktan sonra 40’lı yaşlarında şehid olmuştur.

32. Esma Binti Umeys

Esma Binti Umeys’in babası Umeys bin Mabed ve ünlü damatlara sahip olmakla bilinen annesi ise Hind bint Avf da bir sahabi idi. Esma’nın rüya tabirlerinde bilgili olduğu ve Hz. Ömer’in ara sıra bu konuda onun görüşüne başvurduğu söylenmektedir. Hz. Ömer, ilk müslümanlardan olmasını ve İslama hizmet etmesini dikkate alarak Esma binti Umeys’e 1.000 dirhem maaş bağlamıştır.

33. Erkam bin Ebil-Erkam

Erkam bin Ebü’l Erkam 574 tarihinde Mekke’de doğmuştur, 673 yılında ise Medine’de hayatını kaybetmiştir. Ayrıca, ilk müslüman olan sahabelerdendir. İlamiyeti tam olarak 17 -18 yaşlarında kabul etmiştir. Medine’ye ilk göçenler arasında yer alan Erkam bin Ebil-Erkam ile Ebu Talha Zeyd bin Sehl el-Ensari arasında kardeşlik bağı kurulmuştur ve Mekke’de kendisine bir ev verilmiştir.

34. Ammar bin Yasir

Ammar bin Yasir, ilk müslümanlardandır. Ayrıca, anne ve babası ilk İslam şehidleri arasında yer alan meşhur sahabi olarak bilinmektedir. Annesi Sümeyye, babası Yasir ve kardeşi Abdullah da onun yönlendirmesi ile İslam’ı kabul etmiştir. Sıffîn’de 93 yaşında olmasına rağmen Hz. Ali’nin yaya ordusunun kumandanı olarak savaşırken şehid düştü ve Hz. Ali’nin kıldırdığı cenaze namazından sonra toprağa verildi.

35. Ümmü Seleme

Ümmü Seleme, Hz. Peygamber’in hanımı olarak bilinmektedir, Miladi takvime göre 597 yılında dünyaya gelmiştir ve 84 yaşında vefat etmiştir. Ümmü Seleme çok güzel bir kadındı. Hz. Aişe, Ümmü Seleme’nin güzelliğini duyduğu anda onu kıskandığını ve yüzünü görünce oan anlatılandan daha güzel olduğunu söylemiştir.

36. Ebu Seleme

Ebu Seleme, bilindiği kadarı ile hicretten 2 yıl önce dünyaya gelmiştir. Birinci Akabe Biatı’ndan bir yıl önce Medine’ye göç ettiği biliniyor. Babası Ebu Seleme, Hz. Peygamber’in süt kardeşi ve halası Berre bint Abdülmuttalib’in oğludur. Bunların dışında annesi ve babasının ilk müslümanlardan olduğunu söyleyebiliriz.

37. Sümeyye Binti Habbat

Sümeyye Binti Habbat, İslam tarihinde ilk şehit olan kadın sahabi olarak bilinmektedir. Babasının adı Habât, Habat, Hayyât olarak anılmaktadır. Sümeyye, Ebu Cehil’in amcası olan Ebu Huzeyfe bin Mugire’nin kölesi idi. Ayrıca, Sümeyye Binti Habbat İsam dinin ilan edilmesinin ardından dünyadaki ilk 40 müslüman içerisinde bulunmaktadır.

38. Süheyb-i Rumi

İlk müslümanlar arasında yer alan Süheyb-i Rumi, hicretten yaklaşık 30 yıl önce Irak’ın Musul şehri civarlarında kesin olmamakla beraber Fırat veya Dicle nehri kıyısındaki bir köyde doğmuştur. Resul-i Ekrem ile henüz peygamber olmadan önce dostluk kuran Suheyb ara sıra onunla birlikte sohbet edermiş ve gizli İslam daveti esmasında İslam’dan haberdar olur olmaz Darülerkam’a giderek İslamiyet’i kabul etmiştir.

39. Amr bin Abese

Amr bin Abese, süleym kabilesinin Becile boyuna mensup olarak bilinmektedir. Cahiliye döneminde putlara inanç göstermekten nefret edern ve bu sebepten ötürü sürekli doğru bir din arayışı içerisinde imiş. Tahminlere göre Hz. Osman’ın halifeliğinin son yıllarında Hıms’ta öldüğü düşünülmektedir.

40. Ümmü Habibe

Ümmü Habibe’nin’ İslâmiyet’ten 17 yıl önce doğduğu bilinmektedir. Babası ise Kureyş kabilesinin reislerin olarak bilinirdi. Varlıklı ve köklü bir ailenin üyesi olan, fakat henüz Müslümanlıkla tanışmamış iken Mekke’deki babasının yanına dönemeyen Ümmü Habîbe, Habeşistan’da çocuğuyla birlikte tek başlarına kalmıştır. Ümmü Habibe, rivayet ettiği hadisler açısından Hz. Peygamber’in hanımları olan Aişe ve Ümmü Seleme’den sonra gelmektedir.

Müslümanlar inançlarıyla ilgili yanılgıları gidermeyi hedeflerken, İslam dini hızla yayılmaya devam ediyor. Bugün, İslam dini dünyanın en hızlı büyüyen dini olarak bilinmektedir. Uzmanlar, İslam’ın yüzyılın sonuna kadar Hıristiyanlığı en büyük din olarak geçeceğini tahmin ediyorlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.