Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16°C
Gök Gürültülü

EVDE KÖPEK BESLEMEK GÜNAH MIDIR?

21.07.2020
848
A+
A-
EVDE KÖPEK BESLEMEK GÜNAH MIDIR?

EVDE KÖPEK BESLEMEK GÜNAH MIDIR?

İçinde köpek beslenen eve rahmet meleklerinin girmeyeceğini, besleyen kişinin de her gün sevaplarının azalacağını, ancak ihtiyaç halinde beslenebileceğinin caiz olduğu hadisi şeriflerde var. Mesela avcılık, sürü başına ve bekçilik gibi durumlarda beslenebilir. Köpeklerin salya ve tüylerinin evin her tarafına bulaşacağı, bu nedenle de yapılacak olan ibadetlerin zarar görme ihtimali olduğu söylenmekte, bu nedenle mümkün oldukça evin içerisinde deyilde bahçede bakılması daha uygun olmaktadır. Köpek beslemenin bazı kişilerce haram olduğu söylenmekte; aksine köpek beslemek haram değildir hafif mekruh sayılıyor.

 Köpek beslenen evde tabiiki de ibadet yapılır, namaz kılınır ve de yapılan ibadetler geçerlidir. Sadece dikkat edilmesi gereken ibadet yapılacak odanın ayrı tutulması ve temizliğine dikkat edilmesi gerekir. Evde köpek beslenilecekse evin içerisinde ona ait bir ortam olmalı ve diğer ortamlara girip çıkmasına dikkat edilmelidir.

Peygamberimiz (sav) şöyle buyurmuşlar: tarla, bahçe, avcılık, hayvanların başına sürüye, gibi işlerde beslenen köpeklerin dışında evde beslenen köpeklerin sahiplerinden her gün bir miktar sevaplarından azalır.

   Köpek beslenen eve melek girmemesinin sebebi pis yerlerde gezmeleri ve ağır kokmalarıdır. Gerek olmadıkça ihtiyaç dışında evinde köpek besleyen kişiler evine melek girmesinden mahrum bırakılarak cezalandırılmıştır.

  Köpeğin ağızdan akan salyası, suyu nedistir. Vücudun diğer kısımları bununla kıyaslanmaz. Peygamberimiz “köpekler sizden birisinin kabından yemek yer ve içerse o kabı 7 kere yıkayın” demiştir.

Malikilere göre ne şekilde olursa olsun köpek beslemek temizdir, beslenebilir. Sadece ağzını soktuğu kap 7 kere yıkanmalıdır.

Şafi ve Hanbelilere göre köpek beslemek, domuz ve onun türlerindendir ve köpek artığı ve teri necistir. Aynı şekilde herhangi bir kaba değerse 7 kere o kap yıkanmalıdır.

Hanefilerde ise köpek necis değildir. Korunmak ve avlanmak için onlardan yararlanıldığı için beslenebilir. Kurandaki “o pistir ”ayeti sadece domuz için geçerlidir.

 Köylerde evlerin ve hayvanların güvenliği amacıyla beslenen köpekler için yasak yoktur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Yavuz dedi ki:

    Peki kedi besleyebilir miyiz?

    1. Admin dedi ki:

      Evde kedi beslenebilir. Dini açıdan sakıncası yoktur. Nitekim Hz. Peygamberin, çoğu sahabe-i kiramın ve çoğu evliya zatların evlerinde kedileri vardı.