Categories: İslami Makaleler

Ezan Okunurken Kuran Okunur Mu?

Ezan Okunurken Kuran Okunur Mu?

Her gün beş defa cami minarelerinden okunan ezan, islamın insanlara karşı verdiği en önemli işaretidir. Ezan okunurken kuran okunur mu suali akıllara takılmaktadır. Öncelikle ezan okunurken doğru olan yapılmalıdır. Okunan ezan insanları namaz kılmaya davet etmektedir. Bu yüzden o an bu davete icabet etmeniz daha doğru olacaktır. Minarelerden yükselen sesi dinleyerek başka bir işle meşgul olmamanız gerekir. Özellikle kısa süre, konuşmanızı sonlandırmanız da fayda vardır. Camiden çıkan sese kulak vererek ezanı dinlemeniz hayırlı olacaktır. Fakat acil bir durum varsa özellikle az vakit kalmış bir işi yetiştirmeye çalışıyorsanız bu sizi günaha sokmayacaktır.

Evde Kuran- ı Kerim okurken ezanı duyduğunuzda vakit namazını kılmanız önceliktir. Aynı zamanda tesbih çekerken de ezanı duyuyorsanız bırakıp ezanı dinleyebilir bittikten sonra namaz kılarak, kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Cemaat halinde bir kişi Kuran- ı Kerim okuyorsa ve insanlar dinliyorsa Kuran okuyan, okumaya devam edebilir.

Ezan Okunurken Kuran Okunur Mu Diyanet

Ezan okunurken kuran okunur mu diyanet bu konuda görüşünü şöyle açıklamıştır. İnsanlar böyle bir durum ile karşı karşıya kaldıklarında kuran okumaya ara vererek namaz kılınmasının doğru olduğunu belirtir. Namaz kılındıktan sonra kişi kaldığı yerden Kuran-ı Kerim okumaya devam edebilir. Toplu bir şekilde Kuran okunuyorsa o zaman okumaya devam edilebilir.

Kuran-ı Kerim okurken önem arz eden bazı hassas konular bulunmaktadır. Bunlar;

  • Kişi, okumaya başlamadan önce mutlaka abdest alması gerekir.
  • Kıbleye karşı dönerek, oturduğu alanın ve giydiği kıyafetlerin temiz olması önemlidir.
  • Kişi, okumaya başlamadan önce besmele çekmelidir.
  • Kadınlar Kuran’ı Kerim okurken saçları gözükmeyecek şekilde başını kapatmaları gerekir. Erkeklerin de başına takke takması uygundur.
  • Eğer tecvit kurallarına hakimseniz tecvit kurallarına uyarak okumanız daha uygundur. Ama herhangi bir zorunluluğu bulunmamaktadır.

Kuran-ı Kerim, zorlamayla değil içten gelerek okunmalıdır. Okurken hissetmeniz gerekir ve acele etmeden tane tane okumanız doğru olacaktır. Hangi davranışın helal hangi davranışın haram olduğunu öğrenmenin en doğru yolu Kuran-ı Kerim okumaktır. Birçok faziletli ayet ve hadis bulunmaktadır.

Ezan Okunurken Yapılması Gerekenler

Ezan okunurken kuran okunur mu sorusunda öncelik sıralaması namaz kılmaktır. Ardından okumaya kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Ezan okunurken aynı anda kısık sesle ezanı tekrar edebilirsiniz. Böylece sünnet olarak nitelendirilen bu durumu yerine getirmiş olursunuz. Lakin Kuran-ı Kerim okurken tekrar etmenize gerek yoktur.

Ezanı duyan insanların oturuşunu düzeltmesi, kendisine çekidüzen vermesi gerekir. Bu durum camiden gelen davete karşılık gösterilen bir saygıdır. Eğer ezan duası biliyorsanız, ezan bitişinde dua edebilirsiniz.

Ezan, işitildiği andan itibaren yapılması gerekenler anlatılmıştır. Birçok ayet ve hadis açıklamaları destekleyici niteliktedir. Kuran-ı Kerim okurken ezan sesi duyulduğunda ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz. Öğrendiğiniz bilgileri dikkate alarak, doğru olan ne ise onu rahatlıkla yapabilirsiniz.

Admin

Share
Published by
Admin

Recent Posts

Abdestin Sünnetleri

Abdestin Sünnetleri

Abdestin sünnetleri Sual: Abdestin sünnetleri nelerdir? CEVAP Bazıları şunlardır: 1- Abdeste başlarken, Besmele okumak. 2-…

7 ay ago
Yusuf Suresinin Dualara Etkisi nedir ?

Yusuf Suresinin Dualara Etkisi nedir ?

Yusuf Suresi Nedir? Bu süre Yusuf’un rüya görmesiyle başlar. Yusuf rüyasında on bir yıldızla güneşin…

7 ay ago
Neden Rüya Görürüz?

Neden Rüya Görürüz?

Neden Rüya Görürüz? Rüyalar, bilinçaltımızın bizlere sunmuş olduğu birer illüzyondur. Sekiz saniye sürmediğine yemin edebilir…

7 ay ago

MEKKE TARİHİ

MEKKE TARİHİ    Mekke, İslam’ın beşiği olarak isimlendirebileceğimiz Suudi Arabistan’da yer alan bir şehirdir. Asırlar…

7 ay ago
Recep Ayı nedir Faziletleri nelerdir?

Recep Ayı nedir Faziletleri nelerdir?

Recep ayı nedir faziletleri nelerdir ? Recep ayı kameri ayların yedincisidir. Recebin kelime anlamı saygı…

7 ay ago
Namazda kaç rekât kıldığı konusunda tereddüt eden kimse ne yapmalıdır?

Namazda kaç rekât kıldığı konusunda tereddüt eden kimse ne yapmalıdır?

Namazda kaç rekât kıldığı konusunda tereddüt eden kimse ne yapmalıdır ? İslam alimlerinin bu konuda…

7 ay ago