Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16°C
Gök Gürültülü

Fatiha Suresi ve Faziletleri

13.07.2020
962
A+
A-
Fatiha Suresi ve Faziletleri

Fatiha suresi, kutsal kitabın tüm gayesini: getirdiği anlamı, içerdiği bilgiyi ve dinin gereklerini özet şeklinde içermektedir.

Kutsal kitabımız Kuran-ıı Kerim, insanların dünya da düzen içerisinde yaşamalarını, bu dünya hayatından sonra ise öteki dünyada sonsuz saadeti sağlamak amacıyla gönderilmiştir.

Fatiha Suresi ve Faziletleri

Beşinci sırada ve Mekke’de indirilen ve Kuran-ı Kerim’i açtığımızda ilk sayfada karşılaştığımız Fatiha suresi ayrıca Kuran’ın anası anlamına gelen Ümm-ül Kuran olarak da adlandırılmaktadır.

Fatiha suresini okumak namazın farzlarından biri olduğunu belirten Peygamber efendimiz bu konuda ‘’Fatiha suresini okumayan bir kimsenin namazı olmaz. ‘’ (Buhari, (756); Müslim(394)) buyurmuştur. Fatiha suresinin önemine hadis-i şeriflerde şöyle değinilmektedir:

 • Fatiha sûresi zehirlere şifadır. (Ebu-ş-şeyh)
 • Fatiha ve Âyet-el Kürsi okuyana, o gün cin ve şeytan zarar veremez, nazar değmez. (Deylemi)
 • Sana Kur’andaki en büyük sureyi öğreteyim mi? Bu Seb’ul-Mesani, namazda tekrar edilen yedi ayettir ve bana verilen eşsiz bir suredir. (Buhari, Fezailı’l-Kur’an,9)
 • Hayrı en çok olan sûre Fatiha’dır, her derde şifadır. (Beyheki)
 • Fatiha sûresi Allahü teâlânın gazabını önler. (Şir’a)

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (SAV), Cebrail aleyhisselamla yaptığı bir konuşma sırasında başka bir melek gelip:

“Senden önce hiçbir peygambere verilmeyen, sadece sana verilen iki nurla seni müjdeliyorum. Bunlar Fatiha sûresiyle, Bekara sûresinin son âyetleridir. Bu ikisini okursan, istediğin mutlaka verilir.” (Müslim)

Peygamber efendimiz Fatiha suresinin bir sahabi tarafından okunduğunu işitince şöyle söyledi:

Yemin ederim ki, Allah-u Teâlâ, ne Tevrat’ta, ne İncil’de, ne Zebur’da, ne de Furkan’da, o sûrenin benzerini indirmemiştir. O, namazlarda tekrar edilen yedi âyet olup, bana verilen Kur’an-ı azimdendir. (Tirmizi)

Dua okuması bildirilen yerlerde, Fatiha duası okumak daha iyidir. Fatiha sûresi, duaların en iyisini bildirmek için nazil oldu. İmam, “el-Fatiha” dediği zaman, herkesin sessizce okuması iyi olur. Çünkü duaların sonunda hamd etmek müstehabdır. Hamd etmenin en iyisi de Fatiha okumaktır. (Berika)

Fatiha Suresi Okumanın Faziletleri

 • Geçim sıkıntısı içinde olan Müslüman kişi her gün 41 kere Fatiha suresini okur ise Allah-u Teala o kişinin geçim sıkıntısından kurtulmasında yardımcı olur.
 • Hastalık durumu içinde bulunan Müslüman kişiye 40 kere Fatiha suresi okunmuş bir bardak su içirilirse Allah-u Teala’nın izni ve inayetiyle o kişi hastalıktan kurtulur.
 • Eve girerken Fatiha suresi okunması ve İhlas suresi okunması evin bolluk ve bereketini arttırır.
 • Tehlike içinde olan Müslüman kişi o anda Fatiha suresini 19 kere okursa musibetlerden ve tehlikeden korunmuş olur.
 • Müslüman kişi kötü huylara sahipse günde 1000 kere Fatiha suresini okuyarak Allah-u Teala’nın izniyle kötü huylarından kurtulup iyi alışkınlıklar edinmeye meyleder.
 • Yoksulluk çeken kişi sabah namazından sonra 101 kere Fatiha suresini okursa çok büyük derecede mal mülk sahibi olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.