Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Parçalı Bulutlu

Günümüz Hadis İnkârcılığı

19.04.2020
39
A+
A-
Günümüz Hadis İnkârcılığı

Günümüz Hadis İnkârcılığı

Günümüzde hadisleri reddeden, değiştirilmiş diyen, hatta hadis yazarlarına çeşitli hakaretler edenleri görüyoruz. Bu kişilerle istediğiniz kadar tartışın, gerçeği anlatmaya çalışın hiçbir şekilde haklı çıkamaz ve onu o fikrinden çeviremezsiniz. Bu fikirliler kendine göre haklı olduklarını düşünseler de hadis ilmine önyargıyla yaklaşmış ya da hiç okumadan direkt olarak reddetmişlerdir. Son yüzyılda sayıları oldukça artan bu kişiler kendilerine çeşitli isimler de takmışlar ve kendi dışında düşünenleri yanlış yolda olarak tanımlamaktadırlar. İslam’ı basite indirgeyen bu insanlar ibadetlerden de gittikçe kopmuş, kendilerine bağladıkları kişileri de yanlış yola sürüklemektedirler. Yüce kitabımız Kuran’ı Kerim’i de kafalarına göre yorumlayarak hem peygamber Kuran yorumlamaz diyip hem de kendilerine bu vasfı layık görmüşlerdir.

Tarihe bakarsak bu gibi fikilerin dinlere nasıl zarar verdiğini net bir şekilde görürüz. Dinlerini basite indirgeyerek ibadetlerden kaçanlar, çeşitli uygulamaları kafalarına göre kaldıranların sonu hiçbir zaman iyi olmamıştır. Nasıl ki Kuran’ı Kerim bize sahabe yoluyla ulaştırıldıysa, hadislerin de sahabe yoluyla bize ulaştığını bildikleri halde hepsine uydurma diyenleri anlamakta mümkün değildir. Her zaman kendiyle çelişen bu kişiler sadece Kuran bize yeter diyerek Kuran’da ayrıntısı geçmeyen her şeyi kendilerine doğru olarak kabul eder, bazıları Hz Muhammed’in son peygamber olduğuna inanmaz, bazısı kader inancını reddeder, bazısı da Kuran’ı Kerim’deki iki ayete çelişkili bakar. Önyargılı olarak okuduğu ve millete anlatırken cımbızla çeker gibi seçip insanların aklını karıştırmak için kendi de anlayamadığı hadisleri okuyarak insanların kafasını karıştırır. Çelişkili hadis dediği hadisteki manayı kendi anlayamadığı için onu her yönüyle ele alan alimlerimize de itibar etmez. Bu kişilerin islama ne kadar uygun yaşadığı, fikirlerini insanlara nasıl anlattığı gibi şeyleri değerlendirirseniz ne derece samimi olduklarını çok rahat anlayabilirsiniz. İslâm’ı insanlara tepeden bakarak anlatamazsınız, her zaman Müslümana yakışır bir mütevazılık ile yaklaşmalısınız. Bir kişiye İslâm doğru anlatılmamış olabilir ve bu kişinin kalbini doğru bir anlatımla İslâma ısındıracak kişi siz olabilirsiniz. Ne yazık ki bu kişilerde İslâm’a yakışır bir dil, üslup görmek pek mümkün değildir. Kuran’ı Kerim’deki onca ayeti kendi bildiklerine göre uygular, insanlara anlatırlar ve bu çok büyük bir sıkıntıdır. Dinlerini paramparça edenler… Ayetini ele alarak mezhepleri, sadece Kuran bize yeter diyerekte hadisleri reddederler. Peygamberimizin uygulamalarını öğrenerek ona göre yaşamayı tercih edenlere de engel olmak isterler.

Kuran’ı Kerim’in birçok ayetinde Rasulullah’a itaatle ilgili emirler vardır ve bunlar gözardı edilmemelidir. Şimdi de bu ayetlere göz atalım.

Kuran’ı Kerim’deki Rasul’e itaat ile ilgili ayetler

“…Resûl size ne verdiyse onu alın! Size neyi yasakladıysa ondan da kaçının ve Allâh’tan korkun! Çünkü Allâh’ın azâbı şiddetlidir.” (el-Haşr, 7)

“Ey îmân edenler! Allâh’a itâat edin ve Peygamber’e itâat edin ki amellerinizi boşa çıkarmayın!” (Muhammed, 33)

“Kim Allâh’a ve Resûl’e itâat ederse, işte onlar, Allâh’ın kendilerine nîmet verdiği peygamberler, sıddîklar, şehîdler ve sâlihlerle berâberdir. Onlar ne güzel dost(lar)dır.” (en-Nisâ, 69)

“(Ey Resûlüm!) De ki: Eğer Allâh’a muhabbet ediyorsanız (O’nu seviyorsanız), bana tâbî olunuz ki Allâh da sizi sevsin ve günahlarınızı mağfiret buyursun. Allâh, Gafûr (ve) Rahîm’dir. (Yine ey Resûlüm!) De ki: Allâh’a ve Resûl’e itaat ediniz! Eğer yüz çevirirlerse, muhakkak ki Allâh kafirleri sevmez!” (Âl-i İmrân, 31-32)

“Kim ki Allâh’a ve Resûlü’ne itâat eder ve Allâh’tan korkup O(nun azâbı)ndan ko­runursa, işte onlar, kurtuluşa erenlerdir.” (en-Nûr, 52)

“Mü’min erkekler ve mü’min kadınlar, birbirlerinin velîsidirler; iyiliği emreder, kö­tülükten meneder, namazı kılar, zekâtı verir ve Allâh ve Resûlü’ne itaat ederler. Allâh, işte onlara rahmet ve merhamet edecektir. Şüphesiz Allâh, Azîz (ve) Hakîm’dir.” (et-Tevbe, 71)

“Kim Resûl’e itaat ederse, Allâh’a itaat etmiş olur. Kim de yüz çevirirse, (Ey Resûlüm, bil ki) Biz Sen’i onlar üzerine bekçi göndermedik!” (en-Nisâ, 80)

“Bilmediler mi ki, kim Allâh’a ve Resûlü’ne karşı koymaya kalkarsa, ona içinde sü­rekli kalacağı Cehennem ateşi vardır. İşte büyük rezillik budur.” (et-Tevbe, 63)

“Allâh’a ve Resûl’e itaat edin! Birbirinizle çekişmeyin! Yoksa korkuya (vehme) kapılırsınız da (güç, kuvvet, devlet ve sâhip olduğunuz nîmetler elinizden) gider. Sabredin; çünkü Allâh sabredenlerle berâberdir.” (el-Enfâl, 46)

Allah, Peygamberimizi basite indirgeyen, Yüce kitabımız Kuran’ı Kerim’i kafalarına göre yorumlayan, ulemayı reddeden, kendilerini en bilgili sanan, müslümanları bu fikirlerle bölen ve zan altında bırakan şahsiyetlerden cümle Ümmet-i Muhammed’i korusun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
 1. Velat dedi ki:

  SAHİH hadisin ne olduğunu bilmiyorlar anlatsak da olmuyor
  “BİR DELİLLE 40 ALİMİ YENDİM, 40 DELİLLE BİR CAHİLİ YENEMEDİM

 2. Serkan dedi ki:

  Günümüz Hadis İnkârcılığı hakkında çok iyi bir bilgi yazısı olmuş beğendim

 3. Nurr dedi ki:

  Açıklayıcı bir yazı olmuş ve siteyi severek takip ediyorum emeğinize sağlık

 4. Lokman aslan dedi ki:

  Gerçekten hayran kaldım dini bilgiler hadis detaylı şekilde açıklanmiş

 5. Krkrt dedi ki:

  Bu konu hakkında bilgim yoktu ama sayenizde öğrendim gerçektem hem öğrendim hem şaşırdim

 6. Buse dedi ki:

  Gerçekten çok güzel bir yazı olmuş. Ayet okumayı çok severim. Yazınızı sonuna kadar okudum. Bu güzel ayetleri bizlerle paylaştığınız için teşekkürler.

 7. Cebrail dedi ki:

  Elinize sağlık Allah sizin gibi insanları bize bilginin en iyisini en kalitelisini sunma imkanı sunsun inşallah başarılarınızın devamını dilerim

 8. Onur Telli dedi ki:

  Günümüz hadisi ile ilğili çok güzel içerik olmuş ellerinize sağlık

 9. Hsn dedi ki:

  Kuraan ve sünnet inkarcılığını örnek vererek anlatmışsınız ve daha bir güzel olmuş çok teşekkür ederim

 10. Taha dedi ki:

  Herkese tavsiye ederim günlük bilgiler dini bilgiler yapandan allah razı olsun

 11. Mert dedi ki:

  Gerçekten mükemmel bir açıklayıcı bir şekilde anlatılmış herkese tavsiye ediyorumm