Son Dakika
Anasayfa / Hac ve Umre / Hac İbadeti İle İlgili Çeşitli Sorular ve Cevaplar

Hac İbadeti İle İlgili Çeşitli Sorular ve Cevaplar

Hac; kavram olarak sözlükte; “yönelmek, ziyaret etmek” anlamlarına gelmektedir. Arapçadan gelmektedir.

Hac ibadeti; hem mal hem beden ile yılın belli bir zaman diliminde Mekke’deki kabeyi ziyaret etmek ve orada belirli bir süre ibadet etmek şeklinde meydana gelen bir ibadet şeklidir. Burada amaç Allah’a olan kulluk görevimizi yerine getirmektir.

Hacc’ın Hükmü Nedir ?

Müslüman olan her kadın ve erkeğe farzdır. Bu ibadet hicretin 9. yılında farz olmuştur.

Hac Neden Yapılır ?

Öncelikle bilmeliyiz ki; biz Allah’ın rızasını kazanmak ve onun verdiği nimetlere şükredip kulluk görevimizi yerine getirmle yükümlüyüz. İslamın beş şartından biri olan Hac’da farz olan bir ibadettir. Ona olan şükrümüzü göstermiş ve rızasına nail olmak umudu ile orada ibadet etmiş oluruz.

Hac Kimlere Farzdır ?

Herşeyden önce şunu unutmayalım; her ibadet akıl sahibi insanlara farzdır. Akıllı ve ergin olan her müslümana farzdır.

Maddi durumu yeterli olan, ailesine bakmakla yükümlü ise onların ihtiyacını karşıladıktan sonra elinde yeteri miktar artan para kalan kişiye

Sağlık durumu bu ibadeti yapmaya elverişli olan kişiye

Yeteri Miktarda Gelirim Yok Hac İbadeti Yine de Farz mıdır ?

İbadetler kişiden kişiye göre farziyetlerinde oynama olacak ya da kişiye göre kılık değiştirip şekillendirilecek bir şey değillerdir. Bu kavramı günlük hayatta gerçekleştirilen formalite olna ritüel haline dönüşmüş tavırlar ile karıştırmamak gerekir. Hac ibadeti de ergenlik dediğimiz gerekli yaşa ulaşmış (ergin olan) her müslümanın yapması gereken bir ibadettir. Ancak dinimiz maddi durumu yeterli olmayan kişilere karşı tabi ki merhametlidir. Gönlünden bu ibadeti yapmayı çok isteyip gidemeyen kişinin niyetini de sadece Allah bilir ve ona göre muamele edecektir.

Hac İbadeti Ne Zaman Yapılır ?

Hac ibadeti her yıl kura ile gerçekleşir. Ve kurada ismi çıkan kişiler Zilhicce ayının 10’unda Kabeyi tavaf ederler.

Kabeyi Tavaf Etmek Nedir ?

Kabe’nin etrafında usülüne göre yedi kere dolaşmak/dönmektir.

Hac İbadetinin Çeşitleri Var mıdır ? Nelerdir ?

Evet, vardır. Ve üç’e ayrılır.

İfrad Haccı Nedir ?

Umre olmadan yapılan Haccdır. Hacca giren kişi sadece Hacca niyet eder. Her şartı yerine getirmelidir. Kurban kesmek vacib değildir.

Temettü Haccı Nedir ?

Hem umre hem de Hacc Yapmaktır. Önce umre için niyet ider ihrama girer ve tamamlar. Sonra vakti gelince Haccı yapar. Kurban kesmek vaciptir. (Umre yılın her dönemi yapılabilir.)

Kıran Haccı Nedir ?

Umre ve Hacc ibadetini bir ihram ile yapmaktır.

Haccımın Olup Olmadığını Nereden Anlarım ?

Hacc ibadetinde esas olan bazı özel vakitlerde belli yerlerde bulunmak gerekir. Bu sürelerde o özel mekanlarda bulunulmazsa hacc ibadeti geçerli olmayacaktır. Ve önemli noktalardan biri de hacc da ihrama girmektir.

İhram’a Girmek Ne Demektir ?

Herhangi bir müslümanın günlük hayatında yapmakta serbest olduğu bazı mübah davranışlardan hacc ibadeti sırasında uzak durmasına ihrama girmek denir.

Özel Sürede İbadet Etmek Ne demektir ?

Hacc ibadetini gerçekleştirirken “arafat bölgesinde vakfe yapmak”, “İhrama girmek”, “ziyaret tavafını yapmak” gibi belirli ibadetleri istenen sürelerde içerisinde gerçekleştirmektir.

Özel Mekanda Bulunmak Ne Demektir ?

Özel süre içerisinde yapılması gereken tüm ibadetlerin belirlenen mekanda yapılmasına denir. Tavaf ederken bellirli bir mekanda yapılır.

Telbiye Nedir?

Hacc ibadeti esnasında ihramlı olarak ve yüksek sesle herkesin “ Lebbeyk, Allahümme Iebbeyk, Iebbeyke la serike Ieke Iebbeyk, innel’hamde ve’n ni’mete Ieke ve’lmülk; la serike Iek.” demesidir.

Vakfe Ne Demektir ?

Arafat ve Müzdelife denen özel mekanlarda belirli bir süre bulunmaktır.

Say Ne Demektir ?

Kabenin yakınlarında bulunan Safa ve Merve tepelerini yedi defa gidip gelmektir.

Zemzem Suyu Nedir ?

Hz.Hacer’in Hz.İsmail ile çölde iken bu iki tepe arasında oturup kaldığı ve Hz.Hacer’in iki tepe arasında çaresizce gidip gelirken birden Hz.İsmail’in ayaklarının dibinde bir su fışkırdığı söylenir. Bu suyada zemzem suyu denir. Ve hacılar bu suyu özel ve şifalı kabul ederler. Evlerine dönerken yakınlarına bu sulardan götürürler.

HAC NASIL YAPILIR?
Mikat denen yerde ihrama niyet edilerek ihramlıklar giyilir. Mekke’ye varıldığında kabe tavaf etmeye başlanır. Ardından safa ve merve tepeleri arasında say yapılır.

Arefe günü ( Kurban bayramından önceki gün) Arafata gidilerek vakfe yapılır. O günün akşamında müzdelifeye gidilir. Orada kalınır. Müzdelife vakfesi yapıldıktan sonra şeytan taşlanır.

Kurrban bayramının sabahı (Zilhicce 10) Mina denen özel yere geçilerek şeytan taşlanır.

Ardından kurban kesilir. Erkekler tıraş olur ve ihramdan çıkılır.

Son olarak Kabe’ye gidilerek ziyaret tavafı yapılarak son farzda yerine getirilmiş olur.

Haccın Kabulu İçin İlk Şartlar Nelerdir ?

Öncelikle akıl sahibi ve ergin olmak gerekir.

Vücutta herhangi bir hastalık olmamalıdır.

Hacca gitmesine engel olacak bir durum söz konusu olmamalıdır.

Kişinin yol güvenliği bulunmalıdır.

Bazı mezheplere göre kadın tek başına Hacc ibadetini yapamaz (Hanifi Mezhebi) bazılarına göre ise kadın arkadaşlarıyla bu ibadeti yapabilir. (Şafii Mezhebi)

Hakkında Admin

İlginizi Çekebilir

Zemzem İçmek

Zemzem içmek Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki: (Zemzem, doyurucu ve hastaya şifa vericidir.) [Bezzar] (Zemzemi, belalardan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TUTSELA Müslüman Dini Sitesi