Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Az Bulutlu

HAC İBADETİ NEDİR

28.03.2019
348
A+
A-
HAC İBADETİ NEDİR

HAC İBADETİ NEDİR

İslamiyeti kabul edip müslüman olan insanların kutsal topraklar olan Mekke ve Medineyi ziyaret ederek, belirlenmiş kurallara uygun bir şekilde ve zamanda yapılan dini ibadete hac ibadeti denir. İslamiyeti kabul eden herkes otomatik olarak İslam’ın beş şartını da kabul etmiş olur. Bu beş şarttan biride, hacca gitmektir. Hac ibadeti hakkında detaylı bilgiler vermeden önce Kabe’nin nasıl yapıldığı ve haccın insanlara hangi olay sonrasında farz kılındığı hakkında bilgiler vermek haccın ne denli önemli bir vazife olduğunu anlamaya yardımcı olacaktır.

HAC NEDEN FARZ KILINMIŞTIR

Hz İbrahim’in Allah’ın emri ile karısı Hacer ve oğlu İsmail’i ıssız çölde bırakmasından sonra Hacer, oğlu İsmail’in ve kendisinin hayatta kalabilmek için Safa ve Merve tepeleri arasında su arayışına girmiştir. Günlerce su aradıktan sonra artık dayanacak gücü kalmayan Hacer, oğlu İsmail’in ayaklarının dibinde  Allah’ın bir mucizesi olan doğal bir su( zemzem suyu) kaynağının fışkırarak aktığını görür. Safa ve Merve arasında ortaya çıkan bu su kaynağı sayesinde sadece Hacer ve İsmail’in hayatı kurtulmamış insanlar içinde bir yaşam alanı oluşmuştur.

Hz. İbrahim karısını ve oğlunu bıraktığı yere tekrar geri dönerek onların yaşadığını görünce çok büyük bir şaşkınlık yaşamıştır. Ailesiyle birlikte bir bereketli toprakta yaşamaya başlayan Hz İbrahim görmüş olduğu bir rüyadan sonra oğlu İsmail ile birlikte zemzem suyunun aktığı yerin yakınına insanların Allah’a ibadet etmeleri için Kabe’yi inşa etmeye başlamıştır. Kabe’nin yapımı tamamlandıktan sonra Allahü Teala, Hz İbrahim’e tüm insanları Kabe ve çevresinde hac yapmaya çağırmasını bildirilmiştir. Ve şöyle buyurmuştur; tüm insanlara haccı duyur. Uzakta ya da yakında, yürüyerek ya da deve üstünde kendileri için yapılmış olan Kabe’ye gelip hac etsinler. Bu olaydan sonra hac tüm inananlara farz kılınmıştır.

HAC NASIL VE NE ZAMAN YAPILIR

Hac kelime anlamı olarak, manevi duygular neticesinde bir yere doğru giderek ziyaret ve ibadet anlamına gelmektedir. Bütün dini ibadetlerde olduğu gibi hac ibadetini de yerine getirmek için bazı kaidelere uymak gerekmektedir. Bir kişinin hac ibadetinin Allah katında kabul görmesi için haccın farzlarını yerine getirmesi gerekmektedir.

Hac ibadetinin zaman olarak hicri takvime göre Şevval, Zilkade ve Zilhicce ayının 10. gününe kadar yapılması gerekmektedir. Hac ibadeti, Mikat adı verilen yerde erkeklerin anadan doğma bir şekilde ihramlık adı verilen kıyafetleri giyerek kadınların ise yüzleri açık olacak bir şekilde tesettürlü olarak giyinmeleri ve niyet etmeleri ile başlamaktadır.

Daha sonra Mekke şehrinde bulunan Kabe’nin tavaf edilmesi ile Tavaf görevini tamamlayan hacı adayları daha sonra Safa ve Merve tepeleri arasında hızlı bir şekilde gidip gelerek SA’V vazifelerini yerine getirirler. Kurban Bayramı’nın arifesinde Arafat’a çıkarak öğle namazını kıldıktan sonra yüzünü kıbleye dönerek Arafat Vakfesi yapılır. Kurban Bayramı’nın sabahında Mina’da şeytan taşlaması yapılır. Akabinde kurban kesilerek erkekler tıraş olur ve ihramdan çıkarlar. Son olarak Kabe tavaf edilerek hac görevi  tamamlamış olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.