ALTIN 500,88
DOLAR 8,3324
EURO 9,7286
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Gök Gürültülü

Hadislerde Geçen Dualar

11.12.2019
148
A+
A-
Hadislerde Geçen Dualar

Hadiste geçen dualar bizi Allah’a yaklaştıran tek araçtır, Yunus Emre’nin dediği gibi;

  • “Dil söyler/ kulaklar dinler.
  • Kalp söyler/ Kainat dinler.”

cümlesini iyice düşündüğümüzde, kalpten çıkan niyazların ve okunan duaların tüm kainat tarafından dinlendiği sırrı daha iyi anlaşılmış olur.

Hadislerde Geçen Dualar

Dua bizi psikolojik olarak rahatlatırken öte yandan başa çıkamadığımız sorunları yaratıcımıza havale ederek sorumluluktan kurtulmamıza da yardımcı olur. Yani yükümüzü azaltır. Hadislerde geçen dualar ezbere bilindiğinde her derde deva oldukları kolayca görülebilir. Fakat Peygamber Efendimizin şu sözüne iyice kulak vermemiz gerekiyor; bir dua ederken, mutlaka bu duanın kabul olacağına kanaat edin diye buyuran peygamberimiz, mutlaka kabul edilmiş gibi davranmamızı istiyor. Duaların, sonuç alınıncaya kadar okunması ve ümidin kesilmemesi en önemli konudur.  Allah tüm kainatların görünen ve görülmeyen varlık ve yoklukların sahibi olarak, Kuranda ” Ey İman Edenler, Sabrediniz, zorluklara karşı da sabretmeye devam ediniz, diye buyuruyor ve ekliyor;

“tüm varlığınızı Allah’a adayınız ve O’na bağlanınız.

Allah’tan başka hiç kimsemiz yok, herkes ve her şey gelip geçicidir. Baki kalan yalnızca Allah’tır. Bu yüzden yalnızca ondan dilemeli, yalnızca ona kulluk ve ibadet etmeli ve ondan istemeliyiz. Bütün varlığımızı ona adayarak, bize verdiği her türlü musibetin, aslında bizim ruhumuzu yükseltmeye yardımcı birer araç olduklarını görme olgunluğuna erişmemiz gerekiyor.

  O’nun yasakladıklarından sakının ki umduklarınız ( dilekleriniz ve dualarınız) gerçekleşsin!”/ Ali İmran 200

Duanın Yöntemi Var mıdır?

Dua kalpten gelir, fakat bilim insanlarının da çok yeni keşfettiği bir konu üzerinde durmamız gerekiyor. Tamamen yüzde yüz konsantrasyon ile edilen duaların etkisi, yüzeysel edilen boş istek ve taleplere oranla çok daha etkilidir. Daha çabuk sonuçlar alabiliyorsunuz. Evrenin mahiyetinde, görülmeyenler görülenlerden çok daha fazladır. Gizli güçler ve ilişkiler görünen fizik aleminden çok daha ince, süptil ve karmaşıktır. Dua kalpten geldiğinde, tam bir konsantrasyon ile tüm vücut duaya odaklandığında reddedilmez.

Fakat Hangi Dualar Makbuldür?

Dualar, hadislerde geçen dualar olarak seçildiğinde daha önce de denendikleri için ve hadislerde yer ettikleri için daha makbul olurlar. Bu makalemizde hadislerde geçen dualar başlığında peygamber efendimizden rivayet edilen çok özel dualara değiniyoruz. Ancak sabredenlerin zafere ulaşacağını da peygamberimizden öğreniyoruz.

Hadislerde geçen duaları okurken, başkalarının bu sırrınıza yani kalbinizin derinliklerinden gelen dileklerinize erişmemesi de öneriliyor. Bu sır sizinle Allah arasında olmalı ki, daha çabuk gerçekleşsin. Bunun yarı bilimsel izahı, yaydığımız dua enerjilerinin, başka enerji kaynakları ( insan düşünceleri ve istekleri) tarafından sabote edilmemesi, bu enerjilerin çabuk ve sorunsuz hedefe ulaşmasını sağlar.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu; hadislerde geçen dualar edilirken, mutlaka egoist isteklere ve bencil taleplere alet edilmemeleri gerekiyor. Bir dilek- dua dilediğinizde, bu dua tüm insanlığın ve kainatın hayrına olmalıdır. Böyle dualar çok daha çabuk gerçekleşir.

Peygamber Efendimiz yine şöyle buyurur; bir kimse, duasının kabul olmasını isterse, sıkıntıya düşmüş kimseleri sevindirsin.

Hadislerde geçen Dualar

  •  Eğer bir kimse, birisinden iyilik görmüşse, onun hakkında ettiği hayır duası da kabul olur/ Tirmizi
  • Ezan ve İkamet arasında yaptığınız dualar kabul edilir/ Tirmizi Salat
  • Salih amel işleyen salih insanların ettikleri dualar, musibetleri def etmeye yardım eder /Tirmizi duawat 101
  • Bir kimse farz namazını kıldıktan sonra, kalben ve derinliklerinden dua ederse bu duası karşılık bulur/Buhari-Müslim-Ebu Davut
  • Zülme uğramış kişinin bedduası, bir kıvılcım hızıyla semaya yükselir/ Ali el Muttaki
  • Bir kimse, mümin kardeşinin ayıp ve kusurlarını örterek, onu dünyada rüsva etmezse, o kimsenin ayıp ve kusurları da kiyamette örtülür/ Buhari –Müslim

İbni Hümeyze’den rivayet edildiğine göre, peygamberimizin ettiği dua ve bize örnek olan dua şu şekildedir:  Ey Allah’ım, seni anmak ( zikretmek) senin verdiğin nimetlere şükretmek, sana layıkı ile ibadet etmek için bana yardım et!”

Bizler de her namazımızdan sonra, bu şekilde kalben dua edersek, kalbimizde birçok ufuklar açılacak ve dünyayı ve içindekileri ve ardındaki sırları daha iyi keşfedip, daimi bir şükran duygusu içinde mutlu ve huzurlu bir yaşam süreriz.

Peygamberimiz sık sık şu şekilde dua ederdi; “Allah’ım beni dosdoğru yola ilet, o doğru yolda başarılı ve mufavvak kıl!” Müslim

Yine Müslim’in rivayetine göre, peygamber efendimiz şu şekilde dua ederdi: “  Yüce Allah’ım, ben acizlik, tembellik, korkaklık ve yaşlılıktan el ayağa düşmek ve hasislikten sana sığınıyorum. Yaşamın ve ölümün fitnelerinden sana sığınıyorum!”

Dualar Hakkında

Görüldüğü gibi hadislerde geçen dualar hepsi birer hazine değerinde olup her mümin insanın bu duaları takip etmesi ve hayatına bu duaların ışığında yön vermesi gereklidir. Bizimle Allah arasında var olan çok güçlü bir bağımız olan kalbimizi, O’na açmak için öncelikle onu kötülüklerden fitnelerden ve fesatlardan bencilliğe hizmet eden kötü düşünce ve davranışlardan temizlememiz gerekiyor. Bunun için önerilecek en iyi şey, her namaz sonrası Allah’ın güzel isimlerini zikretmektir ki, her bir isim büyük sırlar barındırıyor. Misal El Aliym esmaül hüsnasını her gün dillendiren kimseye, alim olma kapıları sonuna kadar açılır. El Muğni esmaül hüsnasını her gün aksatmadan okuyan insanların rızık kapıları sonuna kadar açılır. Her bir ismin arkasında gizli olan büyük sırlara erişmek için, tek aracımız ve yaşam kaynağımız olan dua gücümüzü kullanalım.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.