Anasayfa / Genel / Hafız Nasıl Olunur ?
Hafız
Hafız

Hafız Nasıl Olunur ?

Hafız Nedir Ne İş Yapar ?

Kuran-ı Kerim’i tamamen ezberleyen kimselere hafızlık unvanı verilmektedir. Hafız olmak için zorlu eğitim süreçlerini başarıyla geçmek gereklidir. Her gün belirli sayıda ezber yapması gereken hafız adayları ezberledikleri sayfalardan da sınava tabi tutulmaktadır. Hafızlık kursu veren yerler Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından onaylama verilmiş kurslar olmalıdır. Aksi takdirde verilen eğitimlerin kalitesinin düşük olması ve lüzumlu standartları sağlamaması söz mevzusu olabilir. Hafızlar yalnız Kuran-ı Kerim-i ezberlemekle kalmıyor bununla beraber muntazam bir şekilde okuma eğitimi de almaktadırlar. Böylelikle Kuran-ı Kerim’e tam anlamıyla hakim olmaları sağlanmaktadır.

Hafızlık belgesi alan kimseler bu belgeyle Kuran-ı Kerim öğreticisi olabilirler. Kuran kurslarında vazife alabilecek olan hafızlar aynı zamanda camilerde de din görevlisi olarak görev yapabilir. Ülkemizde hafız yetiştiren kursların sayısı her geçen gün artmaktadır. Ancak eğitimin oldukça zorlu olması nedeniyle vazgeçenlerin sayısı da hayli fazladır. Bu nedenle öğrencilerin bu alana yönlendirilmeden önce yeteneklerine bakılması örutubet arz etmektedir. Ezber kabiliyeti güçlü olan gençlerin bununla birlikte istekli olmaları da gereklidir. Aksi takdirde ezberlenen sahifelerin kısa süre içinde unutulması söz konusu olacaktır. Bu ise en istenilmeyen durumlardan birisidir. Hafızların kazançlarına değinecek olursak averaj bir memur seviyesinde maaş aldıklarını ancak bu işi para için yapmadıklarını söyleyebiliriz.

Hafız Olmak İçin Kaç Yaşında Olmamız Gerekmekte ?

Hafız olmak için herhangi bir yaş sınırı konulmamıştır. Fakat kişi ne kadar erken başlar ise o kadar erken ilerleyebilir diyebiliriz. 15, 16 yaşına varmadan hafızlığa başlamak tavsiye ediliyor. Hazreti Ali Efendimiz bu yaşlardaki gencin kalbini boş bir tarlaya benzeterek, data olarak verilen her şeyi kabul edeceğini söylüyor. ‘ Ey kalbi temiz insanlar bilin ki kur’an sizin yol göstereninizdir. ‘

 

Hakkında paes

blank

İlginizi Çekebilir

Kur'an-ı Kerim Hakkında Bilgiler

Kur’an-ı Kerim Hakkında Bilgiler

Kur’an-ı Kerim Hakkında Bilgiler 1. Kur’an-ı Kerim 6666 ayet ve 114 sureden meydana gelmektedir. 2. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TUTSELA Müslüman Dini Sitesi