Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Sağanak Yağışlı

Helaller ve Haramlar

06.07.2020
85
A+
A-
Helaller ve Haramlar

Helal ve haram dinimiz açısından son derece mühim olan konulardır. Helaller ve Haramlar hakkında detaylı bilgi vermeden önce bu kavramları terim olarak açıklayalım.

Helal, dinimizce yapılmasında hiçbir sakınca olmayan şeylerden haram ise bunun tam aksine yapmamamız gereken yani dinimizce yasak şeylerdir.

HELAL KAVRAMI

Helal kavramı üzerinde çokça durulması gereken bir konu olmasıyla dikkatleri üzerine çekmektedir. Bir şeyin helal olması durumu da her zaman bizlere bağlı değildir ve değişkendir. Örneğin bir bahçe sahibinin ağacından izinsiz bir meyve kopardığımızda bu helal olmaz. Ancak bu kişi kim alırsa alsın helal olsun demişse o zaman bu yaptığımız hareket helal olarak nitelendirilebilir.

Helal kavramı, kuşkusuz dinimiz açısından önemli bir yer tutmaktadır. Kutsal kitabımız olan Kuran-ı Kerim’de yediğimiz içtiğimiz ve benzeri her şeyin helal olmasına dikkat edilmesi gerektiği söylenmektedir. Eğer yediğimiz ya da içtiğimiz şeyler helalse sadece dünyada değil ahirette de mükafatlandırılacağımız ama eğer ki helal değilse bunun cezasını çekeceğimiz defalarca kez belirtilmiştir.

Helal konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer detay da helalin sadece yediğimiz içtiğimiz şeylerde olmadığıdır. Örneğin bir adamın eşini öpmesi ve benzeri şekilde davranması hiçbir sorun teşkil etmeyip helal olarak nitelendirilirken henüz evlenmemiş aşama da olanlar içinse bu durum haram yani helal değildir.

HARAM KAVRAMI

Haram kavramı helalin tam olarak tersi olan bir kavramdır. Haram kesinlikle yapmamamız gereken konulardan olarak dikkat çekmektedir. Haram kavramı oldukça keskin bir konudur. Haram kutsal kitabımız olan Kuran-ı Kerim’de de yer almaktadır. Kuran’a göre haram son derece büyük bir günahtır. Bu sebeple harama kesinlikle bulaşmamak gerekir.

Yaptığımız bir şeyin haram olması apaçıktır. Haram olan şeyler kutsal kitabımızda belirtilmiştir. Örneğin tanımadığımız bir kişinin bahçesinden ya da evinde bulunan bir elma ağacından izinsiz elma koparmak haramdır. Sadece bu kişi herkese helal olsun demişse bu haramdan kurtulmayı başarırız.

Haram da helal kavramı gibi sadece yediğimiz ve içtiğimiz şeylerle alakalı değildir. Pek çok ayrı konuda haram kavramı karşımıza çıkar. Örneğin bir diğer kişinin hakkı olan bir eşya ya da herhangi bir şeyi sahtekarca ve son derece yanlış yöntemlerle almaya kalkarsak bu büyük bir günahtır. Bu durum da haram kavramı ile doğru orantılıdır. Aldığımız o eşya tam olarak haram olmuş olur.

HELALLER NELERDİR ?

 • İnek ve benzeri hayvanların sütü dinimizce helaldir.
 • Bal ve yumurta gibi hayvan ürünleri dinimize göre helaldir.
 • Sarhoş etmeyen bitkiler ve bitki ürünleri de helaldir.
 • Evlenmiş bir insanın eşi ile bir ilişkiye girmesi helaldir.
 • İzin alınarak ve hak yemeyerek alınmış eşya ve benzeri helaldir.

HARAMLAR NELERDİR ?

 • Domuz gibi hayvanların etlerinin yenmesi haramdır.
 • Ölmüş bir hayvanın etlerinin yenmesi dinimize göre haramdır.
 • Sürüngen ve böcek gibi hayvanların yenmesi haramdır.
 • Alkol ürünlerinin tüketilmesi vücuda zararlı olduğu gibi dinimizce haramdır.
 • Evlenmemiş kişilerin herhangi bir ilişkiye girmesi çok büyük bir günahtır. Günah olmasının yanı sıra aynı zamanda haramdır.
 • Hak yenerek elde edilmiş başarılar, alınmış eşyalar ve yapılan haraketler de haram olarak nitelendirebileceğimiz şeylerdir.

Kısacası, helaller ve haramlar oldukça dikkat edilmesi gereken konulardır. Haram uzak durulması gereken şeylerken helal ise yapılmasında hiçbir sıkıntının olmadığı durumlardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.