Son Dakika
Anasayfa / İslami Makaleler / HZ. EBU BEKİR VE İSLAMİYETİ KABUL EDİŞİ

HZ. EBU BEKİR VE İSLAMİYETİ KABUL EDİŞİ

HZ. EBU BEKİR VE İSLAMİYETİ KABUL EDİŞİ

Sevgili peygamberimiz Hz. Muhammet’in  (sav)Allahü tealanın islamiyeti tüm insanlara duyurmasını emretmesiyle peygamber efendimize ilk iman eden erkek Hz. Ebu Bekir’dir. Müslümanların kutsal kitabı olan Kuranı Kerimde hicret döneminde Hz. Muhammede sürekli destek olması ve hicret sırasında mağarada gizlenmeleri sebebiyle Kuranı Kerimde Ebu Bekirden şu şekilde bahsedilmektedir;  ” mağarada bulunan iki kişiden biri” (et- Tevbe 9/40)

Hz. Ebu Bekirin islamiyeti kabul etmeden önce ki adının Abdulbake olduğu fakat islamiyeti kabul ettikten sonra ise peygamber efendimiz Abdullah ismini kullanmasını uygun bulmuştur. Ancak Hz. Ebu Bekir, Abdullah isminden daha çok  dürüst, güvenilir, namuslu bir kişi olarak tanındığı için sıddık lakabıyla daha çok anılmıştır.  En önemli özelliği ise islamiyeti kabul etmeden önce de putlara inanmıyor ve hanesinde kesinlikle put bulundurmuyor olmasıdır. Şöyle ki cahiliye döneminde sarhoş eden içeceklerin içilmesi çok yaygın olmasına rağmen o hayatı boyunca ağzına bir damla bile içki sürmemiştir.

İSLAMİYETİ NASIL KABUL ETMİŞTİR

Hz. Muhammedin Hira mağarasından dönerken yolda gördüğü Ebu Bekir’e kendisinin Allah!ın peygamberi olduğunu ve ” Yaradan rabbinin adıyla oku ( el-Alak 96/1) ayetleri tebliğ etmesiyle birlikte Hz. Ebu Bekir bir saniye bile tereddüt etmeden iman ve biyat etmiştir. Resulullahın eşi Hatice validemizden sonra ikinci inan kişidir.

Ebu Bekir Mekkede bulunan zengin ailelere sürekli olarak islamiyeti anlatıp iman etmelerini sağlamaya çalışmıştır. Müşrüklerin sürekli olarak eziyet ve işkence yaptığı köleleri koruyup kollayan nadir insanlardan biridir Hz. Ebu Bekir. Bu köleleri koruyup kollamakla kalmayıp onları satın alıp özgür bırakıyordu.

İslamiyete inanmayan ve peygambere biyat etmeyen müşriklerin müslümanlara yaptıkları zulümlerin artmasıyla Hz.Muhammed Ebu Bekir’e  Habeşistana yerleşmesini buyurmuşlardır. Ebu Bekir Habeşistana göç etmek için yola çıkmıştır ancak yolda Berkül Gımad’da Mekkenin zengin kabilelerinden Ibn Dugunne ile karşılaşır.Ibn Dugunne Ebu Bekire Mekkeye geri dönmesini onu müşriklerin eziyetlerinden koruyacağını söyler. Ebu Bekir Mekkeye döner ve kaldığı yerden İslamiyeti yaşamaya ve duyurmaya devam eder. Ibn Dugune Ebu Bekire ” şayet benim korumam altında kalmak istiyorsan ibadetlerini gizli ve kimseye duyurmadan yapmalısın ” dediğinde Hz Ebu Bekir şu cevabı verir; senin himayenden çıkıyorum. Bana yalnız Allah’ın yeter.

Hakkında Admin

İlginizi Çekebilir

İblisi Üzen Yedi Güzel Haslet

İnsanın Bâzı Davranışları, Şeytânın Feryâd-u Figân Etmesine ve Üzüntüden Zayıf Düşmesine Yol Açmaktadır. Rivâyete Göre …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TUTSELA Müslüman Dini Sitesi