Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Hz. Havva Nasıl Yaratıldı?

07.09.2021
867
A+
A-
Hz. Havva Nasıl Yaratıldı?

Yeryüzünde ilk kadın olarak bilinen Hz. Havva Nasıl Yaratıldı? Sorusunun cevabını siz değerli okurlarımıza vermek istiyoruz. Önceden çeşitli vesilelerle anlatılmış olduğu halde tek olan şey Allah’ın ta kendisiydi. Onun bilinmeyeni ortaya çıkarması nedeniyle varlıklar çoğalmış, kesret alemi denilen bu alem vücuda gelmiştir. Bu Allah Teala’nın kendisini bilmesi nedeniyledir. Peki, Hz. Havva’nın yaratılmasının hikmeti nedir?

Hazreti Havva Neden Yaratıldı?

Allahtan gelen insan ondan uzakta olduğu zaman gurbet anlamına gelir. Gurbet, yalnızlığı, çaresizliği ve hüznü icab ettirir. İnsanda bir avunma ihtiyacını doğurur. Bu nedenle Yalnızlık Allah’a mahsustur sözü kullanılmıştır. Ondan harici bir kişinin yalnız olması doğru değildir. Hal böyle olunca Leylalar ile başlayan hikaye Mecnunlar ile son bulur. İlk insan Hazreti Adem yaratıldıktan sonra yalnız kalmasın diye de Hazreti Havva Allah tarafından yaratılmıştır. Adem’e bir eş olarak yaratılan Hz. Havvanın yaratılış öyküsü şöyledir:

İbn-i Abbas ve İbn-i Mesud’dan gelen bir rivayete göre iblis cennetten çıkarılarak Adem oraya yerleştirildikten sonra orada kendisiyle huzur bulacağı bir eşi olmadan yalnız dolaşıyordu. Tüm bu nimetlere rağmen Allah’tan bir eş istedi. Bir gün Hz. Adem uykudan uyandığında başucunda sol eğe kemiğinden yaratılmış bir kadın gördü ve ona:

“Sen kimsin?” diye sordu. O da:

“Bir kadınım.” dedi. Âdem niçin yaratıldığını öğrenmek isteyince de:

“Allâh beni, senin benimle huzur ve sükûna ermen için yarattı.” dedi.

Kadınlara İyi Davranın!

Buhârî’nin nakline göre Rasûlullâh -sallâllâhu aleyhi ve sellem-:

“Kadınlara iyilikle muâmele edin, zîrâ kadın kaburga kemiğinden yaratılmıştır. Kaburga kemiğinin en eğri kısmı üst tarafıdır. Onu düzeltmeye çalışırsan kırılır, kendi hâline terkedersen, devamlı eğri kalır. O hâlde kadınlara karşı iyi davranın.”

Bazı âyetlerde, Cenâb-ı Hakk’ın hoşnut olduğu kullar sayılırken, hanımlar da ayrıca tebârüz ettirilmiştir:

“Müslüman erkekler ve müslüman kadınlar, îmân eden erkekler ve îmân eden kadınlar, tâate devam eden erkekler ve tâate devam eden kadınlar, sadâkatli erkekler ve sadâkatli kadınlar, sabreden erkekler ve sabreden kadınlar, mütevâzı erkekler ve mütevâzı kadınlar, sadaka veren erkekler ve sadaka veren kadınlar, oruç tutan erkekler ve oruç tutan kadınlar, ırzlarını koruyan erkekler ve (ırzlarını) koruyan kadınlar, Allâh’ı çok zikreden erkekler ve zikreden kadınlar var ya; işte Allah, bunlar için bir mağfiret ve büyük bir mükâfat hazırlamıştır.”

Günlerden bir gün bir şahıs, Rasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem-’e gelerek;

Kendisine en iyi davranmam gereken kimdir? diye sordu. Rasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem-;

Annen! buyurdu. O sahâbî;

Ondan sonra kimdir? diye sordu. Efendimiz;

–Annen! buyurdu. Sahâbî tekrar;

Ondan sonra kim gelir? diye sordu. Allah Rasûlü yine;

Annen!» buyurdu. Sahâbî tekrar;

Sonra kim gelir? diye sorunca Rasûl-i Ekrem -sallâllâhu aleyhi ve sellembu sefer;

–Baban!  cevabını verdi.”

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.