Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Hz. Muhammed’in Hayatı: Son Peygamber

01.09.2021
562
A+
A-
Hz. Muhammed’in Hayatı: Son Peygamber

Hz. Muhammed 20 Nisan 571 yılında Mekke’de dünyaya geldi. Hz. Muhammed’in doğuşuyla ilgili çeşitli bilgiler vardır bunlardan biri olarak Yüce Allah Sen olmasan Muhammed bütün bu kainatı yaratmazdım demiştir. Muhammed doğduğunda babasızdı. Muhammedin doğduğu şehir olan Mekke çok sıcak ve kurak ve şehirdi o yüzden o zamanlar çoğu aile bebeklerini süt annelere vermiştir. Muhammedin annesi de aynı şekilde çocuğunu bir süt anneye vermiştir. Muhammed 4 yaşına kadar süt annesinin yanında kalmıştır. Hatta Muhammed’in süt annesi Hatice Muhammedi annesine verirken çok zorlanmıştır.

Annesinin Yanında 2 Yıl!

Muhammed, annesinin yanında sadece 2 yıl yaşayabilmiştir çünkü Muhammed’in annesi Amine Muhammed 6 yaşındayken vefat etmiştir. Muhammed bu saatten sonra dedesinin yanında kalmıştır. Dedesi Abdül muttalip Muhammedi gittiği her yere götürmüş ve onunla yakından ilgilenmiştir. Muhammed’in dedesi de 8 yaşındayken vefat etmiştir. Dedesi vefat ettiğinde Muhammed çok üzülmüştür ve onu sadece Amcası Ebu Talip teselli edebilmiştir. Ve artık Muhammed büyüyene kadar Amcasının yanında kalacaktır.

Muhammed genç bir birey olduğunda ise Erdemliler Topluluğuna üye olmuştur. Erdemliler Topluluğu o zamanki Mekke’ de edepten çıkmış her türlü kötülüğü yapan Mekke halkını edebe davet etmek için kurulmuş bir topluluktur. Muhammed yetişkin bir birey olduğunda insanlar ona çok güveniyordu. Hatta ona Muhammedül Emin yani güvenilir Muhammed diyorlardı. Muhammed genç yaşlardan itibaren amcasıyla ticaret yapmış ve amcasıyla seyahatlere çıkmıştır.

Hz. Muhammed hayatı boyunca zor durumda olan kadınlara yardım etmek için onlarla evlenmiş ve onlara çok iyi davranmıştır. Hz. Muhammed’in gönülden  evlendiği ve çocuklarının olduğu iki kişi vardır ve onlar Hz. Hatice ve Hz. Ayşe’dir. Hz. Muhammed, Hz. Hatice ile evlendiğinde 25 yaşındaydı, Hz. Hatice ise 40 yaşındaydı. Hz. Muhammed’in toplamda yedi çocuğu olmuştur ve bu çocuklardan sadece 1 tanesi Hz. Muhammed den sonra vefat etmiştir. Peygamberimizin çocukları Abdullah(babasının adı), İbrahim, Abbas, ümmü gülsüm, Fatıma, Rukiye ve Kasımdı. Hz. İbrahim Hz. Ayşe ile olan çocuğudur.

Hz. Hatice İle Evliliği

Hatice ticaret ile uğraşan bir hanımefendiydi ve zengindi. Ama çevresinde güvenebileceği bir çalışanı yoktu. O dönemlerde ise Muhammed’in güvenilirliği yaygın olduğundan Hatice, Muhammed’e iş teklifi yapmak için yardımcısını yanına yollamıştır. Muhammed bu teklifi kabul etmiş ve  Hatice’nin yanında çalışmaya başlamıştır. İlerleyen dönemlerde ise  Hatice’nin Muhammed’e olan güveni iyice artmış ve ona evlenme teklif etmiştir. Muhammed de bu teklifi kabul etmiştir ama  Hatice’nin servetinden faydalanmak istememiştir Böylelikle eski çalışma düzenince devam etmiştir.

Aradan yıllar geçmiş Muhammed 40 yaşına gelmişti. Muhammed Mekke’de ki kötü durumdan rahatsız olduğu için sık sık şehirden uzaklaşır ve dağlara çekilirdi. Dağa çıktığı zamanlarda bu kötü gidişatı nasıl düzeltebileceklerini düşünürdü. Yine Muhammed Uhud dağına çıkmış ve Hira mağarasında düşünmeye başlamıştı. O sırada bir ses duydu ve daha önce hiç görmediği bir varlık karşısına çıktı. Bu varlık Cebrail idi. Cebrail ona oku dedi.  Muhammed ise ben okuma bilmem dedi. Bunun üzerine melek Muhammedi sıkıca sıkıp tekrar oku dedi. Muhammed tekrardan ben okuma bilmem dedi. Melek ise oku yaratan Rabbinin adıyla oku dedi. Böylelikle Muhammed okudu. Daha sonra ise Cebrail, Muhammed’e sen Allah’ın Resul usun dedi. Ve melek ortadan kayboldu.

Muhammed bunun üzerine korkarak dağdan indi ama her yerde aynı sesi duyuyordu. Sen Allah’ın Resul usun. Bu sesleri duya duya evine geldi ve yatağına uzandı. Eşinden üzerine bir battaniye örtmesini istedi çünkü tir tir titriyordu. Muhammed kendine geldikten sonra eşine başına gelenleri anlattı. Eşi de bunun üzerine Muhammedi Hristiyan bir dini yorumcu olan akrabasına götürdü. Akrabası ona sen peygamber Alemlerin Rabbi tarafından peygamber olarak seçilmişsin dedi. Muhammed bütün bu olanlardan sonra vahiy yoluyla aldığı  bilgileri 3 yıl boyunca gizliden gizliye Mekke halkına anlattı. 3 yılın sonunda ilk açıktan davet gerçekleştirildi. Hz. Muhammed yüksek bir yere çıkarak insanların ona olan güvenini test ettikten sonra ben Allah tarafından Peygamber seçildim demiştir. Bu sözlerden sonra kendi öz amcası ve bir grup Hz. Muhammed’e inanmadıklarını belirtmişlerdir.

Fakat Hz. Muhammed kendine inanlarla birlikte dini konularda söyleyişler yapmış ve onlara Allah’ın gönderdiği dini anlatmıştır. Birkaç yıl sonra Müslümanların sayısı iyice artmıştı. Ayrıca müşrikler tarafından Müslümanlara eziyet edilmeye çalışılıyordu. Müşrikler artık Müslümanlarla iş yapmıyordu. Bu olaylarda sonra Hz. Muhammed kendine ve Müminlere yeni  bir yurt arayışına çıkmıştır. Hz. Muhammed aynı zamanda başka insanlara da dini anlatmak istemiştir. Bu istekler doğrultusunda Müminler ilk başta Taif te daha sonra ise Medine de İslam’ı yaymıştır. Aynı zamanda müşrikler ile 3 savaş yapılmış ve bunların 2’si kazanılmıştı.

Hz. Muhammed artık 63 yaşına gelmiş ve hastalıklar boğuşuyordu buna rağmen hala Camide İmamlık yapıyor ve insanlara yol gösteriyordu. Ama artık evden bile çıkamayacak bir duruma geldiğinde İmamlık yapmayı bıraktı ve İmamlığı başkasına devretmişti. Hz. Muhammed vefat edeceğini anlayınca Hacca gitmeye karar verdi. Hacdan dönüşte ise Veda Hutbesini açıkladı Hz. Muhammed.

Ve korkulan oldu Hz. Muhammed vefat etmişti. Herkes ağlıyor ve üzülüyordu. Hz. Muhammed 632 yılında vefat etmişti. Vefatından 22 yıl önce peygamber olmuş ve Kuran-ı Kerim inmeye başlamıştı.

Hz. Muhammed çok merhametli ve adaletli biriydi öyle ki bir savaş sonrasında esir düşen amcasına diğer esirlerle aynı muameleyi etmiş ve amcasını serbest bırakmamıştı. Savaş sonrasında esir düşenlerin 10 Müslüman’a okuma yazma öğreterek serbest bırakılmasını sağlayarak eğitime önem verdiğini de belirtmiştir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.