Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Hz. Muhammed’in Hayatı Ve Örnek Şahsiyeti

24.01.2019
812
A+
A-

Hz. Muhammed’in Hayatı Ve Örnek Şahsiyeti

Hz. Muhammed, insanlığa yön verebilen büyük şahsiyetlerden biridir. Âdem Peygamber ile başlayan peygamberlik ve önderlik serüveninin en son noktası O’dur. Allah-u Teâlâ’dan aldığı emir ve yasakları insanlara tebliğ ettikten sonra her insan gibi O da ahirete intikal etmiştir.

Çocukluk Yılları

Tarih 571 yılını gösterdiğinde başta dedesi olmak üzere bütün akrabalarını sevindiren bir çocuk dünyaya gelmişti. Günlerden pazartesi idi ve dedesi torununun doğumunu öğrendiğinde çok sevinmiş ve O’na Muhammed adını koymuştu. Daha önce bu ismin duyulmamış olması nedeniyle kendisine “O’na niçin bu adı koydun?” denildiğinde, “Yerde insanlar, gökte melekler övsünler diye!” cevabını vermekteydi.

Mekke’de doğan Hz. Muhammed, buranın havası uygun olmadığı için diğer yaşıtları gibi Mekke dışındaki yaylalara gönderildi. Halime adındaki sütannesi, O’na kendi çocuğu gibi baktı. 5 yaşına geldiğinde annesi artık yanına almak istedi ve Hz. Muhammed’in hayatı Mekke sokaklarında devam etti. Babası Abdullah’ı daha doğmadan kaybeden Peygamberimiz, annesine de doyamadan 6 yaşında kaybetti.

Annesinden sonra bakımını üstlenen dedesi Abdulmuttalib oldu. O’na ayrı bir özen gösteren dedesi, ileride büyük bir adam olacağını çevresine söylemekte ve Hz. Muhammed’i çok sevmekteydi. Bir an olsun yanından ayırmadığı torunu ile iki yıl geçiren dedesi de Peygamberimiz 8 yaşında iken vefat etti. Bundan sonra çocukluktan itibaren gençlik ve peygamberlik yıllarında da destekçisi olacak amcası Ebu Talib’in yanına yerleşti.

Amcasının Ahlakı İle Yetişiyor

Ebu Talib, iyi kalpli, yumuşak huylu ve güvenilir biriydi. Güzel ahlak sahibi idi ve ticaretle uğraşmaktaydı. Bir defasında Şam’a gitmek için hazırlık yaparken Hz. Muhammed, kendisine kiminle kalacağını sormuş, Ebu Talib de dayanamayarak yeğenini yanında götürmüştü. Yengesi Fatıma da amcasından farklı davranmamış ve O’nu diğer çocuklarından ayrı tutmamıştı. Peygamberimiz bu şefkat ve merhamet yuvasında gençliğine erişmiş oldu.

Güzel ahlak örneği olarak Mekke sokaklarında dolaşan Hz. Muhammed’in hayatı, Hz. Hatice’nin ticaret kervanı ile bir anda değişti. Kervanın başında giden ve büyük bir kazanç ile dönen Hz. Muhammed, daha sonra Hatice ile evlendi. Amcasının maddi sıkıntı ekmesi nedeniyle vefa örneği olarak amcasının oğlu Ali’yi yanına aldı. Hz. Hatice ile evliliklerinden Kasım, Zeynep. Ümmü Gülsüm, Rukiye, Fatıma ve Abdullah isimli çocukları dünyaya geldi.

Yaşantısı boyunca ‘Muhammed’ul-Emin’ olarak bilinen Peygamberimiz, insanların saygısını daha peygamberlik gelmeden önce kazanmıştı. Hakem olayı olarak bilinen ve Hacer’ul-Esved’in yerine konulması konusunda kabileler arasında çıkan tartışmayı O çözüme kavuşturmuş ve büyük küçük herkesin övgüsünü kazanmıştı.

Peygamber Olarak Hz. Muhammed

Takvimler 610 yılını gösterdiğinde ise insanlık tarihine yön vermek ve onları hatalardan ve günahlardan temizlemek için Allah, O’nu peygamber olarak seçtiğini kendisine bildirdi. Hira mağarasına sık sık giden Hz. Muhammed’in hayatı, Cebrail’in kendisine ilk vahyi getirmesiyle farklı bir yöne doğru kaydı. Bir peygamber olarak hayatına devam edecek olan Hz. Muhammed, zorlu yıllar geçireceği Mekke serüvenine başlamış oldu.

Mekke’de geçirmiş olduğu yaklaşık 13 yıl boyunca insanları Allah’ın birliğine çağırmak ve kötülüklerden uzaklaştırmaya çalışan Peygamberimiz, Medine’ye hicretten hemen önce amcası Ebu Talib’i ve çok sevdiği eşi Hz. Hatice’yi kaybetti. Kendisini koruyan insanları kaybedince müşriklerin baskısı biraz daha arttı. Bundan sonra Allah-u Teâlâ, kendisine hicret iznini verdi ve Hz. Muhammed, Medine’ye hicret etti. Üzgün bir şekilde Mekke’ye veda eden Allah’ın Resulü, Medine’de büyük bir coşku ile karşılandı.

Ensar ile Muhaciri kardeş ilan eden Peygamberimiz, Medine’de İslam’ı yayma imkânına kavuştu. Bu arada müşrikler boş durmuyor ve Müslümanları sindirmek için uğraşıyorlardı. Bu sürtüşmenin sonucunda Bedir savaşı başta olmak üzere, Uhud ve Hendek savaşları yapıldı. Daha sonra ise büyük bir zafer sayılan Mekke’nin fethi gerçekleşti. Bu zafer İslam’ın yayılmasını hızlandırmış oldu.

Hz. Muhammed’in hayatı, Veda Haccı ile sona yaklaşmıştı. 632 yılında yüz binden fazla Müslüman’a, Arafat’ta veda konuşmasına benzer bir konuşma yaptı. Veda hutbesinde 23 senenin özetini, onlara aktardı. Hayatı boyunca sözleri ve yaşantısı ile insanlığa örnek olan Peygamberimiz, hacdan döndükten sonra Medine’de vefat etti ve buraya defnedildi.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Abdullah ersoy dedi ki:

    Çok güzel bir konu açmışsınız açılmazsı gerekiyordu zaten baştan sonuna kadar okudum teşekkür ettim