Son Dakika
Anasayfa / İslami Makaleler / İbadet Etmenin İnsana Faydası

İbadet Etmenin İnsana Faydası

İbadet Etmenin İnsana Faydası

Allah ibadet edilecek yegane tek varlıktır. Bu nedenle tüm benliğimiz ile ibadet etmek ve bu  görevi de sadece O’nun rızasını kazanmak ve emrini yerine getirmek için yapmamız gerekir.

Allah katında kabul edilen ibadetin bu şekilde olması gerekir. Allah’a ibadeti ibadeti değerli kılan şey ise ibadetin samimi ve ihlaslı şekilde yapılmasıdır. İbadette ihlas ise niyetle paralellik gösterir. İbadet etmenin maddi ve manevi faydaları ve yararları bulunmaktadır. Yine de sadece bu faydalar düşünülerek gözetilerek ibadet edilmemesi gerekir. Bu yazımız ibadetin bireysel faydasından bahsedeceğiz.

İbadet Allah İle İnsan Arasındaki İlişkileri Güçlü Hale Getirir

İnsan, ibadet ederek Allah’a karşı sevgisini ifade etmektedir. İbadet sadece Allah’ın rızasını kazanmak için yapılmalıdır. Gösterişten uzak şekilde yapılacak olan ibadetler daha makbuldür. Allah’a gönülden yönelmemizi sağlayan ibadet, Onun eşsiz büyüklüğüne karşı insanın güçsüzlüğünü gösterir. İbadetlerin temelinde, yaratanın hatırlanması ve verilen sonsuz nimetlere teşekkür duygusu yer alır.

İbadet, insan ile Yaratıcı arasında manevi yakınlaşmasının ortaya çıkmasına yardımcı olur. Belirli vakitler içerisinde Allah’a yönelmek, insanların yaratan ile ilişkisini daha güçlü hale getirir.

Güven Duygusunu Geliştirir

Gücünün sınırlarını bilen insanlar kendisinden daha güçlü bir varlığa sığınmak istemektedir. İbadet insanların yalnızlık ve kimsesizlik duygularından kurtulmasına yardımcı olur. İbadet insandaki güven duygunun gelişmesi sağlar. Gücü ve sonsuz bir yaratıcının huzurunda olmak insanlara güven vermektedir.

İbadet İç Dünyanızı Aydınlatır

İbadetler, insanların ruhlarını sıkıntı ve strese karşı korur. İbadet görevini gerçekleştiren kişi görevini yerine getirmenin mutluluğu ile iç huzura erişmektedir. Huzurlu olan insan gelecekle ilgili gereksiz korku ve endişelerden uzaklaşmaktadır. Bu nedenle ibadet insanın beden ve ruh sağlığını korumakta ve kişiliğini geliştirmesinde yardımcı olmaktadır. İbadet ederek, dış dünyanın karmaşıklığından ve temposundan uzaklaşabilirsiniz.

Sorumluluğun Artmasına Yardımcı Olur

Allah tarafından yaratılmış insanoğlu, dünya üzerinde başıboş bırakılmamıştır. İnsanlar dünya da doğayı ve çevreyi diğer canlılarla beraber paylaşmaktadır. Bu yüzden insanların sadece kendisini değil, diğer canlıları da düşünmesi gerekir. İbadet ederek sorumluluk bilincine sahip olan insan, bütün varlıkları Allah’ın yarattığının farkındadır. Bu farkındalık sayesinde insanlar daha ahlaklı bireyler olmaya gayret göstermektedir.

Hakkında Admin

İlginizi Çekebilir

İblisi Üzen Yedi Güzel Haslet

İnsanın Bâzı Davranışları, Şeytânın Feryâd-u Figân Etmesine ve Üzüntüden Zayıf Düşmesine Yol Açmaktadır. Rivâyete Göre …

1 Yorum

  1. İbadet et huzuru yaşa ibadet et yer yüzünde olabilecek her kötülükten uzak durursun ibadet etme kısacası sana cennetin kapısını aralayacaktır çok güzel bir konu teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TUTSELA Müslüman Dini Sitesi