Son Dakika
Anasayfa / İslami Makaleler / Ibadetlerde Ihmalkarlik ve Tembellik

Ibadetlerde Ihmalkarlik ve Tembellik

Ibadetlerde Ihmalkarlik ve Tembellik

Nefsin kusurlarindan olan ve özellikle yasamimizda çogu zaman bizi  düsündüren konulardan biri de ibadetlerde ihmalkarlik ve tembelliktir. Iyi bir kul olmak ve Allah’a (c.c) karsi vazifelerimizi yerine getirmenin sarti olan ibadetlerde tembellik yapmak, büyük ayip ve kusurdur. Daha vahimi ise bunun farkinda olmamak ve önemsememektir.

Bu ayip ve kusurlarin temel nedeni ise Allah’a karsi duyulan sükrün az olmasindan dolayidir. Çünkü insan Dünya aleminde nefis ve seytanla her an savasmak durumundadir. Hele ki seytandan daha tehlikeli olan nefsimiz, her dakika, her saniye bizi yapacagimiz güzel amellerden alikoymaktadir. Dolayisiyla ibadetlerde de seytanin ve nefsin esirinden kurtulup, Rabbimize karsi sükrümüzü artirmak, kul olarak bu Dünya’ya gelis nedenimizi tefekkür ederek ihmalkarlik ve tembelligi birakmaliyiz. Nitekim; Kuran-i Kerim’de “Hiç kimse kötü isleri kendisine süslü gösterilip de onu güzel gören kimse, iyilik edip dürüst isler isleyen kimse gibi olur mu?” (Fatir 35/8) uyarisiyla aslinda bizim kötü isleri iyi olarak görüp, bunlardan zevk aldigimizi fakat iyi isleri yapan insanlarin amelleri ile bir tutulamayacagini anlatmaktadir.

Kul ne zaman Rabb’ine az sükrederse, yaptigi ibadetleri yeterli görür ya da hiç yapmazsa iste o zaman gönül kapisi perdelenir ve yaptigi çirkin halleri bile iyi görmeye baslar. Böylece kalbindeki ibadet sevgisi kalkar ve ibadetlerde ihmalkarlik ve tembellik bas gösterir.

Ibadetlerde Ihmalkarlik ve Tembellikten Kurtulmanin Yolu

Bu nefsin kusurundan kurtulmanin çözümü Allah’a siginmaya devam etmek, Kuran-i Kerim okumaktan ayrilmamaktir. Yedigimiz ve içtigimiz ürünlere dikkat edip, haram ve helal noktasinda emin olmadigimiz seyleri yiyip, içmemeliyiz. Çünkü dikkat edilmeden yenen yiyecekler insanin kalbini karartmakta ve güzel olan ibadetlerini yaparken lezzet almamaya baslar.

Ibadetlerde ihmalkarlik ve tembellik hissediyorsak, tefekkürü elden birakmamaliyiz. Müslüman kardeslerimizden bu konuda bol bol dua istemeli ve duayi dilimizden de eksik etmemiz gerekir. Kul eger ki yaptigi islerde pismanlik duyuyor ve artik bu durumundan kurtulmak istiyorsa kendini Allah(c.c) gönülden teslim etmesi gerekir. Bu kusurunu ona arz edep, yine ondan yardim istemelidir. Hayiri elden birakmadan, güzel ameller isleyerek ve sohbet meclislerinden ayrilmadan ibadetlerine sabirla devam etmelidir.

Hakkında Admin

İlginizi Çekebilir

İblisi Üzen Yedi Güzel Haslet

İnsanın Bâzı Davranışları, Şeytânın Feryâd-u Figân Etmesine ve Üzüntüden Zayıf Düşmesine Yol Açmaktadır. Rivâyete Göre …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TUTSELA Müslüman Dini Sitesi