Anasayfa / Dünya / İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ NEDİR?

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ NEDİR?

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ NEDİR?

Dünya’nın iklimi, Dünya’nın oluşumundan günümüze dek değişmektedir. Fakat son yıllarda özellikle insanların doğaya doğrudan müdahaleleriyle iklim değişikliği hız kazanıyor. Son yıllarda ülkemizde de gözle görülebilen farklar yaratan iklim değişikliği nedir? İklim değişikliği kısaca iklimin ilk oluşumundan uzaklaşması ve farklılaşmasıdır. Peki iklim değişikliğinin başlıca sebepleri nelerdir?

1-  SERA GAZLARI

Sera gazları nedir? Başlıca sera gazları karbondioksit, metan, azot oksit, su buharıdır. Sera gazlarının görevi ısıyı tutmaktır örneğin Dünyamıza gelen ışınlar yansır, fakat sera gazları bu ışınları tutarak Dünya’nın ısınmasına neden olur  ve bunun sonucunda da Dünya ısınır.  Fakat son yıllarda sera gazlarının hızla artması Dünya’nın normal seyrinden daha hızlı ısınmasına neden oluyor. Sera gazlarının artmasına neden olan faktörler kısaca ısınmak için kömür ve doğalgaz yakılması, araçlar ve makinelerde petrol ve türevlerinin kullanılması vb.

 • ORMANSIZLAŞMA:

Nüfusun hızla artmasına bağlı olarak ormanlar yerleşim yerleri, tarım alanları ve daha birçok sebepten dolayı tahrip ediliyor. Özellikle son yıllarda iklim değişikliğinin zararlı etkileri de ormanlar üzerinde gözleniyor, aşırı sıcaklıktan dolayı ormanlar yanarak tahrip oluyor.

 • KİMYASAL MADDELER:

Bu konuya başlıca örnekler verirsek; maden arama çalışmalarındaki kimyasallar, tekstilde kullanılan kimyasallar, neredeyse her yerde kullanılan petrol ve türevleri vb.

 

 

Hakkında Admin

blank

İlginizi Çekebilir

blank

Günümüz Hadis İnkârcılığı

Günümüz Hadis İnkârcılığı Günümüzde hadisleri reddeden, değiştirilmiş diyen, hatta hadis yazarlarına çeşitli hakaretler edenleri görüyoruz. …

10 Yorumlar

 1. blank

  Bilgilendirici ve açıklayıcı bir yazı olmuş emeğinize sağlık

 2. blank

  Çok teşekkürler coğrafya dersimizin bir kanusu sayenizde tekrar etmiş oldum

 3. blank

  Sera gazları konusunda uzun zamandır araştırmalar yapıyordum. Oldukça bilgilendirici ve faydalı bir yazı olmuş. Hiç sıkılmadan okudum. Emeğinize sağlık teşekkürler.

 4. blank

  Dünya iklimi için çok bilğili içerik olmuş ellerinize sağlık

 5. blank

  Bu faydalı makaleni için size teşekkür ediyor herkesin okuması için linkinizi paylaşacağım sera gazları ve iklim değişikliği sonucunda ne olacak dünya bitti zaten daha ne Kaldiki

 6. blank

  Çok memnunum takipteyim hizmet harika takip edin yapandan allah razı olsun.

 7. blank

  İklim değişikliği ile ilgili çok iyi bir yazı olmuş çok iyi bir bilgi

 8. blank

  Gerçekten mükemmel bir açıklayıcı bir şekilde anlatılmış çok beğendim herkese tavsiye ediyorumm

 9. blank
  Fatma özçelik

  Gerçekten mükemmel bir açıklayıcı bir şekilde anlatılmış çok beğendim herkese tavsiye ediyorumm

 10. blank

  Ormanlar yerleşim yerleri, tarım alanları ve daha birçok sebepten dolayı tahrip ediliyor ne yazık ki bunları yapıyoruz yerine yeni ağaç dikiyoruz deniliyor ama eskisi kaç yıllık ağaç sonuçta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TUTSELA Müslüman Dini Sitesi