Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Gök Gürültülü

İlk Müslümanlar

08.06.2018
27
A+
A-
İlk Müslümanlar

Hz. Hatice: Mekke’nin en zenginlerinden idi. Ticaret kervanları vardı. Hz. Peygamberle evlendi. 25 yıllık evliliklerinden 2si erkek 4ü kız 6 çocuğu oldu.Hz. Peygamberin ilk yıllarında en büyük destekçisi idi. 620 yılında vefat etmiştir.
Hz. Ali: Hz. Peygamberin amcası Ebu Talibin oğlu daha sonra Hz. Fatma ile evlenip Hz. Peygamberin damadı oldu. İlk çocuk müslümandır.Bütün savaşlarda kahramanlıkları ile nam saldı. İslamın 4. Halifesidir.Cennetle müjdelenen 10 kişiden biridir. Allahın Aslanı ve İlmin kapısı namıyla anıldı. 661 yılında 63 yaşında iken Hariciler tarafından şehit edildi.
Hz. Ebubekir: Hz. Peygamberin küçüklüğünden beri en yakın arkadaşlarından biridir. Hz. Peygambere şüphesiz bir şekilde iman eden ilk erkektir. Zengin bir tüccar, her kesimin güvendiği bir arabulucu ve hakemdi.Servetini daha sonra İslam yolunda harcadı. Müşrikler tarafından zulme uğrayan köle müslümanları para ile alıp onları özgürleştiriyordu.Kızı Hz. Ayşe’yi Hz. Peygambere nikâhladı.Cahiliyede bile putlara tapmaz idi, içki içmez idi ve günaha girmez idi. Bundan dolayı lakabı sonradan Sıddık oldu.Hicrette Hz. Peygamberin yanındaki kişi idi, mağarada Hz. Peygamberle birlikte idi. Bütün savaşlara katılıp ön saflarda savaştı. Hz. Peygamber vefat ettiğinde sağa sola dağılan, morali bozulan sahabeleri toplayıp şu hutbeyi okudu: Ey nas, Hz. Muhammed’e tapan varsa bilsin ki O öldü, Allah’a tapan varsa bilsin ki Allah bakidir, asla ölmez. Oy birliği ile halife seçildi. Yalancı peygamberlerle savaştı. Kur’an’ı bir araya topladı. 142 hadis rivayet etti. 2 yıl halifelik yaptıktan sonra 634 yılında vefat etti.
Hz.Zeyd bin Harise: Hz. Peygamberin kölesi idi, daha sonra Hz.Peygamber kendisini azat etti.Hz. Peygamber evlatlık yaptı kendine Zeyd’i. Manevi oğlu oldu.Hz.Peygamberin hep yanındaydı. 629 yılında Mute Savaşında şehit oldu.
Hz.Osman bin Affan: Çok varlıklı biri idi. Müslümanlar için su kuyuları alır ve vakıf ederdi. Namı diğer Zinnureyn idi (Hz. Peygamberin iki kızıyla evlendiği için Ona bu lakap takıldı). Habeşistan’a hicret eden kafilenin içindeydi. Bedir dışındaki tüm savaşlara katılmıştır. Hz.Ömer’den sonra İslamın üçüncü halifesi olmuştur.Haya timsali idi. 656 yılında Kur’an’ı Kerim okurken şehit edildi. Kur’an’ı Kerim’i ilk çoğaltan halifedir.
Hz. Erkam bin Ebu Erkam: Daha 17 yaşında iken müslüman oldu. Hz. Peygamber ve ilk müslümanların toplanma yeri idi Erkam Bin Erkam’ın evi. 7. veya 12. müslüman olduğu rivayet edilir. Medine’ye ilk hicret edenlerin içinde idi. Bedir, Uhud ve Hendek savaşlarına katılıp kahramanca savaştı. 673 yılında Medine’de vefat etti.
Hz. Abdurrahman bin Avf: 651’de vefat etti. Cennetle müjdelenen 10 kişiden biridir.
Hz. Sa’d bin ebi Vakkas: Bütün savaşlara katıldı, İslamiyet’in ilk savaşları sırasında (Bedir, Uhud, Hendek) İslam ordusunda okçu olarak görev yaptı. İslam için ok atan ilk kişidir. Hatta İslam için kan akıtan ilk kişidir de deniliyor. Hz.Ebubekir ve Hz. Ömer’in halifeliği dönemindeki savaşlarda İslam ordusunun komutanlarından biriydi. 674 yılında Medine’de vefat etti. Cennetle müjdelenen 10 kişiden biridir.
Hz. Zübeyr bin Avvam: Hz. Peygamber ile bacanak idi. Hz. Ayşe’nin kardeşi Hz. Esma ile evliydi. Habeşistan’a hicret eden kafilede idi. Yermuk Savaşında yaralandı. 656 yılında vefat etti. Cennetle müjdelenen 10 kişiden biridir.
Hz. Talha bin Ubeydullah: Bedir Savaşı’nda Şam’da olduğu için katılamadı. Uhud Savaşında Hz. Peygamberi korurken ok darbesiyle elinden yaralandı.656 yılında Cemel Vakasında şehit oldu.Cennet ile müjdelenen 10 kişiden biridir.
Hz. Ebu Ubeyde bin Cerrah: Habeşistan’a giden kafilenin içinde idi .Tevazu sahibi ve cesur biri idi. 639 yılında Taun salgınında vefat etti.Cennetle müjdelenen 10 kişiden biridir.
Hz. Sait bin Zeyd: Hz. Ömer’in eniştesi. Habeşistan’a hicret edenlerden biridir. Talha bin Ubeydullah ile birlikte Şam’da olduğu için Bedir Savaşına katılamadı. Medine’de vefat etti. Cennetle müjdelenen 10 kişiden biridir.
Hz. Hamza: Hz. Peygamberin Allah’ın Aslanı lakaplı amcası. Seriye komutanı. Bedir Savaşında düelloya çıkan üç sahabeden biri. Uhud Savaşında Ebu Sufyan’ın eşi Hint’in kölesi Habeşli Vahşi’nin mızrağı ile şehit oldu.
Hz. Ömer: Namı diğer Faruk. Cesaretiyle bilinen İslamın ikinci halifesidir.Hz. Peygamberle bütün savaşlara katılmıştır.Halife iken Suriye, Filistin, Mısır, Irak ve İran’ı fethetti. 644 yılında Ebu Lülü adlı İranlı Mecusi bir köle tarafından sabah namazında zehirli bir hançer ile vuruldu, bu yaradan dolayı üç gün sonra şehit oldu. Cennetle müjdelenen 10 kişiden biridir.
Hz. Cafer bin Ebu Talib: Ebu Talibin oğlu, Hz.Peygamberim amcası oğlu, Hz.Ali’nin kardeşi.Habeşistana hicret edenlerin lideri idi. Hz.Cafer, Mute Savaşı’nda şehit oldu. İşte ilk 40 Müslüman
Hz. Cafer bin Ebu Talib: Ebu Talibin oğlu, Hz.Peygamberim amcası oğlu, Hz.Ali’nin kardeşi.Habeşistana hicret edenlerin lideri idi. Hz.Cafer, Mute Savaşı’nda şehit oldu. İşte ilk 40 Müslüman

1. Hz.Hatice (r.a.)
2. Hz. Ali (r.a.)
3. Hz. Ebubekir (r.a.)
4. Zeyd bin Harise (r.a.)
5. Hz. Osman (r.a.)
6. Abdurrahman bin Avf (r.a.)
7. Sad bin Ebi Vakkas (r.a.)
8. Zübeyr bin Avvam (r.a.)
9. Talha bin Ubeydullah (r.a.)
10. Said bin Zeyd (r.a.)
11. Ebu Ubeyde bin Cerrah (r.a.)
12. Hz. Hamza (r.a.)
13. Muaz bin Haris (r.a.)
14. Cafer-i Tayyar (r.a.)
15. Musab bin Umeyr (r.a.)
16. Abdullah İbni Mesut (r.a.)
17. Mikdad bin Esved (r.a.)
18. Ebu Zer Gıfari (r.a.)
19. Esma binti Ebubekir (r.a.)
20. Osman bin Mazun (r.a.)
21. Bilal-i Habeşi (r.a.)
22. Habbab bin Eret (r.a.)
23. Hatıb bin Ebi Beltea (r.a.)
24. Halid bin Said (r.a.)
25. Abdullah bin Cahş (r.a.)
26. Esma Binti Umeys (r.a.)
27. Erkam bin Ebil-Erkam (r.a.)
28. Ammar bin Yasir (r.a.)
29. Ümmü Seleme (r.a.)
30. Ebu Seleme (r.a.)
31. Sümeyye Binti Habbat (r.a.)
32. Süheyb-i Rumî (r.a.)
33. Amr bin Abese (r.a.)
34. Ümmü Habibe (r.a.)
35. Amir bin Fuheyre (r.a.)
36. Yasir bin Amir (r.a.)
37. Fatıma Binti Hattab (r.a.)
38. Ebu Fükeyhe (r.a.)
39. Ebu Huzeyfe bin Utbe bin Rebia (r.a.)
40.Hz.Ömer (r.a.)

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.