Son Dakika
Anasayfa / İslami Makaleler / İmar Barışı Kredisi caizmidir ?

İmar Barışı Kredisi caizmidir ?

Soru Detayı

Çevre Şehircilik Bakanlığı, iskanı olmayan yapılar için imar barışı sürecini başlattı. Bu şekilde kayıt dışı olan yapılar için kusurlarına mukabil bir bedel ödenerek iskan belgeleri alınabilecek. Bakanlık bu af kapsamında talep ettiği bedelleri 3 kamu bankasından kredi kullandırtarak çözecek.
Bakanlıktan yapılan açıklama şöyle:
8 Haziran 2018 tarihinde başvuru süreci başlayan ve 31 Ekim 2018 tarihinde sona erecek olan İmar Barışı düzenlemesine ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile ortak çalışma yürüten Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank; ‘Yapı Kayıt Belgesi’ alacaklar için kredi faiz oranlarında indirime gitmiştir.
Vatandaşlarımızın imar sorunlarının çözülmesi amacıyla hayata geçirilen İmar Barışı ile imara aykırı, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı olan yapıların kayıt altına alınması sağlanacaktır. Üç kamu bankasınca verilecek kredinin faizi, 20 bin liraya kadar yüzde 1,33 olarak uygulanacak. 100 bin liraya kadar olan krediler için yüzde 1,48; 100 bin lira ve üzeri krediler için ise yüzde 1,65 faiz alınacak.

Benzer bir uygulamayı Katlım bankalarından bazıları da yapacağını ifade etti, ancak sunduğu oranlar kamu bankalarının neredeyse iki katına tekabül ediyor.
Bu durumda ne yapmamızı önerirsiniz? Sırf adı Katılım (faizsiz) bankası olduğu için uygulamada neredeyse fark olmadığı halde finans kurumu mu tercih edilmeli, yoksa kamu bankaları tercih edilebilir mi?
Allah razı olsun.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kredi almadan gerekli parayı temin etmiş veya edebilecek olanların faizli kredi almaları caiz değildir.

İhtiyacını karşılayan bir taşınmaz için imar barışına gidecekse parası da yoksa önce faizsiz yollara başvurur. Bu yoldan da işi görülmüyorsa zaruret kaidesi geçerli olur.

Selam ve dua ile…
Kaynak: Sorularla İslamiyet

Hakkında Admin

İlginizi Çekebilir

İblisi Üzen Yedi Güzel Haslet

İnsanın Bâzı Davranışları, Şeytânın Feryâd-u Figân Etmesine ve Üzüntüden Zayıf Düşmesine Yol Açmaktadır. Rivâyete Göre …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TUTSELA Müslüman Dini Sitesi