ALTIN 498,41
DOLAR 8,1641
EURO 9,6466
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Sisli

İslam Tarihinde Eğitim ve Öğretim

12.01.2019
154
A+
A-
İslam Tarihinde Eğitim ve Öğretim

İslam Tarihinde Eğitim ve Öğretim

İslamiyet’te eğitim tarihi incelendiği zaman mescitlerin eski zamanlar eğitim mekanı olarak kullanıldığını söyleyebiliriz. Mescitlerin kültür merkezi olmasının ana faktörleri arasında İslam’ın eğitime verdiği önem birinci sırada yer almaktadır. İslam’ın ilk dönemlerinde mescitler önemli bölgelerden biriydi. Mescitler bu zamanda ibadet yeri, ilim merkezi, ordu karargahı ve elçilerin ağırlandığı bir mekan olarak yer alıyordu.

Peygamber efendimiz zamanında mescitler bir eğitim mekanı olarak kullanıldı. İslamiyet’in doğurmuş olduğu yeni ilim, camiye bağlı yer alıyordu. Kuranı ezberlemek ve anlamak islamiyette son derece önemlidir. Müslüman’ın ne şekilde davranması gerektiğini söyleyen hadisler de ilime destek oluyordu. Peygamberlerimizin ölümünden sonra da aynı kurallar devam etti. İslam talebelerinden bazıları memleketleri dolaşarak hadis bilgilerini aktarmaya devam etti.

Yeni İlimlere Kucak Açtı

İslam merkezleri belirli alimlerle sınırlı kalmayıp sistemli bir tedrisat eğitimi vermeye başladı. Yeni ilimlerin, eski ilimlerle bir araya gelerek cami başlıca tedris merkezi oldu. Birinci asırda Medine camiinde ilim meclislerinden bahsedilir. Ömer Bin Abdülaziz aracılığı ile Mısıra müftü olarak gönderilen yazıt ilk ilim örneklerinden bir tanesi olmaktadır. İlim Arap dili üzerinden camilerde öğretilen konular arasında yer aldı. Arapların eski zamanlardan bu yana belagata olan ilgisi bilinir. Mısırdaki Amr Camii zaman geçtikçe tedris merkezi haline dönüşmeyi başarmıştır. Asırlar boyunca camilerin birer tedris müessesesi olması alimlerin sayısını daha fazla arttırmıştır. Fatımîler döneminde alimlere evler tahsis ediliyordu. Özellikle Cuma namazlarında sonra toplanmış olan halka dini ve dünyevi bilgiler veriliyordu. Zaman geçtikçe yeni kurulan devletlerin hükümet merkezleri üzerinden İslam dini yayılmaya devam ettikçe mescit sayısı da artmıştır. Halife El-Mansur zamanında cami hocaların ve talebelerin uğrak merkezi idi. El-Mansur camisi içerisinde ulemalara hadisleri yazmaları için yerler verilmeye başlamıştır. Bu dönemde Şam camisinde de öğrencilere dersler veriliyordu. Camilerde alimler ve talebeler için zaviyeler vakıflara bağlanmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Kürşat doğan dedi ki:

    Çok güzel bir konu paylaştığınız için teşekkür ederim

  2. yıldırım tok dedi ki:

    Peygamber efendimiz zamanında mescitler bir eğitim mekanı olarak kullanıldı. İslamiyet’in doğurmuş olduğu yeni ilim, camiye bağlı yer alıyordu* yazınız çok güzrl teşekkürler sunarım