Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Az Bulutlu

GÜZEL AHLAK

10.07.2020
374
A+
A-

Bizler yaratılış itibariyle diğer canlılara benzesek de ahlak kavramı bizleri diğer canlılardan ayıran en önemli özelliklerimizden biridir. Güzel ahlak ise, iyi bir Müslüman olmanın gereklerindendir. Güzel ahlakın İslam’daki önemini anlayabilmek için, ahlakın ne olduğunu bilmek ve nasıl güzel ahlak sahibi bir insan olunabileceğini kavramak gerekir.

Ahlak

Ahlak insanın eyleme döktüğü fiil ya da davranışlar değildir. Ahlak aslında, bu fiil ve davranışların kaynağı, bu eylemleri yerine getirebilme yetisidir. Yani eylemlerimiz ahlakımızın kendisi değil, seviyesine göre ahlakımızın dışa yansımasıdır. Bunun yanı sıra kişinin eylemlerine bakarak, ahlakını yargılamak, onun iyi ahlaklı olup olmadığına karar vermek oldukça zordur ve verdiğimiz kararlar şaibelidir. Çünkü insanların eylemlerinde önemli olan niyetleridir. Ayrıca ahlak sadece sonucunda güzel fiil ve davranışlar olan bir kavramdan ibaret değildir. Eyleme dökülen, iyi veya kötü olan her şeyin kaynağında, ahlak vardır. Kısacası insanlar ahlaksız olmaz, kötü veya güzel ahlaklı olurlar.

İslam’da Güzel Ahlak

Kuranı Kerim’de ve Peygamber Efendimiz (sav) tarafından hadislerinde, güzel ahlakı müminlerin yaşam felsefeleri olarak kabul etmeleri gerektiği vurgulanmıştır. Güzel ahlak sahibi olmak bu dünyada huzur ve çevremizdeki insanlarla uyum içinde yaşamak için gereklidir. Her binanın temelinin sağlam olması gerektiği gibi, İslam’ın temeli olan güzel ahlakın da müminler tarafından benimsenmesi gerekir. İslam’a göre kötü ahlakla yapılan iyilikler fayda sağlamazken, güzel ahlakla işlenen günahlar affedilir. İnsanlar ancak güzel ahlak sahibi olarak yükselirler. Güzel ahlaklı insan, Allah’tan razı olur yani hayrın ve şerrin O’ndan geldiğini bilir, nimetlere şükreder, belalar ve sıkıntılar karşısında sabırlı olur, çevresindeki insanların hatalarını görmez, insaflı olur, hüsnü zan eder, kötü zandan kaçınır, her daim güler yüzlü olur ve herkesle yumuşak konuşur. Bu insanlar, bunlar gibi daha pek çok güzel özelliğe sahip olurlar.

Hadis-i Şeriflerde Ahlak Anlayışı

            Güzel ahlak sahibi olan insanların tövbe ettiklerinde günahlarının affedileceği, güzel ahlakın tıpkı güneşin buzu erittiği gibi günahları erittiği, kötü ahlaklı insanların ise tövbelerinin kabul olmayacağı, kötü ahlakın tıpkı sirkenin balı bozduğu gibi salih amelleri bozduğu hadisi şeriflerde sıkça vurgulanmıştır. Müminin imanca en güzel olanının ahlakça en güzel olan olduğu, dinin özünün ve ibadetlerin en kolayının da güzel ahlak olduğu hadisi şeriflerde vurgulanan diğer unsurlardır. Bunların yanı sıra, İslam’daki ahlak anlayışına göre müminler için en önemli unsur, anne ve babaya saygıdır. Allah, kendisine şirk koşulmasını, insan öldürmeyi şiddetle yasakladıktan sonra anne ve babaya karşı gelmeyi, saygısızlık yapmayı da zinhar yasaklamıştır. Kişi kendi anne-babasını seçemez ve bu Allah tarafından tayin edilir. Bu nedenle onlardan razı olmamak, onlara hürmet göstermemek aslında Allah’ın rızasını alamamak demektir.

Anne ve babalarımızın üzerimizde hakları çoktur. Elbette bir evladın da anne ve babası üzerinde hakkı olabilir. Ancak anne-baba hakkı, çok daha farklıdır. Allah anne ve babaları koruması altına alır. Aklı selim ve güzel ahlak sahibi olan, kalpten iman etmiş bir insan, anne ve babasının duasını almak ve onların rızasını kazanmak için yaşar. Elbette kişi anne-babasının dediklerini yaparken, onların isteklerinin doğruluğunu tartmalıdır. Mesela anne-babası kişiden haram olanı yapmasını istediği ve yapmadığı takdirde hakkını helal etmeyeceğini söylediği takdirde, bu söylemin bir hükmü olmaz. Anne-babalara düşen en önemli görevlerden biri de evlatlarını güzel ahlaklı olmaya yönlendirmek ve onlardan her zaman iyi olanı istemektir.

Nasıl Güzel Ahlaklı Olunur?

İbadet etmek, müminin güzel ahlak sahibi olmasını sağlar. Kişi Allah’ın huzuruna çıkarak, O’na yaklaşarak, daha belirgin ahlaki güzelliklere sahip olur. Yani Allah’ın rızasını alabilmek, O’nun istediği gibi bir kul olabilmek demektir. Zaten Allah’ın kullarından istediklerinin başında da güzel ahlak gelir. Eğer ibadet eden, namazını kılan, orucunu tutan, sadaka veren, hayır ve hasenat işleyen insan güzel ahlak sahibi değilse ya ibadetlerinde eksiklik vardır yahut ibadetini halis niyetler ile yapmıyordur. İnsan sıkça Allah’ı zikrettiği ve O’na şükrettiği, ibadetlerini samimi bir şekilde yerine getirdiği zaman, ruhu kuvvetlenir, ulvi alemlere ve yüksek mertebeye yükselir. Bu mertebeye ulaşmış bir insanın güzel ahlakı aramasına gerek yoktur. Güzel ahlak zaten o kişiyi bulur ve hayatına yerleşir. Yaptığımız ibadetlerde, samimiyete ulaşmak ise, Peygamber Efendimiz’ in (sav) sünnetlerini ilmen, maddeten, kalben, ruhen ve aklen benimsemek ile olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.