Son Dakika
Anasayfa / İslami Makaleler / İslamda Hasta Ziyareti

İslamda Hasta Ziyareti

İslamda Hasta Ziyareti

Hasta bir mümini ziyaret etmek, onun halını hatırını sormak, varsa eksiklerini tamamlamak Peygamber efendimiz ( sav ) sünnetidir. Peygamber efendimiz, hasta olan müminlerin evine giderek tek tek ziyaret eder, ihtiyaçları olup olmadığını sorar ve eksiklerinin tamamlanması için müminlere ricada bulunurdu. Bu konu ile ilgili olarak: ‘’ hastaların ziyaret edilmesini, cenazelerin takip edilmesini istemiş bu davranışın ahireti hatırlatacağını söylemiştir.’’

İslamda hasta ziyareti, Müslüman, Müslüman olmayan, dost, düşman, yakın, uzak akraba, komşu herkes için eşit  olan bir konudur. Peygamber efendimiz ( sav ) bir Müslümanın diğer Müslüman üzerinde yerine getirmesi gereken altı hakkı vardır, buyurmuştur. Bu haklar:

1 ) Ona rastladığında selam vermesi,

2 )Davet ettiğinde davete icabet edilmesi,

3 ) Sizden nasihat istediğinde nasihat konusunda ona yardımcı olunması,

4 ) Aksırdığı zaman ona dua edilmesi,

5 ) Hastalandığı zaman onu ziyarete gidilmesi ve ona yardımcı olunması,

6 ) Öldüğünce cenazesine katılarak arkasından dua edilmesi olarak belirtmiştir. İslamda hasta ziyareti ile ilgili olarak çobHastaları ziyaret edenin kefili Allah olur. ( İbn-i Hakim )

* Hasta ziyaretimin iyi olanı elini hastanın yüzüne, elinin üstüne konması ve halinin sorulmasıdır.  ( Mace İ. Ahmed )

* Hastaların ziyaret edilmesi, cenazelerin uğurlanmasından daha sevaptır. ( Deylemi )

* Kim bir hastayı ziyaret ederse dönünceye kadar Cennet bahçesi içerisindedir. ( Müslim, Tırmizi, İ.  Ahmed )

* Hasta ziyaretine giden kişi için 70 bin melek ertesi gün aynı vakte kadar istiğfar eder. ( Şirazi )

Hasta ziyaretinin yeri çok önemlidir. Farklı mezheplerden islam bilginlerinin hadislere buyurduğu gibi İslamda hasta ziyareti kişinin ahireti hatırlaması, Müslüman üzerindeki haklarını yerine getirmesi çok önemlidir.

 

İslamda Hasta Ziyareti Adabı

İslamda hasta ziyareti yapılmasının önemi kadar adabına uygun olarak yapılması da çok önemlidir. Kişi hasta olduktan en az üç gün sonra ziyaretine gidilmelidir. Kişinin hastalığı ne olursa olsun hastalık basit görülmemeli, ziyaret aksatılmamalıdır. Hasta ziyareti Müslüman üzerindeki hakların yerine getirilmesi yani bir ibadet olduğu için ziyarette bulunan kişi büyük ecir kazanır. Hasta ziyaretinde bulunacak kişi ziyaretten önce geleceğini haber vermeli, hasta evinin uygun olup olmadığını öğrenmelidir. Hasta ziyareti bir nevi ibadet sayıldığı için hasta ziyaretine mutlaka abdestli bir şekilde gidilmelidir. Hastaya merhamet göstermeli,  ziyaretine gidecek kişi hastaya merhamet göstermelidir. Hastaya gösterilen merhamet ile orantılı olarak rızaya kavuşulur. Hasta ziyareti günahlarınız için kefaret olacağından hasta ziyareti adablara uygun bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Hasta ziyareti boyunca hasta olan kişiye melekler dua edeceğinden imkanlar dahilinde ziyaret uzatılmalıdır. Hasta ziyaretinde hastalara moral vermek, onlara dokunmak ve ellerini tutmak çok büyük rahmettir.

Hasta ziyareti boyunca hastanın hoşnut kalacağı şekilde davranılmalı, hastalığın ciddiyetine göre hasta olan kişi ile hasbihal edilmelidir. Hasta olan kişiye sevineceği bir hediye götürmek ham islamda hasta ziyareti ham de islamda hediyeleşmek anlamında büyük sevaptır. Hastalık uzun süreli bir hastalık ise hasta ziyaretleri sık sık tekrarlanmalı ve hastaya moral verilmelidir. Yaşadığınız yerin hasta olan mesafesi çok uzaksa telefon, mektup, güncel iletişim yolları veya bir dost aracılığı gibi araçlar ile hasta ziyareti yapılmalıdır. Hastalık seviyesi çok ciddi bir oranda ise hasta ziyareti ok kısa yapılmalı, hasta yorulmadan ziyaret sonlandırılmalıdır.

Hakkında Admin

İlginizi Çekebilir

BEDEN TEMİZLİĞİ

BEDEN TEMİZLİĞİ İslamiyet’te beden temizliğine oldukça önem verilmektedir. Abdest ve gusül gibi insana farz olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TUTSELA Müslüman Dini Sitesi