ALTIN 500,88
DOLAR 8,3324
EURO 9,7286
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Gök Gürültülü

İslamda Hediyeleşmek

15.07.2019
143
A+
A-
İslamda Hediyeleşmek

İslamda Hediyeleşmek

İnsanlık tarihi kadar bir geçmişi bulunan hediye alıp vermek, karşılık beklemeden yapılan bir eylemdir.  Hediyeleşmek kelimesinin sözcük anlamı: insanlar arasında yakınlaşmanın sağlanması, sevgi ve saygının artırılması, dostluk nişanesi ve muaşeret kaidesi olarak tanımlanmıştır. Karşılıksız olarak yapılan bir eylem olan hediyeleşmek eylemi islam literatüründe ise Müslümanların birbirine yakınlaşmasını sağlayan bir araç, fitnenin çıkmasını ve yayılmasını önleyen bir önleyici olarak tanımlanmıştır. İslamda hediyeleşmek kavramı peygamber efendimizin bir emri niteliğindedir. Peygamber efendimizin bir sünneti olan hediyeleşmek ile ilgili olarak Efendimiz Sav:

‘’ Birbirinizi sevin ve birbirinize hediye verin.’’, ‘’ seni ziyaret etmeyeni ziyaret et, sana hediye vermeyene hediye ver. ‘’ şeklinde buyurmuş ve islam dininde hediyeleşmenin insanları birbirine yakınlaştıran bir eylem olduğunu insanlara anlatmıştır.

İslamda hediyeleşmek ile ilgili olarak çok sayıda hadis vardır. Bu hadislerin genel olarak işaret ettikleri nokta insanların birbirine yakınlaşması, birbirlerine olan sevgi ve saygılarının korunması, aralarında fitne oluşmasının önlenmesi ve İslam dininde tanımlanan Müslüman kavramına tam anlamı ile uyan müminler olmasına yöneliktir. İslamda hediyeleşmek ile ilgili hadisler şunlardır.

1 ) Hediyeleşmek peygamber efendimizin bir sünnetidir. ( Kütüb-i Sitte )

2 ) Hediyeleşmek Alla ( azze ve celle ) ın muhabbetini kazanmak için bir vesiledir. ( İhya-u Ulum-i )

3 ) Hediyeleşmek insanlar arasındaki sevgiyi ve birliği artırır. ( Beyhaki )

4 ) Hediyeleşmek gönüllerdeki kırgınlığı, küskünlüğü ve fitneyi ortadan kaldırır. ( Kütüb-i Sitte)

5 ) Hediyeleşmek Sıla-i rahim baplarını güçlü kılar ve kuvvetlendirir. ( Buhari )

Peygamber efendimiz Sav hediyeleşmek konusunda müminlere uyarılarda bulunmuş, pek çok kez hediyeleşmenin aralarındaki birliği güçlendiren temel etken olduğuna işaret etmiştir. Müminler arasında hediyeleşmenin yaygınlaşması için teşvik edici hadisler buyurmuştur. Bu hadisler şu şekildedir:

1 ) ‘’ Hediyeleşin, hediyeleşmek sevgiyi artırır, kalpteki kötü duyguları yok eder.’’

2 ) ( Birbirinize yiyecek hediye verin. Bu rızkınızda genişlik hasıl eder. )

3 ) ( Hediyeleşin, çünkü hediyeleşmek kalpteki karanlık olan kin, bugz, adavet duygularını giderir.)

İslamda hediyeleşmek kavramı kadar verilen hediyenin kabul edilmesi çok önemlidir. Hediyeleşmeyi teşvik eden noktalardan biri de verilen hediyenin kabul edilmesidir. Peygamber efendimiz hediyeleşmenin yayılması ve pekiştirilmesi için ‘’ Kim size bir iyilik yaparsa ona karşılığını verin. Verecek bir karşılık bulamazsanız ona dua edin. Hatta bilinki dua ile onun karşılığını verdiniz.’’ Buyurmuştur.

İslamda Hediye Adabı

İslamda hediyeleşmek, hediye adabına göre yapılmalıdır. İslamda hediye adabı verilen hediyenin kabul edilmesini emreder. Bu nedenle verilen hediye kabul edilmelidir. Ancak verilen hediye bir çıkar amacı  veya bir fayda sağlanması amacı ile veriliyorsa bu hediye alınmamalıdır. Bu hediye değil rüşvet olacaktır. Hediyeleşme adabı olarak verilen hediyeden vazgeçilmemesi gereklidir. Verilen hediyeden vazgeçmeniz halinde mümin kardeşiniz ile aranızdaki sevgi pekişmeyecek aksine azalacaktır. Peygamber efendimiz hediye adabı içinde yasak hediye olarak adlandırdığı adaleti sarsacak, dürüst icra engeli oluşturacak hediyelerin alınmamasını emretmiştir. Bu konu ile ilgili olarak ‘’  Dine karşı rüşvete dönüşen hediyeleri sakın kabul etmeyin. ‘’ şeklinde buyurmuş ve yasak hediye kavramını inşalara anlatmıştır. Hediye vermek istediğiniz kişiye ideal değerde hediye almalı, uygun bir yolla vermelis, hedi verdiğinizde herhangi bir karşılık beklememelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.