Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Az Bulutlu

İslamda İnat ve Münakaşa

15.03.2019
156
A+
A-
İslamda İnat ve Münakaşa

İslamda İnat ve Münakaşa

İnat ve münakaşa, dini bakış açısı ile olduğu gibi ahlaki bakış açısı ile de yararı olmayan, güzel ahlak ile uyuşmayan hal ve davranışlardır. Allah (c.c) ile şeytanın arasında geçen ve kuranda da yazılı olan durumu hatırlayacak olursak; inatçılığın ne kadar büyük felaketlere yol açabileceğini daha iyi algılayabiliriz. Münakaşanın amacı, gerçeği ortaya çıkarmak ve sorunun çözümü için orta yolu bulmak ise, yararlıdır. Ancak egoist düşünceler ve dürtülerle hareket ederek ve bencilliğe hizmet edecek şekilde inat ve münakaşa etmek dinen de zararlıdır. Burada şu önemli noktaya da temas etmek gerekiyor ki; problemde hakikati ortaya çıkarmak ve orta yolu bulmak, eğer kişinin galip gelme hevesinden önemsiz ise, münakaşanın hiçbir meyvesi olmayacaktır. Çünkü bir ego tatmini niyeti ile ve sırf muhalefet olması için yapılan münakaşa her iki tarafa da zarar verebilir.

Münakaşanın Kaynağına Bakmak

Münakaşanın kaynağı kibir, büyüklük bencillikten geliyorsa, dinen de caiz değildir. Bir mümini gereksiz yere sözle incitmek ve kendi kibrini tatmin için kullanmak günahtır. Bir insanın kalbini kırmak amacı ile münakaşaya girişmek hayırlı sonuçlar doğurmaz. Dini konularda ise, insan ne kadar bilgi sahibi olursa olsun tartışma ortamı hazırlamak ve dini meselelerin derinlemesine sorgulandığı ortamlarda münakaşaya girmenin dinde yeri yoktur. Din, inanç ister ve inançla beslenir. İslam alimlerinin, kibir ve dünya sevgisine bakış açısı bellidir. Kibri yükseltmek için yapılan her girişim günahtır. Buna münakaşa ve inat da dahildir. Din alimi İmam Gazali,  mümini tanımlarken, müminin hiçbir zaman münakaşaya girişmediğini ifade eder. Müminin kötü insanlarla münakaşa etmesi müminin kendisini üzer demiştir. Dostlar arasında yapılan hararetli münakaşalar da dostluğu ve sevgiyi azaltmaktadır. İnat ve münakaşa bir müminin sıfatları değildir.

İnat ve Münakaşa

İslamda inat ve münakaşa her iki tarafa da yarar getirmez. İnat, doğru olanı yanlış olana karşı savunurken gerekli olabilir. Fakat yanlışta ısrar eden insanlarla inatlaşmak onları yumuşatmak yerine daha da kötü hale getirir. Örnek vermek gerekirse, en iyi din islamdır konusu üzerine dine soğuk bakan biri ile münakaşaya girilmez. Girilirse bir fayda elde edilmez.  Maddi çıkarlar elde etmek için yine inat ve münakaşa, kişinin kalbinin halis olmadığını gösterir. Çıkar ede etmek için kalp kırmak, münakaşa etmek caiz değildir. Münakaşa, bir kimsenin aklının üstün olduğunu göstermek için yapılıyorsa dinen zarar vericidir.  Dünyevi bir meselede haklı olunduğu halde, sonuçlar daha da kötü olmasın diye münakaşaya girişmeyen insan daha faziletlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.