Son Dakika
Anasayfa / İslami Makaleler / İslamda İyilik Yapmak

İslamda İyilik Yapmak

İslamda İyilik Yapmak

İslamda iyilik yapmak şu şekilde tanımlanmıştır. Allah’ın rızasını kazanacak Müslümanlar; iyiye sebep olacak her güzel işi yapan, iyi olan, iyilik yapan ve başkalarının iyiliğini isteyen kişilerdir. Başkaları için iyilik dileyen kişiler için islam dininde hayırhahlık tanımlanmıştır., başkaları için kötülük isteyen kişiler için ise badhahlık ünvanı tanımlanmıştır. Müslüman kişilerin yaşam merkezleri iyilik yapmak üzerine kurulur. Elleri ile, dilleri ile, malları ile iyilik yapan kişiler Allah’ın rızasını alacaktır. Muhammed Masum Hazretleri bu konuda şöyle buyurmuştur: ‘’ Ömrü kısa olduğu için sonsuz ahiret hayatına Allah’ın rızasını kazanmış şekilde girmenin yolu iyilik yapmak, insanlar için iyilik istemektir. Müslüman Müslümanın kardeşidir. Onu üzmeyeceği gibi onun iyiliğini istemelidir.’’

İslamda iyilik yapmak kavramı hakkında peygamber efendimiz SAV  şu şekilde buyurmuştur: ‘’ Kim bir arkadaşının, bir Müslümanın ihtiyacını görürse, Allah da onun ihtiyacını görür.’’. Bir imtihan dünyası olan yaşadığımız dünya da bu hadis bizlere yol gösterici niteliktedir. Müslüman kardeşlerimize, akrabalarımıza, dostlarımıza, tanıdığımız, tanımadığımız insanlara yardım etmek, onlara iyilik yapmak hem onların ihtiyacını gördüğümüz için mutlu olmamızı sağlar hem de Allah’ın rızasını kazanmamıza vesile olur. İslamda iyilik yapmak ile ilgili olarak Kuran – ı Kerim’de şu ayetler yer almaktadır.

‘’ Siz insanlık için meydana çıkmış en hayırlı ümmetsiniz. İİyiliği emreder, fenalıktan alıkonursunuz ve Allaha iman etmeye devam edersiniz. ‘’ ( Alu İmran Suresi 3. Ayet )

‘’ İyiliği emretmek, fenalıktan sakınmak hususunda birbirinizle yarışın. Birbirinize yardım edin, ve birbirinize düşmanlık yapmayın. ‘’ ( Maide suresi 5. Ayet )

‘’ Bir kişi iyi bir iş işlerse faydası kendisinedir.’’ ( Casiye suresi 45. Ayet )

Kuran-ı Kerim’de geçen ayetler ışında peygamber efendimizin hadisinde şöyle buyurmuştur: ‘’ ümmetimin iti ve kötü bütün amelleri bana gösterildi. İyi ameller içinde eziyet verecek şeyin kaldırılması, mescitlerin temizlenmesi ve Müslüman kardeşi için iyi şeyler olması yolunda dualar edilmesi de vardı.’’

İslamda iyilik yapmak; insanların öncelikle kendilerine karşı olan görevleri olup, ikinci sırada aile bireyleri ve dostlarına karşı yapmaları gereken bir konudur. İmkanları dahilinde elleri ile, sözleri ile malları ile insanlara iyilik  yapan Müslümanlar Allah’ın rızasını kazanacak kişilerdir. İyilik yapmak sadece somut olarak yardımcı olmak değildir. Bir hastayı ziyaret ederek ona moral vermek, bir kişiye nasihat etmek, bir kişi ile oturup sohbet edip onun dertlerini dinlemek, sıkıntısı olan kişi için dualar etmek, evinin önünü temizlemek, insanlara zarar gelmesini önlemek, yapacağınız bir eylem ile birinin zarar görmesini önleyerek fayda sağlamasına katkı sunmak gibi işleler bütünüdür.

Maddi olarak yapılacak iyilikler arasında birilerin insan gücü ile yardımcı olmak, insanların toplu olarak bulundukları yerleri temizlemek, eğitime gidecek çocuklara yol göstermek, maddi gücünüz ile insanlara maddi yardımlar yapmak,  Allah’ın rızasını kazanacak işler yapmak İslamda iyilik yapmak kavramını tanımlamaktadır. Yaptığınız iyilikler karşılığında bu dünya da insanların sevgisini ve saygısını kazanmanın yanında Allah’ın rızasını kazanmak ta yer alır. Günümüzde insanların kalpleri her geçen gün kararmakta v e iyilik kavramını hepten unutmaktadırlar. Bu nedenle günümüzde iyilik kavramının hatırlanmasına ve hatırlatılmasına çok büyük ihtiyaç vardır.

Hakkında Admin

İlginizi Çekebilir

İblisi Üzen Yedi Güzel Haslet

İnsanın Bâzı Davranışları, Şeytânın Feryâd-u Figân Etmesine ve Üzüntüden Zayıf Düşmesine Yol Açmaktadır. Rivâyete Göre …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TUTSELA Müslüman Dini Sitesi