Son Dakika
Anasayfa / İslami Makaleler / İslamda Kalp Kırmak

İslamda Kalp Kırmak

İslamda Kalp Kırmak

İslamda kalp kırmak, islam alimlerinin de hem fikir olduğu gibi, büyük bir günahtır. İslam alimlerinden İmam Rabbani’nin belirttiği gibi, kalp manevi bir köprü olarak Allah’a giden tek yoldur. Tüm ilhamlar kalbe doğar. Sevgi ve merhametin kaynak noktası zihin değil kalptir. Bazı insanlar akıl ile zekanın ayrımını tam olarak yapamıyorlar. Aklın kaynağı beyin iken, zekanın kaynağı ise kalptir. Sezgiler, mantıksal olarak açıklanamayan gizemli dürtüler ve uyarılar olarak; hayatımızın birçok alanında bizleri tehlikelerden ve zor problemlerden kurtarır. Bazen mantıkla çözemediğimiz birçok olayı bir anda şimşek çakması ile kısa bir aydınlanma yaşayarak tüm çözümü görürüz. Bunun kaynağı kalptir. Kalbin gizemleri oldukça köklüdür ve çözülememiştir. Dinin ilham kaynağı ve tüm faziletleri kalp ile algılanır. Değerli okuyucularımız, burada kastedilen şeyin organ olarak kalp olmadığını idrak etmişlerdir. Yoksa kalbi açıp baktığınızda kas kütlesinden oluşan bir biyolojik bir pompa görürsünüz. Ama bizim söz ettiğimiz şey, manevi olarak kalp ve manevi olarak zihindir.

Maneviyatta Kalbin Önemi

Kalp kırmak sadece dinimizde değil tüm dinlerde istenmeyen ve dışlanan bir davranıştır. Kalbi kıran kimse, bencilliğine hizmet eder. İnsanların kalbini kazanmak çok zor ama kırmak çok kolaydır. Yoldan geçerken hiç tanımadığınız birine küfür ederek bile kalbini kırabilirsiniz. Ama o kalbi kazanmak için belki tüm maddi imkanlarınızı öne sürmeniz bile yeterli olmayabilir. Kalp manevi olarak insanı insan yapan tüm ulvi duyguların kaynağıdır. Nefs yine manevi olarak tüm negatif kötü duyguların kaynağıdır. Bu geçici dünya hayatında, bir halis müminin veya bir Allah dostunun kalbini kırmak en büyük felaketleri davet eder.

Kalp Kırmak ve insanları incitmek

İnsanlar ancak kalp kırılırsa incinirler. Bir annenin çocuğuna fiziksel olarak terlik fırlatması ya da kulağını çekmesi çocuğun kalbini kırmaz. Onun yetişmesi için ve terbiye etmesi için bir araç olur. Bu durum kalp kırmak değildir. Yine bir babanın, kötü yola sapmış oğlunu azarlaması, onun geleceğini düşünmesi ve onun için en iyiyi istemesi açısından kalp kırmak değildir. Kalp kırmak, bir insanın kendi özel maddi ve manevi çıkarlarını savunmak ve karşı tarafı dışlamak amacı ile yapılması şeklinde ise, günahtır. İmam Rabbani’nin Mektubatlar kitabının 3. Cildinde “kalp kırmanın büyük bir günah olduğu” belirtilmektedir. Yine Allah dostlarından  A. Arvasi hazretleri de bu konuda çok açık olarak “kimsenin kalbini kırmayınız!” tembihi dikkat çekicidir. Kalp kırmak, dikkat edilirse, hem kalbi kıranı üzer, hem de kalbi kırılanı üzer. Her iki taraf da bundan zarar görür.

Hakkında Admin

İlginizi Çekebilir

İblisi Üzen Yedi Güzel Haslet

İnsanın Bâzı Davranışları, Şeytânın Feryâd-u Figân Etmesine ve Üzüntüden Zayıf Düşmesine Yol Açmaktadır. Rivâyete Göre …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TUTSELA Müslüman Dini Sitesi