Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Az Bulutlu

İslamda Tokalaşma

21.06.2019
158
A+
A-
İslamda Tokalaşma

Tokalaşmak sosyal bir ilişkidir. İnsanların tokalaşmaları bu asırdaki ya da geleneği sosyal uygulamayı yansıtmamaktadır. İslamda Tokalaşma konusunu incelediğimizde; Peygamber efendimiz Hz. Muhammed’ in zamanında da tokalaşma söz konusuydu. Hadis kitaplarında müsafaha ismiyle de zikredilmektedir. Ashabı ikramda tokalaştıklarına yani müsafaha yaptıklarına dair rivayetler bulunmaktadır. O zamanlar tokalaşmayı her namazdan sonra değil, daha çok uzun zaman görüşmemiş bir ilişki için ya da o süreçteki bir ayrılıktan sonra daha yoğun yaptıkları gözlemlenmiştir.

İslamda Tokalaşma Hakkında Verilen Bilgiler

Tokalaşmak hadis kitaplarımızda sünnet olarak zikredilmektedir. Bilhassa tokalaşma kişilerin iki eliyle yapılmaktadır. İki kişinin dört elinin karşılıklı olarak bir araya gelerek birbirlerine samimiyet göstermelerine yönelik bir uygulamadır.

Kadının erkekle, erkeğin kadınla tokalaşması islami açıdan o dönemin şartları göz önüne bulundurulduğunda asla caiz olmadığı görüşünü savunan din adamları bulunmaktadır. el üzerinde de olsa tokalaşma vasıtası ile erkeğin kadına dokunması olarak yorumlandığı için İslami yorumcuları bu konuda caiz veya caiz değil olarak ikiye bölmüştür. Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanlığı’ nın vermiş olduğu fetva doğrultusunda erkeğin kadın ile tokalaşması caizdir. Bu durumu günümüz şartlarına uygun şekilde değerlendirme yapılmaktadır. Fakat çoğu din alimini hadis yprumlamalarına göre kadın ve erkeğin tokalaşma işlemini caiz bulmamaktadır. Hz. Ayşe, çok net bir ifade ile tokalaşma konusunda Resulullah efendimizin eli hiçbir şekilde bir başka yabacı kadının eline değmemiştir, demiştir. Buradaki yabancı kadın şu şekilde yorumlanır; bir erkek bekar olması halinde onunla evlenmesi caiz ise, o erkek için o kadın yabancı bir kadındır. Buna aynı zamanda namahrem denilmektedir. Bu kadının evli ya da bekar olması fark etmemektedir.

Tokalaşmak Hakkında Dinimizin Önerileri

Kişinin kendi ile evlenmesi caiz olmayan kişiler mahremi kabul edilmektedir. Din adamlarına göre bir erkek mahremi ile tokalaşabilir ve bunların dışındaki kişiler ile tokalaşmak haramdır olarak yorumlamışlardır. Yaşadığımız çağa ayak uydurmak amacıyla, sosyal ilişkilerimizi ön plana çıkardık. Tokalaşmayı hem siyasi hem de sosyal açıdan insanın medeni görünmesi gibi bir nedene dayandırılarak farklı boyutlarda ele alınması çağımızın uyumudur.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Hz. Muhammed’ in yabancı kadınlar ile tokalaşmaması durumunu, Arapların millet olarak böyle bir geleneğinin olması ile açıklamıştır. Kadın ve erkeğin birbiri ile tokalaşmasını yasaklayan herhangi bir hadis ya da bir ayet olmadığını da vurgulamışlardır. Arap milletinin bulunduğu topluluk kuralları gereği kadın erkek tokalaşmanın yapılmamasından kaynaklı olarak, hem ülkemizde hem de günümüz çağında kadın ve erkeğin tokalaşmasının haram olmadığının altını çizmiştir. Yalnız kadın ve erkeğin de tokalaşmasının bir adabı olması gerektiği de muhtemeledir. Mahrem ya da namahrem fark etmeksizin bir kadının bir erkek ile tokalaşması ya da iki hem cinsin birbiri ile tokalaşması edep ve saygı kuralları çerçevesi gereğince yapılmalıdır. Tokalaşmanın zinaya götüreceği niyeti ile haram olarak fetva veren din adamlarına karşı Diyanet İşleri Başkanlığı bir kişinin niyetine bakmamız gerektiği konusunda detaylar ile durumu yayımlamış olduğu ilmihalinde açıklığa kavuşturmuştur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.