Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Gök Gürültülü

İSLAMİYET’İN YASAKLADIĞI HARAMLAR NELERDİR

03.03.2019
83
A+
A-
İSLAMİYET’İN YASAKLADIĞI HARAMLAR NELERDİR

İSLAMİYET’İN YASAKLADIĞI HARAMLAR NELERDİR

Hiç şüphe yok ki Allahü Teala peygamber efendimiz Hz Muhammed’i(sav), tüm insanlığa İslamiyeti tebliğ etmesi için elçi kılmıştır. İslamiyeti kabul eden herkesin yerine getirmesi gereken dini vecibeler bulunmaktadır. Kelime- i şehadet getirmek, namaz kılmak, oruç tutmak, zekat vermek ve hacca gitmek tüm inananlara farz kılınmış İslam’ın şartlarıdır.

İslam dininin en güzel tarafı akıl ve mantık dini olmasıdır. Allah, bazı yiyecek, içecekleri ve birtakım davranışların yapılmasını kullarına haram kılmıştır. Peki, islamiyet’in yasakladığı haramlar nelerdirİ? Ve neden haram kılınmıştır?

İSLAMİYETTEKİ HARAMLAR NELERDİR

Haram, dinin insanlara yapmasını yasakladığı kurallar bütünüdür. Haram olan her şey insanların iyiliği, sağlığı, aile yaşantıları, toplum düzeninin sağlanması için Allah tarafından yasak haline getirilmiştir. Maddeler halinde islamiyetteki haramlar nelerdir? Açıklamalarıyla birlikte tüm detayları yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

  • İçki içmek, bir damla da olsa bir şişe de olsa en büyük haramlar arasındadır. Haram kılınma sebebi, içinde bulunan alkolün insanın hareketlerini ele geçirerek ne yaptığını bilmez hale getirmesidir. Peygamber efendimiz bir hadis-i şerif’te şöyle buyurmuştur; zinhar içki içmeyin, zira içki içmek bütün şerlerin ve kötülüklerin anasıdır.
  • Kumar oynamak,  içki içmek gibi büyük haramlar arasındadır. Çünkü hiçbir şekilde emek vermeden sadece şansını deneyerek kazanılan para, hayırdan çok şer getirir. Haydan gelen huya gider diye bir tabir vardır. Kolay yoldan kazanılan paranın kazanan kişiye hiçbir faydası olmayacağı gibi başka bir insanın çocuklarının ve ailesinin rızkına gönül rızası olmuş olsa bile el koymaktan başka bir anlama gelmektedir. Diğer bütün haramlarda olduğu gibi kumar oynamak da insanların ahlaki değerlerine aykırı olduğu için yasaklanmıştır.
  • Cinayet işlemek ırzına, namusuna, canına kasıt edilmesi, vatan ve din müdafaası gerektirmeyen durumlar dışında Allah’ın vermiş olduğu canı bir kulun alması çok büyük günahtır. Eğer böyle bir günah olmasaydı, insanlar da kendi adaletini kendi sağlama düşüncesi hakim olurdu. Cinayet işleyen bir kişi bu dünyada da öteki dünyada da hak ettiği cezanın karşılığını almaktadır.
  • Kendi canına kıymak, bir insanın işlediği en büyük günahlardandır. Söyle ki, kendi canına kıymak bir başka insanı öldürmekten daha büyük günahtır. Yaşanılan sıkıntılar ne olursa olsun hiçbir gerekçe bir insanın kendi canına kast etmesine gerekçe olamaz. Allah’ın bize bahşettiği canı vakti ve zamanı gelince sadece Allah alır.
  • Zinada bulunmak, birbirleriyle nikahları bulunmayan erkek ve kadının cinsel münasebetleri, duygusal yakınlaşmaları ve ahlaki değerlere aykırı olan davranışları haram kılınmıştır. Kuranı Kerim’in birçok ayetinde zinada bulunmanın günah olduğu açıkça belirtilmektedir.
  • Erkeklerin bir kadın dururken başka bir erkekle şehvetle haram yoldan cinsel ilişkiye girmesi en büyük günahlar arasındadır. İslamiyette, erkek erkeğe cinsel münasebette bulunmak livata olarak ifade edilirken böyle bir münasebet içinde bulunan herkes lanetlenmiştir .

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.