Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Sağanak Yağışlı

İslamiyette Büyünün Yasaklanması Büyünün Haram ve Günah Olması

05.03.2019
67
A+
A-
İslamiyette Büyünün Yasaklanması Büyünün Haram ve Günah Olması

İslamiyette Büyünün Yasaklanması Büyünün Haram ve Günah Olması

Tabiatüstü güçleri etkileyebilme adına kararlaştırılmış ve aynı zamanda öğretilebilen teknikler sistemi olarak adlandırılan bir olgudur. Büyüde gizli güçler ile irtibat halinde olarak faydalı, zararlı ve koruma amacı ile bazı sonuçlar elde edebilmek için yapılan uygulamadır. Bu noktada cinler, şeytanlar, ruhlar, canlı ya da ölmüş çeşitli hayvanlar kullanılmaktadır. İki kişinin arasını bozmak ya da evde huzuru kaçırarak eşler arasına girerek hayatı onlara zindan etmek için kullanılabilmektedir. Ayrıca baht bağlama, dil kilitleme mala ve cana zarar verme adına da büyü kullanılmaktadır. Etkileri yönü ile büyük sorunların yaşanması ve çözümü oldukça zor bir hayat yaşanmasına da neden olabilmektedir.

Büyünün Belirtileri

Büyü çeşidinde farklılıklar olsa da belirtiler aşağı yukarı aynı olduğu söylenmektedir. Genellikle ense kökünde ve alında ciddi ağrılar, dikkat dağınıklığı, sürekli yorgun hissetme, gözlerde ağrı gibi belirtilerle başlamaktadır. Tedavi edilebilmesinde genel olarak bu belirtilere bakılarak büyünün tedavisine başlanır. Doktorlar tarafından ağrının nedeni anlaşılamaması ya da sebepsiz baş ağrıları oluşabilmektedir. Büyüyü çözen ayetlerin okunması ile birlikte kişi ağlar, hiçbir şey yapmak istemez, konuşmakta güçlük çeker ve hayata dair birçok beklentisini bir kenara bırakma isteği oluşabilir. Bu durumların dışında hiçbir etkinin görünmemesi de olabilir.

Büyü Yaptırmak Günah Mı?

Büyü, tüm dinler tarafından haram kılınmış ve yapılması yasaklanmıştır. İslamiyet de aynı şekilde büyüyü yasaklamış ve haram kılmıştır. Büyüyü yapanların da dinden çıkacağını net bir şekilde açıklamıştır. İslamiyet’e göre hem fal baktırmanın hem de büyü yaptırmanın dinde yeri bulunmamaktadır. Büyü yapmanın yasak olmasında ki en önemli amaçlardan bir tanesi insanın hür iradesine başkası tarafından müdahale edilmesi ve yaşantısına dair kendi tercihlerinde zorlama olmasındadır. Sihir yapan insanların hiçbir şekilde kurtuluşa eremeyeceklerini belirten ayetler bulunmaktadır. Hz. Muhammed (S.A.V) sihir yapmanın büyük günahlardan olduğu belirtmesi İslamiyet’in büyüye karşı tavrını da açıkça göstermektedir.

Büyü Bozdurmak

Büyü yapılan kişinin büyüden kurtulması ve çözmesi için uygulamalar yapılmaktadır. Bu uygulamaya da Nüşre denilmektedir. Bu konuda bazı alimler caiz olduğunu bazıları ise caiz olmadığını savunmuşlardır. Rivayetlere göre Said İbnu’l Müseyyeb “Allah zarar veren büyüyü yasakladı fakat fayda vereni yasaklamadı.” denildiği söylenmektedir. İslamiyet’te affedilmeyen iki günah vardır. Bunlardan bir tanesi Allah’ı inkar etmek diğeri ise kul hakkıdır. Büyüde her iki büyük günah da bulunmaktadır. İnsanlara faydalı olan işlerin yapılması helal kılındığı için alimlerin genel görüşü büyü bozdurmanın caiz olduğunu belirtmektedir.  Hz. Muhammed (S.A.V.) Gelecekten haber veren bir kişiye bir şeyler soran ve söylediği şeyleri kabul eden kişinin kırk gün namazı kabul olmayacağını söylemiştir. Böylesi bir günaha yaklaşmak hem ruhen hem de bedenen başa çıkılamaz sorunlarla karşılaşılmasına neden olabilir.

Büyü İle Alakalı Ayet ve Hadisler

Bakara Suresinin 102. Ayetinde büyüyle alakalı geniş bilgiler bulunmaktadır. Ayetin tefsirinde söylenen şunlardı: “Bu yol ile karı koca arasını ayırmak için fesatlar çeviriyorlar Böyle bir etkiyi meydana getiren büyüler sayesinde cemiyetin içinde ne kadar büyük fitneler çıkarabileceklerini artık siz kıyas edin. Karı koca arasında ki sevgiyi kırıp onları ayıranlar topluma neler yapmaz ki? Hemşehriler ve komşuların arasında fitnelere yol açmazlar mı? Ayetin göstermiş olduğu en büyük gerçek büyü ruhlar üzerine büyük etkide bulunuyor. Kalpleri çeler, fikirleri bozar, ahlakı perişan hale getirir ve toplumu karma karışık hale getirir. Bu durum büyünün olduğunun açık göstergesidir. Tüm insanların hem ruhen hem de bedenen etkilendiği büyü ciddi zararların oluşmasına neden olmaktadır. Uzak durulması ve her ne sebep olursa olsun yaklaşılmaması gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.