Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

İslamofobi nedir?

20.09.2021
885
A+
A-
İslamofobi nedir?

Gün geçtikçe İslam dinine duyulan güvenin azalmasıyla beraber İslam toplumları dahil olmak üzere pek çok toplumda islamofobi diye adlandırılan; İslam korkusu, İslam dinine karşı olan önyargı ve İslam dinine yapılan ırkçılık gibi anlamlara gelen korku sebepli bir fikir akımı ortaya çıkmıştır. Bu durumun ortaya çıkması İslam dininin geri kalmış bir toplum oluşturduğu,  dini İslam olan devletlerin medeni devletler seviyesine erişememiş olduğu, iddialarından kaynaklanmaktadır. Günümüzde ise bu iddiaların yanı sıra Doğu’da gerçekleştirilen terör faaliyetleri, İslam dininin özellikle Batılı toplumlar üzerinde kötü bir izlenim yaratmasına ve islamofobinin daha da yaygınlaşmasına neden olmuştur. Nihayetinde işlenen suç o suçu işleyenin sorumluluğudur bu nedenle toplumda meydana gelen terör faaliyetlerinden İslam dinine ve o dine mensup insanlara önyargılı bir biçimde yaklaşmanın bir diğer adı ise modern ırkçılıktır.

İslamofobi Nasıl Ortaya Çıktı?

İslamofobi, İslam’ın Batı’nın ortak değerlerine uymadığı iddiası, İslam’ın Batı’nın kültürel ve dinî yapılarından aşağı olduğu fikri ve İslam’ın bir inanç kaynağı olmaktan ziyade vahşi ve geri kalmış bir siyasi ideoloji olduğu algılarının yayılmasıyla görünürlük kazanmaktadır. Bu algıların ortaya çıkmasına birçok faktör sebebiyet vermiştir. Tarihsel boyutta İslamofobinin ilk örneği 732’de gerçekleşen ve Hıristiyanların “işgalci” Müslümanları yendiği Puvatya savaşıdır. Yaşanan bu olayın ardından Avrupalılar Müslümanları ötekileştirme eğiliminde bulunmuşlardır. Ardından 11 Eylül 2001 tarihinde gerçekleşen olaylar ve Doğu’da IŞİD tarafından gerçekleştirilen terör eylemleri ile İslamofobi, Batı dünyasında kitlesel boyuta ulaşmıştır ve ırkçı bir nitelik kazanmıştır. Günümüzde yapılan araştırmalar bu problemin varlığını somut bir şekilde gözler önüne sermektedir. 2015 yılında ABD’de PEW tarafından gerçekleştirilen bir ankette katılımcılara sempati duydukları dini gruplara 100, hiç sempati duymadıkları dine ise 0 vermeleri istenmiş, sonuçta Müslümanlar 100 üzerinden 40 puan almışlardır ve bu araştırma Müslümanların en az sempati duyulan din sıralamasında birinci sırada yer almasıyla sonuçlanmıştır. Yapılan bu araştırmalarla birlikte Yeni Zellanda’da camilere düzenlenen terör eylemleri, Arapça konuştuğu için uçaktan indirilen yolcular, toplum içinde başörtülü kadınlara karşı olan önyargı İslamofobinin sonuçları arasında yer almaktadır. Bu problem yadsınamayacak bir seviyededir ve İslam dini hakkında yapılan kötü söylemler artık Müslüman insanlar için nedensiz bir şekilde yapılmaktadır.

İslamofobiye Çözüm Var mı?

Dünyada İslam dinine karşı olumlu bir bakış açısı oluşması için öncelikle İslam dinihakkında herkesin daha derinlemesine bilgilendirilmeye ihtiyacı vardır. İslamofobikbakış açısındaki en büyük problem insanların İslam dininden korkmalarının yanı sıra İslam hakkında çok az şey biliyor olmalarıdır. Her ne kadar bazı terörist grupları kağıt üstünde İslam dinine mensup olsa da İslam dini daha bütünsel bir şekilde ele alınmalıdır. Bir dini betimlerken terörist gruplarını ön plana çıkarmak o dinin asıl anlam ve öneminin hiçbir zaman benimsenmemesine neden olur. Ayrıca İslamofobi dünyanın her yerinde bir suç olarak kabul edilmeli ve hakaret ırkçılık seviyesindeki eylemlerin yaptırımları olmalıdır. Benim görüşüm de makaledeki önerileri destekler niteliktedir. Buna ek olarak söylenebilecek tek öneri bütün insanlık için ahlak ve empati eğitimine özen gösterilmesi gerektiğidir. Düzgün bir empati ve ahlak eğitiminin islamofobinin yanı sıra günlük hayatta yapılan her türlü ırkçılık için kalıcı bir çözüm olduğu söylenebilir. Bu anlamda İslam dini hakkında az bilgiye sahip insanlardan bu dine mensup kişilere nedensiz bir şekilde hakaret yöneltmeleri yerine bilgi sahibi olup empati kurarak yaklaşması beklenmektedir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.