Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28°C
Parçalı Bulutlu

İstanbul’da Ziyaret Edilecek Türbeler

11.06.2020
65
A+
A-
İstanbul’da Ziyaret Edilecek Türbeler

Türbe Nedir ?

Devlet adamlarının veya din alimlerinin mezarlarının bulunduğu binaya verilen isimdir. Ama genel olarak denilcek olursa türbelerin çoğunda dini kişilerin mezarı vardır diyebiliriz.

İstanbul türbeler konusunda Evliyalar şehri olarakta adlandırılır. Milyonlarca türbeyi için bulunduran İstanbul’da bütün türbeleri gezmek imkansız diyebiliriz. Biz sizin için gezilecek, en çok tercih edilen türbeleri listeledik.

Eyyub El Ensari Türbesi

Eyüp Sultan Camii’nin yanında bulunan Hz. Hâlid Bin Zeyd Ebû Eyyüb el-Ensâri’nin türbesi Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u feth etmesinden sonra hemen yapılan ilk eserdir.  Eyyüb el-Ensâri Hicretten tam iki yıl önce Mekke’de Peygamberimizle görüşerek İslam dinini kabul etmiştir. Bu türbeyi ziyaret etmeye geldiğinizde hemen yanında bulunan Eyüp Sultan Camii de ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Hz. Yuşa Türbesi

İstanbul’un en tepesinde yer alan bu türbe bütün dinler için kutsal olarak görülerek öyle kabul edilmiştir. İstanbul’un ilk yerleşim zamanından beri ziyaretçilerine açık bir türbedir. Hz. Yuşa, Yusuf Aleyhisselam’ın neslinden olan Nun’un oğludur. Hz. Yuşa ve mezarı hakkında geçmişten günümüze kadar konuşulan birden fazla rivayet bulunmaktadır.

Şeyh Yahya Efendi Türbesi

Kanuni Sultan Süleyman’ın süt kardeşi olarak bilinir. Osmanlı döneminin en büyük alimlerinden birisi olan Şeyh Yahya Efendinin türbesi İstanbul’un en güzel manzarası olan Yıldız Parkı mevkisinde bulunmaktadır.

Aziz Mahmud Hüdai Efendi Türbesi

Aziz Mahmud Hüdai Hazretleri 1541 yılında dünyaya gelmiştir. Bir çok padişah devri gören Aziz Mahmud Hüdai Efendinin türbesi İstanbul’da en çok ziyaret edilen türbelerin arasında yer almaktadır.

Sümbül Efendi Türbesi

Asıl adı Yusuf Sinan’dır fakat Zeynüddin unvanıyla da bilinmektedir. Küçük yaşından beri ilimle uğraşan bir kişiliktir. Rivayete göre yaşıtları sokaklarda oyun oynarken Sümbül Efendi dergahlara giderek alimlerden ders almaktaymış. 1529 yılında hayatını gözlerini yuman Sümbül Efendinin Türbesi dergahının bulunduğu yere gömülerek türbe haline getirilmiştir.

Pertevniyal Valide Sultan Türbesi

İstanbul’da bilinen Valide Sultan Camiisinin ve Konya Aziziye camisini Valide Sultan yaptırmıştır. Türbesi 1871 yılında yapılmıştır fakat Aksaray’da yapılan düzenlemelerden ötürü birkaç kez başka yere taşınmıştır. En son olarak 2. Mahmud’un sandukasının altına defnedilmiştir.

Zuhurat Baba Türbesi

Geçmişten günümüze bir çok rivayet dolaşmakta. Zuhurat Baba için en çok anlatılan rivayet ise şudur; İstanbul’un fethi sırasında birden meydana çıkarak bütün askerlere su ve yemek vermiştir. Bizans’lıların su kuyularına zehir attığı için Osmanlı askerinin susuzluktan öleceği zaman bütün askerlere su dağıttığı söylenmekte. Zuhurat Baba türbesi Bakırköy’de ziyaretçilere açık bir şekildedir.

Ebu Şeybe el-Hudri Türbesi

Kabrinin İstanbul’da olduğu fakat kesin olarak nerede olduğu bilinmemektedir. Ebu Şeybe el- Hudri’nin türbesi, Eyyub El Ensari’nin türbesinde olduğu gibi bu türbede Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır.

Kılıç Ali Paşa Türbesi

Kılıç Ali Paşa’nın türbesi İstanbul Tophane’de bulunmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.