Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16°C
Gök Gürültülü

İyilik Nedir ?

26.07.2020
357.002
A+
A-
İyilik Nedir ?

İyilik Nedir ?

iyilik ifadesinin tanımını yapmak sizler için daha verimli olacaktır. Sözlükte “güzelleşmek” manasına gelen bu kavram,حسنه (hasene) kelimesinin müennesidir. Nitekim bu kelimeyi sadece bir şahsa ya da bir kuruma yardım etmek olarak algılamamalıyız. Kişinin karakterinin ve huyunun iyi olması da bu kavram içerisine girer. “İyi karakterli” ve”iyi huylu” diye tabir ettiğimiz şey de budur aslında. Bunun yanında güzel ve etik olan her şeyi iyilik ve güzellik olarak gören alimlerde vardır. Bu kavramı biraz daha inceleyecek olursak Kuran-ı Kerimde ve Peygamberimiz Hz Muhammedin (sav) hadislerinde bu konuya ilişkin birçok sahih bilgilere ulaşacağız. Başlıklar halinde inceleyelim :

1) İyiliğin Kuran-ı Kerimdeki Yeri

Geçmişten günümüze süregelen birçok güzel işin kutsal kitaplar tarafından emredildiğini biliyoruz. Öyleyse Kuranda da birçok yerde zikredilen iyilik kelimesini ayetler ışığında açalım. Nitekim Bakara Suresi 112. Ayette şöyle bahseder :  Hayır, kim (güzel davranış ve) iyilikte bulunarak kendisini Allah’a teslim ederse, artık onun Rabbi Katında ecri vardır. Onlar için korku yoktur ve onlar mahzun olmayacaklardır. İşte Allah (cc) iyilik namına işler yapan kimselerin ahiretteki durumunu böyle izah ediyor. Lakin ne yazık ki bu konuyu da açmak lazım gelir. Nitekim insanlar, söyledikleriyle amel etmemişlerdir. Herkes iyilik namına başkalarına karşı ahkam keserken kendileri bu söylediklerini yapmaktan bir hayli aciz olmuşlardır. Kuranda Yüce Allah bu konu hakkında şöyle buyurmuştur : “Siz, insanlara iyiliği emrederken, kendinizi unutuyor musunuz? Oysa siz kitabı okuyorsunuz. Yine de akıllanmayacak mısınız? ( Bakara Suresi 44. Ayet ) İşte bu ayet, bahsettiğimiz insan davranışlarına açıkça vurgu yapıyor. Bunun yanında Allah yolunda infak edilmiş her türlü amellerde iyilik kavramının içerisine girer. Çünkü Allah’ın insanlara sunduğu iyilik kapısı o kadar geniştir ki yoldan bir taşı çekip almak dahi bu söylediklerimizi destekler niteliktedir. Kuranda:  “Allah yolunda infak edin ve kendinizi kendi ellerinizle tehlikeye atmayın. İyilik edin. Şüphesiz Allah, iyilik edenleri sever.” (Bakara Suresi 195. Ayet) Bu ayetin tefsirinde ise her türlü iyiliğin Allah katındaki değerinden bahseder.

2) İyiliğin Manevi Boyutu ve Ashablar

İyiliği fiiliyat olarak açıkladık. Lakin maneviyat olarak da açmamız lazımdır. Zira eskiden beridir dini yayma gayesinde olan Peygamberimiz, Sahabeler, Tabiinler, Tebe-i Tabiinler bu yolda çok uğraş vermişlerdir. Her tarafa ulaşmak istemişler, dini ve dinle beraber iyiliği de anlatmaya çalışmışlardır. İşte böyle, kişilerin maneviyatını iyi yönde etkileyen her türlü davranışında iyilik çemberine gireceğini unutmayalım. Nitekim Kuranda : Sizden; hayra çağıran, iyiliği (marufu) emreden ve kötülükten (münkerden) sakındıran bir topluluk bulunsun. Kurtuluşa erenler işte bunlardır. ( Al-i İmran Suresi 104. Ayet ) böyle bahseder. Başka bir ayette : Dedi ki: “Ey kavmim, neden iyilikten önce kötülük konusunda acele davranıyorsunuz? Allah’tan bağışlanma dilemeniz gerekmez mi? Umulur ki esirgenirsiniz.” ( Neml Suresi 46. Ayet ) Bu uğraşıları açıkça görebiliyoruz. Peygamberin ve ashabının din namına yıllarca uğraştığını, insanların birçoğunun maneviyatını da iyilik ve güzelliklerle etkilediklerini anlıyoruz. Zira böyle olmamış olsaydı, yeryüzünde iyilik ve din adına hiçbir şey kalmayacaktı. Unutmamalıyız ki Din ve İyilik, birbirlerini tamamlayan en büyük parçalardır.

2) İyilik ve Hz Muhammed

Bu konuya birçok peygamberin değindiğini bildiğimiz gibi Hz Muhammed’de hayatında iyilik kavramına çokça yer vermiştir. Hz Muhammed; anne babaya iyilik, komşulara iyilik, sıla-i rahimde bulunmak gibi birçok konuda bu kavramı açıklamıştır. Nitekim bir hadisinde: İbnu Ömer (radıyallahu anh) anlatıyor: “Resûlullah (aleyhissalatu vesselam)’ı işittim, şöyle diyordu: “Kişinin yapacağı en üstün iyiliklerden biri, ölümünden sonra babasının dostlarına sıla-ı rahimde bulunmasıdır.” (Müslim, Birr,11-13 (2552); Tirmizi, Birr, 5 (1904); Ebu Davud, Edeb 129, (5143) buyurarak sıla-i rahime dikkat çekmiş ve en büyük iyiliklerden olduğunu söylemiştir. iyilik kavramını çok geniş bir yelpazede inceleyen Peygamberimiz, anne ve babaya iyilik konusunda da çok hassas davranmıştır. Örneğin yanına gelen bir adamla şöyle konuşmuştur:  “Ebu Üseyd Malik İbnu Rebi’a es-Saidi (radıyallahu anh) anlatıyor: “Bir adam: “Ey Allah’ın Resûlü, anne ve babamın vefatlarından sonra da onlara iyilik yapma imkanı var mı, ne ile onlara iyilik yapabilirim?” diye sordu. Resûlullah (aleyhissalatu vesselam): “Evet vardır” dedi ve açıkladı: “Onlara dua, onlar için Allah’tan istiğfar (günahlarının affedilmesini) taleb etmek, onlardan sonra vasiyetlerini yerine getirmek, anne ve babasının akrabalarına karşı da sıla-i rahmi ifa etmek, anne ve babanın dostlarına ikramda bulunmak.” Ebu Davud, Edeb 129, (5142); İbnu Mace, Edeb 2, (3664). İşte ! Hadisi şerifler bizlere her şeyi açıklar niteliktedir.

SONUÇ OLARAK:

Temelinde iyilik yatan her şeyin görüntüsünden de güzellikler yansıyacağını biliyoruz. Kuran-ı Kerimin ve Hadislerin bizlere gösterdiği yol doğrultusunda dinimizin ve vecibelerimizin bizleri her zaman iyilik kapısına götürdüğünü anlıyoruz. En ufak konuları bile göz ardı etmeden ümmetine sunan Peygamberimizin sözlerini ve takrirlerini, Kuran-ı Kerimin ayetlerini bir bütün haline getirerek işlemek hayatımıza ve hayatlarınıza etki edecek birçok sonuçlar doğuracağından şüphem etmiyoruz. Allah bizleri iyilik yapmaktan iyilikle beraber söylediklerimizle amel etmekten alıkoymasın. Amin !

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.