Son Dakika
Anasayfa / İslami Makaleler / Kanaat Etmek

Kanaat Etmek

Sözlük anlamı, azla yetinmek, elindekine razı olmak ve başkalarının elindekine göz dikmemek olan kanaat etmek aslına kazanma ve daha çok olanı elde etme hırsına yenilmeme durumudur. Şereh hazlara düşkünlükten kurtulmak ve tul-i emel sahibi olmak olarak da tanımlanan kanaat etmek aha fazlasını arzu etme, daha fazlasına hakim olma hırsının kalpten temizlenmiş olması, kalpten silinerek ahlaki erden kazanılması halidir. İslamda kanaat etmek; dünyanın süslerine kanmamak, dünyanın cazibesinden uzak durmak, Allah’ın koymuş olduğu kurallara riayet etmek, İslam dininin gereklerini yerine getirerek ihtiyacın kadarına sahip olmak şeklinde tanımlanır. Kanaat etmek doğrudan Kuran-ı Kerim’de yer almayan bir kavramdır. Ancak kanaat etmek şeklinde yorumlanacak ayetler Kuran-ı Kerimde yer almaktadır. El – Ankebüt süresinin 29. Ayetinde ‘’ Dünya dirliği eğlenceden, oyuncaktan ibarettir. Ahiret hayatı hakiki hayattır. Bunu bilselerdi Ahireti tercih ederlerdi.’’ Denilmektedir. Buradaki yorum ahiret hayatının hakikiliğini bilselerdi dünya yaşamında kanaat ederlerdi anlamındadır. Alu Umran suresinin 3. Ayetinde ise insanoğlunun gönlünü çelen kadınlar, oğullar, altınlar, gümüşler ekinler insana hoş gösterildi. Bütün bunlar dünya hayatında istifade edilecek şeylerdir. Asıl barınılacak yer Allah nezdindedir.’’ Denilmiştir. Bu ayette Allah nezdinde yer alabilmek için dünyadaki şatafatlı hayat yerine kanaat edilecek hayatı yaşamak gerektiği şeklinde yorumlanmıştır.

Kanaat etmek öncelikle ruhi bir erdeme kavuşmak olarak tanımlanabilir. Kanaat etmek bir çok anlama gelir. Birincil anlam elindekiler ile yetinme olarak kabul edilmiştir. Somut olarak dünya yaşamında ihtiyaçları karşılayacak minimum varlık ile yaşama anlamına gelir. İkinci anlam ise ruhi olarak rıza getirmek ve razı olmaktır. İmam Gazali bu konuda: ‘’ Kıyamette şükredenlere gelsin denilir. Onlar bir bayrak altında cennete giderler Bunlar darlık ve genişlikte her halükarda Allah’u tealaya şükredenlerdir.’’ Buyurmuştur. Bu hadisten de anlaşılacağı gibi şükredip, kanaat getirenler cennete gidecek kişilerdir.

Kadere inanmak da kanaat etmek anlamındadır. İslamda kanaat etmek kilinin kendisine biçilmiş olan kaderi kabul etmesi, kader iman etmesi anlamına da gelmektedir. Kader, insanların neler yaşayacağını Allah2ınönceden bilmesi anlamına gelir. İnsanlar Allah’ın kendileri için yazmış olduğu kadere inanarak kanaat etmiş olurlar.

Dünya hayatında kanaat etmek aynı zamanda çalışıp kazanmak ve bileğinizin emeği ile hayatınızı idame ettirmek anlamına da gelir.  Vermiş olduğunuz emeğin karşılığı olarak kazandıklarına şükredip, kanaat ettiğinizde kalbinizi hırstan, fazla kazanma ve fazlasını elde etme isteğinden arındırmış olursunuz. Kalbini arındıran kişiler ruhi olarak kendilerini arındırmış kişilerdir. İslamda kanaat etmek kadar kanaat etmeyip kendileri için yazılmış olan kadere inanmayan insanlar da vardır. Bu kişiler  kadere iman etmeyen ve Allah’a şirk koşan kişiler olarak kabul edilir. Allah’a şirk koşmak, Allah’a inanmamakla birdir ve Allah’a inanmayan kafirler cehenneme giderler

İmam Gazali sohbetlerinde kanaat etmek ile ilgili bir çok hadis buyurmuştur. Bu hadislerden biri ; ‘’ Kanaatkar olan kimseler gerçek dünya da özgür ve huzurlu olan kişilerdir. ‘’ buyurmuştur. Bu hadisten anlaşılacağı gibi kanaatkar kimseler temel ihtiyaçlarını giderecek kadar kazanan ve hayatlarını idame ettiren kişilerdir. Bu nedenle kanaat etmek gerçek dünya mutluluğunu yaşamak için yeterli olacaktır. Aynı şey ruhani anlamda da geçerlidir. Ruhi olarak kanaat eden kimseler gerçek dünya a mutlu olan ve ahiret hayatı için çalışan kimselerdir.

Hakkında Admin

İlginizi Çekebilir

İslamda Hediyeleşmek

İslamda Hediyeleşmek İnsanlık tarihi kadar bir geçmişi bulunan hediye alıp vermek, karşılık beklemeden yapılan bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TUTSELA Müslüman Dini Sitesi