Anasayfa / İslami Makaleler / Kelime-i Şehadet Nedir Nasıl Getirilir?

Kelime-i Şehadet Nedir Nasıl Getirilir?

Kelime-i Şehadet Nedir Nasıl Getirilir?

Kelime-i Şahadet, islam dininin hudutları içine girmeyi sağlayan ilk anahtar olup, “Eşhedü En La İlahe İllallah, ve Eşhedü En La Muhammeden Resulullah” şeklinde Arapça telaffuz edilir. Cümlenin manası, Allah’tan başka bir yaratıcı, ilah, tanrı olmadığına bizzat şahadet etmek, Hz Muhammed’in Allah’ın resulü olduğunu teyit, kabul ve ikrar etmek ile kişi islam dininin geniş okyanusuna girmiş olur. Bu kimse islam dininin ilk şartını yerine getirmiş olur ki islamın diğer şartları Hacca gitmek ( maddi gücü yetenler için), zekat vermek (maddi gücü yetenler için), Oruç ( sağlığı yerinde olanlar için), namaz kılmak ( tek göz bile kalsa namaz farzdır eda edilmelidir). İşte islam dinine girişin ilk şartı önce Allah (cc)’tan başka bir ilah olmadığına kesin olarak kalben kanaat getirmek ve tabi Hz Muhammed’in Allah elçisi olduğunu kabul etmektir. Daha sonra diğer 4 şartı da yerine getiren kişi Müslüman olur. Bir de iman etmiş olmanın da 6 şartı vardır ki bunlar, her semavi dine inanan insanların genel ve ortak paydada buluştukları şartlardır. Mesela Allah’ın varlık ve birliğine inanış, onun yarattığı meleklere inanış, kitap ve peygamberlerin hepsine inanış ve tabi kader olgusuna kalben ve tam olarak inanış imanın şartlarını oluşturuyor.

İslam dininin en son din olması, diğer 3 büyük dini tamamlaması ve 124 bin peygamberin getirdiği mesajları tek bir mesajla bütünlemesi bu dinin eşsiz ihtişamını gösteriyor. İslam dini sadece Araplara inmemiştir, yeryüzündeki tüm insanlığa ve gelecek tüm nesillere hitap eder. Bu bakımdan Kuran asla bir bilim, metafizik kitabı değil, insanın rabbini tanıması, ona ibadet etmesi ,ölümden sonraki yaşamda büyük hüsranlara uğramaması için bir yol ve nasihat kitabıdır.

Kuran bizlere nasıl yaşamamız gerektiğini de söyler, diğer dinlerin kabul ettiği gibi,  tüm kötülükleri, insan öldürme, zina yapma, hırsızlık yapma yalan söyleme, kandırma iki yüzlülük bencillik zülüm gibi bir çok kötü eylemi yasaklar. İnsanlar arasında sevgi yardımlaşma ve dayanışma duygularını besler. Dünyanın kalıcı olmadığını hatırlatır. Bu dünyada sahipsiz olmadığımızı hatırlatır ve bir amacımız olduğu konusunda belli bir farkındalık oluşturur. Bizleri kötülük yapmaktan, bozgunculuk yapmaktan alıkoyar. İnsan fıtratına ( doğasına) ters düşen birçok kötülüğü yasaklar. İnsan gibi ve insanca yaşamamızı ve ömrümüzü salih birer insan olarak tamamlamamızı öğütler. Fakat ilk şart olarak, Allah’ın (cc) tüm bu kainatın tek yaratıcısı olduğunu kabul etmek ve son peygamberin, onun elçisi olduğunu kabul etmek ilk şarttır.

Hakkında Admin

blank

İlginizi Çekebilir

blank

Günümüz Hadis İnkârcılığı

Günümüz Hadis İnkârcılığı Günümüzde hadisleri reddeden, değiştirilmiş diyen, hatta hadis yazarlarına çeşitli hakaretler edenleri görüyoruz. …

Bir cevap yazın

TUTSELA Müslüman Dini Sitesi