Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Kevser Havuzundan Kimler İçecek ?

27.09.2021
1.132
A+
A-
Kevser Havuzundan Kimler İçecek ?

Hz Muhammed Efendimiz tarafından Kevser olarak adlandırılan Kevser havuzundan kimlerin su içeceği gibi durumlar ve sorular meydana gelmektedir. Kevser Havuzu aynı zamanda Havzı Kevser olarak da bilinir. Mahşer alanında bulunacak olan kişilerden sadece susayan gerçek müminlere su verilecektir ancak diğer kişiler suyun yanından uzaklaştırılacak susamış halde Allah’ın gazabı ile karşı karşıya kalacaktır. Allah tüm insanlara kolaylık ve zorluk sunmaktadır Bundan dolayı kişiler sahip olduğu akıl ve iradeyi kullanarak gerekli seçimleri yapmakla yükümlüdür günah işlemek de insanın kendi seçimidir sevap kazanmak da. Bundan dolayı kıyamet günü geldiği takdirde dünyada yapılan bu tüm işlerin meyvesi ve çilesi çekilecektir.

Mahşer alanında tüm insanlar bulunacaktır. Bu insanlar suya ihtiyaç duyarken orada yer alan Kevser havuzundan yönelim gerçekleşecektir. Fakat Kevser havuzundan herkes su içemeyecektir, su içebilmek için öncelik müminlerin ve Allah’a iman edenlerin hakkıdır. Kevser havuzunun en büyük özelliği sahip olduğu suyudur, suyundan bir kez içen kişiler bir daha susamaz. Tadı, kokusu ve rengi oldukça hoş olup insanlar onu gördüğü an suya doğru koşacaktır .Fakat bazı kişiler yaptığı günahlardan dolayısıyla yaklaşamaz.

Kevser Havuzundan İçecek Kişiler

Bulunduğu kabirden Susun bir şekilde uyanan insanlar Kevser havuzunda ilerleyecektir Fakat Ben sadece Hz Muhammed’in yolundan giden kişiler için mümkün olacaktır. Allah’ın emir ve yasaklarını uygulayan kişiler için bu durum aynı değildir. İmanlı kişiler mezardan kalkıp doğru bir şekilde ilerlerken yüzlerinde yer alan nurlardan kendini gösterir. Ellerinde ve ayaklarında parlamalar olur Böylece su ikram etmek amacıyla Hz Muhammed kullarını tanıyacaktır. Muhammed Efendimiz bizzat kendi başına suyu ikram ederek içmeleri için yardımcı olacaktır. Kevser havuzuna ilk gelenler Hz Muhammed döneminde yaşamış kişiler olacaktır .Böylelikle muhacir arasında fakir olanda sudan ilk içen kişiler arasında yerini alacaktır. Kişilerin devamında Sırat Köprüsü’nden geçebilecek kişilerde bu suyu içme şansına sahip olur.

Sudan İçemeyecek Kişiler

Büyük alimler tarafından yapılan araştırmalarda da Kevser havuzu suyuna içecek kişiler için birçok görüş bulunmaktadır. Bu görüşler aynı zamanda içemeyecek kişiler hakkında da bulunur. Havuza ulaşması mümkün olmayan kişiler için münafıklar bulunmaktadır. Onlar hiçbir şekilde suya yaklaşamaz. Müminler geçip giderken geldikleri yolda kalacaklardır. Havuzda su içemeyenler arasında Hz Muhammed’in vefatı sonucunda dininden vazgeçenler de bulunuyor. Büyük günahlar işleyen ve Allah’tan af dilemeyen kimselerde bu havuzsuyunu içemez.

İslam dininin doğru bir şekilde yaşamaya kişiler Kevser havuzuna gelemez onlar Müslüman olsalar bile imamların yeteri kadar gösteremeyen ibadet etmeyen ve Salih amel işlemeye kişiler olmaktadır. Kötü işlerle uğraşırken İslam’a karşı hiçbir şey yapmayan kişilerde bu havuza ulaşamaz. Bundan dolayı Müslüman olan herkes kendini Allah için uğraşarak bu havuza girme hakkına sahip olur. Bu alanda çabalaması gerekir.

 

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.